Lukaš Barton je zadnji napad proti Sloveniji zapravil, proti Poljski pa je ohranil mirno roko. Foto: EPA
Dontaye Draper
Dontaye Draper (desno) je s 16 točkami prispeval velik delež k minimalni zmagi Hrvaške nad Gruzijo. Foto: EPA
Italija
Italijani v Kopru dobro izkoriščajo prednost "domačega" igrišča. Foto: EPA
Stevan Marković
Stevan Marković je bil s 15 točkami najboljši pri Srbiji. Foto: EPA
Košarkarji Latvije
Košarkarji Latvije so Makedoncem napravili uslugo in premagali Črno goro. Foto: EPA
Košarkarji Ukrajine
Ukrajinci so v sredo z minimalno prednostjo odpravili Belgijce, v četrtek pa so premagali še popolnoma razglašene Izraelce. Foto: EPA
Vasilis Spanulis
Vasilis Spanulis je Grke popeljal do zmage nad Rusi. Foto: EPA
Aleš Pipan
Slovenski selektor Makedonije Aleš Pipan je prvenstvo začel z dvema porazoma. Po Črni gori je bila boljša še Litva. Foto: EPA

Potem ko je Češka zaostajala večji del tekme, je Lukaš Barton pet sekund pred koncem zadel odločilno trojko. Poljska je začela mnogo bolje in v 13. minuti prišla do +14 (29:15), a se Čehi niso predali.

Nasprotnika so ujeli v 24. minuti (40:40). Poljska je nato dve minuti in pol pred koncem vodila s 66:58, kar pa ni zadoščalo, saj je Češka na krilih odličnega Jana Veselyja (23 točk), Bartona in Tomaša Satoranskega zrežirala preobrat.

Tomić s polaganjem preprečil še drugi poraz Hrvaške
V prvi celjski tekmi je Hrvaška odpravila Gruzijo (77:76). Odločilni koš je 9 sekund pred koncem zadel Ante Tomić. Na prvi četrtkovi tekmi v Celju smo bili priča izjemnemu strelskemu obračunu hrvaških in gruzijskih košarkarjev, ki so v drugem polčasu prerešetali mrežico z razdalje, na tekmi so skupaj zadeli kar 18 trojk.

Hrvati na odmor z minimalno prednostjo
Hrvaški košarkarji so v prvem polčasu igrali dobro, v 10. minuti so vodili za 7 točk (22:15), potem ko je Dario Šarić s polaganjem zaključil hiter protinapad, a so se Gruzijci na krilih izjemnega Rickyja Hickmana, ki je v prvem polčasu zbral 15 točk, vrnili in slabih 50 sekund pred odmorom celo vodili (32:33). Vseeno so se v slačilnico odpravili z zaostankom, saj je Krunoslav Simon zadel trojko. Ob polčasu imajo Hrvati minimalno prednost (35:34).

Vseskozi izenačen boj
Izenačen boj se je nadaljeval tudi v 3. četrtini, po petih minutah so Gruzijci s trojko Viktorja Sanikidzeja povedli za 5 točk (40:45) in izsilili minuto odmora na zahtevo hrvaškega selektorja Jasmina Repeše. Hrvati so se vrnili (48:48), še posebej je nase z odličnim bojem pod košem opozarjal komaj 19-letni Šarić, ki velja za enega največjih talentov na svojem položaju v Evropi.

Trojke deževale kot za stavo
Hrvati so se v zadnji četrtini po zaslugi Dontaya Draperja 'odlepili' za pet točk (61:56), a se Gruzijci niso dali, še naprej so bili strelsko učinkoviti in so nasprotniku ves čas dihali za ovratnik. V končnici so bili maloštevilni gledalci priča strelskemu obračunu z razdalje, trojke so deževale kot za stavo, dobrih 20 sekund je Sanikidze zadel za vodstvo Gruzije s 75:76, a je Ante Tomić s polaganjem 9 sekund pred koncem preprečil poraz.

Na tribunah izenačeno, na parketu boljši Srbi
Na Jesenicah je Srbija brez težav opravila z Bosno in Hercegovino (77:67). BiH je bil v vodstvu le na začetku (10:8), nato pa so na parketu zagospodarili Srbi, ki so v 24. minuti dosegli najvišje vodstvo +25 (56:31). Bolj izenačen je bil dvoboj na tribunah Podmežakle, kjer so navijači obeh reprezentanc pripravili izjemno vzdušje.

Janičenoks pokvaril dan Črni gori
Na uvodni tekmi na Jesenicah je Latvija za točko ugnala Črno goro (73:72). Odločilni koš je šest sekund pred koncem prispeval Kristaps Janičenoks. Latvijci so zmagali drugič.

Nemci Belgijcem plačali "davek" zmage nad Francozi
Nemčija
je v sredo senzacionalno premagala Francijo, za kar je očitno plačala davek proti Belgiji, ki je po podaljšku zmagala s 77:73. Pri Belgijcih, ki so v 19. minuti vodili že za 15 točk (35:20), sta bila najučinkovitejša Sacha Massot in Jonathan Tabu (15). Ukrajina je še drugič zmagala, potem ko je s 74:67 porazila Izrael. Francozi so po nepričakovanem porazu z Nemci pokazali pravi obraz in nadigrali Veliko Britanijo z 88:65.

Italija po Rusih pometla še s Turki
V Kopru so odlično igrali Finci in Italijani. Prvi so z 81:60 nadigrali Švede, drugi pa z 90:75 Turke. Pri Italijanih je s 23 točkami blestel Pietro Aradori. V zadnji tekmi večera je Grčija z 80:71 ugnala Rusijo. Grki so pred zadnjo četrtino vodili za 15 točk.