Tony Parker čestita Urošu Slokarju, ki je bil eden izmed junakov slovenskega preobrata v zadnji četrtini. Foto: Reuters
Goran Dragič in Tony Parker
Goran Dragič jo je skupil že v 1. četrtini, a ga je nato dobro zamenjal Jaka Klobučar. Foto: EPA
Uroš Slokar
Uroš Slokar se je znašel v primežu Sache Giffa in Ronnieja Turiafa. Foto: Reuters
Ronny Turiaf in Rašo Nesterovič
Kapetan Rašo Nesterovič (levo Ronny Turiaf) je vlekel slovenski voz v 3. četrtini, ko je dosegel 10 od 15 slovenskih točk. Foto: Reuters
Matjaž Smodiš
Matjaž Smodiš je bil težke bitke s Florentom Pietrusom. Slednji ga je malo pred koncem grobo ustavil in le malo je manjkalo, da mu dolenjski Rocky ni preštel kosti. Foto: Reuters
Košarkarji še v igri za Peking

Slovenci so že v 1. četrtini ostali brez Gorana Dragiča, ki si je v dvoboju z Ronniejem Turiafom strgal mišico nad komolcem. Pred zadnjimi 10 minutami je kazalo na nov poraz, saj so Francozi vodili s 57:51, povrhu vsega pa so Slovenci delovali utrujeno in nemočno ... A občutek je varal. Pipanovi fantje so se namreč v zadnji četrtini dvignili kot feniks iz pepela. Jaka Lakovič (3), Uroš Slokar (2), Goran Jagodnik in Matjaž Smodiš so z meti izza črte prerešetali francoski koš in v dobrih petih minutah uprizorili izjemen preobrat za 75:63.

Pipanu in fantom kapo dol
Bojazen, da bi se ponovila zgodba s tekem proti Grčiji in Nemčiji, je bila tokrat odveč, saj Slovenija ni dopustila niti najmanjših možnosti, da bi se Francozi vrnili v igro. Za "nagrado" bodo "zeleno-beli" julija 2008 igrali na predolimpijskem turnirju (nasprotniki Grčija, Nemčija, Hrvaška, Kamerun, Zelenortsko otočje, Portoriko, Kanada, Brazilija, Libanon, Južna Koreja, Nova Zelandija), kjer bodo na voljo tri vstopnice za Peking, zagotovili pa so si tudi že nastop na naslednjem evropskem prvenstvu, ki bo leta 2009 na Poljskem.

Na koncu se je vse izteklo relativno dobro. Pipanu in fantom "kapo dol", da so se pobrali po "srceparajočem" četrtfinalnem porazu proti Grčiji, ki ga bržkone ne bodo pozabili do konca življenja. Košarkarji se bodo na letališče Jožeta Pučnika vrnili v ponedeljek zjutraj okoli 3.30.

Film tekme Slovenija - Francija

Prva četrtina (18:17)
Peterka Nesterovič, Smodiš, D. Lorbek, Lakovič in Jagodnik je odlično začela in si v treh minutah priborila vodstvo z 10:2, tako da je bil francoski selektor Claude Bergeaud prisiljen vzeti minuto odmora. Dobri dve minuti pozneje je to storil tudi Aleš Pipan, saj so Francozi prek Turiafa in Kirksayja znižali na 10:6. Dva koša Nesteroviča pomenita vodstvo s 14:6, a Parker vrne s 7 točkami za 14:13, Turiaf in Giffa pa po tehnični napaki Pipana s prostih metov povišata na 14:17. Četrtina se kljub težavam v napadu konča z vodstvom Slovencev (18:17), za kar poskrbita D. Lorbek in Slokar. Najboljši slovenski strelec je Nesterovič (8).

Druga četrtina (18:23)
Velika smola za Slovenijo. Dragič si je ob koncu prve četrtine v dvoboju s Turiafom strgal mišico nad komolcem, zato Pipan v igro pošlje Klobučarja. Slovenci po trojki Lakoviča povedejo s 25:21. Raztrgana igra na obeh straneh, mladi Klobučar pa s prostih metov doseže prvi točki na prvenstvu za 29:24. Slovenci imajo težave v napadu, kar Francozi izkoristijo za niz 8:0, a prodora D. Lorbka in Lakoviča tri minute pred polčasom znova pomenita slovensko vodstvo (33:32). Minuto odmora ponovno zahteva Bergeaud. Zadetek v polno, saj se Francozi odlepijo na 40:33. Slovenska igra v napadu šepa, Lakovič ima že tri osebne. K sreči Smodiš tik pred sireno zadene trojko za 40:36. Najboljši slovenski strelec je še vedno Nesterovič (8), a v 2. četrtini ni dosegel niti točke. Pri Franciji je najučinkovitejši Parker (13).

Tretja četrtina (15:17)
Slovenska peterka Nesterovič, Smodiš, Jagodnik, Lakovič in Klobučar. Francozi po treh minutah nadaljevanja povedejo s 45:39, kar ne pomeni nič dobrega. Predvsem zaradi tega, ker Slovencem igra v napadu nikakor ne steče. Pipan reagira z minuto odmora. Rašo zniža na 45:43, a Parker zadene trojko za 50:43. Slovence drži v igri Nesterovič, ki doseže koš za 52:47. Parkerjeva trojka viša vodstvo Francozov na 55:47, Nesterovič pa odgovori z 18. točko za 55:49. Izid četrtine (57:51) postavi razigrani Parker, ki je dosegel 21 točk.

Četrta četrtina (37:17)
Sijajen začetek zadnje četrtine. Trojki Slokarja in Lakoviča prineseta izenačenje, nov koš in prosti met Slokarja pa slovensko vodstvo s 60:57. Bergeaud vzame minuto odmora. Po še eni trojki Slokarja semafor kaže 63:59. Parker zniža na 63:61, a najprej sledi trojka Jagodnika za 66:61, nato pa met izza črte zadene tudi Lakovič. Dobrih pet minut do zadnjega piska sirene Sloveniji kaže dobro - 69:61, a do konca je še daleč ... Nova minuta odmora za Francoze, na katero Slovenci odgovorijo odlično, saj Lakovič in Smodiš zadeneta trojki za 75:63. Pri 77:65, do konca je še 2:18, Pipan z minuto odmora svoje varovance pripravi na končnico. Po prostih metih Lakoviča je 79:65 ... Dobro minuto pred koncem kri zavre Smodišu, nad katerim grob prekršek napravi Pietrus. Proste mete Slovenci spremenijo v vodstvo za 82:69 ... Tokrat zmaga ne more uiti ...