Boštjan Nachbar, Zoran in Goran Dragić proslavljajo še eno zmago po napeti končnici. Slovenci so praktično že v drugem delu. Foto: Aleš Fevžer
Zoran Dragić
Zoran Dragić je razblinil zadnje upe Gruzijcev. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Domen Lorbek
Domen Lorbek (desno) je uprizoril sijajno predstavo, v kateri je postregel z 18 točkami ob metu iz igre 5/9 (trojke 4/5). Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zlatorog
Polna dvorana Zlatorog je bila še enkrat šesti igralec Slovenije. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Ricky Hickman
Ricky Hickman je bil z 19 točkami prvi strelec srečanja. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Nachbar po zmagi nad Gruzijo

Slovenci so tekmo začeli v krču, nerazpoloženi v napadu, kjer niso našli rešitve za gruzijsko cono. V drugi četrtini je met le stekel, tako da je Slovenija na krilih razpoloženega Domna Lorbka, ki je zadel tri trojke zapored, na odmor odšla s prednostjo 12 točk (44:32). Pred tem je v 13. minuti zaostajala s 26:15!

V nadaljevanju srečanja varovanci Božidarja Maljkovića napadalno niso tako blesteli. Trdovratni Gruzijci, ki so skok dobili s 45:35, so se v zadnji četrtini približali le na točko zaostanka (61:62). Na slovensko srečo je nato najboljši slovenski strelec Lorbek (18 točk) dosegel trojko in prosti met, zadnji napad "gostov" (70:68) pa je odbil Z. Dragić, ki je zadel težek met ob izteku napada. S to zmago so si Slovenci praktično že zagotovili napredovanje v drugi del. V nedeljo ob 21.00 jih čaka obračun s Hrvaško.

Lorbek: Zdaj bo s psihološkega vidika lažje
"Oddahnili smo si, saj smo s to zmago napredovali v drugi del. Zdaj bo s psihološkega vidika lažje. Ostali smo zbrani, vedeli smo, da lahko sledi padec. Veliko je k zmagi pripomogla naša daljša klop,"
je po tekmi dejal Lorbek, medtem ko je Z. Dragić dodal: "Do konca smo se morali boriti. Gruzijci so nepopustljivi, zato smo se mučili. Da so dobra ekipa, so pokazali že na EP-ju pred dvema letoma v Litvi."

"Film" tekme Slovenija - Gruzija

Prva četrtina (13:19): Slovenija se še ogreva
Slovenija začne v postavi G. Dragić, Z. Dragić, Blažič, Balažič in Begić. Slab začetek tekme na obeh straneh. Prvi koš doseže Šermadini po dveh minutah in pol. Zoran Dragić doseže štiri zaporedne točke za 4:4. Po trojki Sanikidzeja je 8:4, a G. Dragić zniža. Moštvi sta še naprej v napadu grešili. Najnevarnejši Gruzijec Sanikidze poviša na 10:7, Hickman pa na 12:7. Pri 14:7 Maljković vzame prvo minuto odmora. Slovencem igra nikakor ne steče. Tekma s Španci jih je očitno precej izpraznila. Po zadetih prostih metih Sanikidzeja (16:7) slovenski strelski post s trojko prekine Lakovič. Po novi trojki Joksimovića semafor kaže 13:19. Slovenci ob koncu četrtine ne izkoristijo tehnične napake Kokoškovu, tako da ostajajo pri minus 6.

Druga četrtina (31:13): Lorbek, Nachbar in Lakovič s trojkami razbijejo cono
G. Dragić odpre ta del s prodorom in polaganjem, na drugi strani Hickman zadene trojko, nato pa še položi za 24:15. Malo pozneje Cincadze v protinapadu položi za 26:15. Slovenija se vrne s trojko Z. Dragića in košem Nachbarja (26:21). Nachbar poziva navijače, naj bodo bolj glasni. Minuta odmora za Kokoškova. Po njej Nachbar s trojko zaostanek zniža le na -3. Slovenija je še bližje Gruziji po zabijanju Vidmarja, ki dvigne občinstvo na noge. Lorbek s trojko popelje Slovenijo do prvega vodstva (28:26). Še druga zaporedna trojka Lorbka (31:26). Razigrani Lorbek je malo pozneje tretjič natančen izza črte, ko svoje doda še Lakovič, semafor v 19. minuti kaže +9 (39:30). Slovenija na odmor odide s +12 (32:44).

Tretja četrtina (10:14): Gruzija zniža zaostanek na -8
Slovenija drugi polčas odpre v postavi Lakovič, Lorbek, Balažič, Blažič in Begić. Raztrgan začetek drugega polčasa. Prodor Balažiča za 46:36. Nobena izmed reprezentanc v napadu ne blesti, kljub temu pa Slovenija ohranja dvoštevilčno prednost. Hickman zniža na -8, a mu odgovori Z. Dragić za 51:41 v 27. minuti. Joksimović navduši s prodorom, na drugi strani pa Vidmar z "banano" ustavi Pacacio. Kljub temu Gruzija pred zadnjim odmorom zaostaja štiri točke manj kot ob polčasu (54:46).

Četrta četrtina (18:22): Slovenci odbili napad Gruzijcev
Uvod zadnjega dela pripade Gruziji, ki se po zadetih prostih metih in trojki Hickmana v 33. minuti približa le na -2 (56:54). Sledi odgovor G. Dragića, ki pa malo pozneje dobi četrto osebno napako, zato odide na klop. Zamenja ga Lakovič. Gruzija zniža na 56:58, nato pa ima še napad za izenačenje, a se Slovenija ubrani. Na slovensko žalost pa v napadu ne gre. Blažič pod košem srečno ujame žogo in zadene za 60:56. Slovenija se muči v napadu, Lakovič zgreši drugo zaporedno trojko. Na drugi strani Markoišvili štiri minute pred koncem v prodoru položi za 59:60, tako da Maljković vzame minuto odmora. Po njej Sanikidze zniža na 61:62, na kar Lorbek odgovori s trojko manj kot dve minuti pred koncem (65:61). Po minuti odmora Kokoškova Lorbek zabija v protinapadu (67:61). Gruzija se manj kot minuto pred koncem vrne s trojko Sanikidzeja (69:66), a Lorbek in druščina ohranijo mirne živce za tretjo zaporedno zmago. Odločilni koš šest sekund pred koncem - ob izteku napada - doseže Z. Dragić.