Boštjan Nachbar je do polčasa dosegel vseh svojih 15 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Težko je to gledati. Ali smo v dveh dneh postali toliko slabši? Ne, ampak kriv je pristop. Tega ne razumem, vedno sem šel na zmago in naredil vse za zmago.

Slavko Kotnik za Val 202 ob koncu tretje četrtine, ko je Finska vodila za 19 točk.
Jaka Lakovič
Jaka Lakovič ni bil razpoložen. V skoraj 25 minutah igre (dobil je največjo minutažo) je dosegel le štiri točke. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Sramota. Žal mi je za vse gledalce, ki so plačali 35 evrov, da so prišli gledat, kako mi ne bomo igrali. To res ni bilo potrebno. Tekma je bila slaba od začetka do konca. V drugi polčas smo šli brez energije in obrambe, Finska pa nas je rešetala s trojkami z vseh strani. Upam, da se je taktika splačala. Goran Dragić je sicer počival, drugi pa smo igrali skoraj normalno.

Kapetan Slovenije Jaka Lakovič ni skoparil s kritikami na svoj račun.
Domen Lorbek
Ko je Domen Lorbek zadel dve trojki zapored, je ob koncu prvega polčasa Slovenija spet povedla. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Goran Dragić
Prvi strelec slovenske reprezentance Goran Dragić je (z bratom Zoranom) začel tekmo, nato pa ga je selektor Božidar Maljković vzel iz igre, da ne bi po nepotrebnem trošil moči. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenija - Finska
Slovenija se je na tekmah proti močnejšim nasprotnikom metala za vsako žogo in dobila skok, tokrat pa je bila v skoku boljša Finska. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Finci prizadejali Slovencem neprijeten poraz

Slovenske misli so bile očitno že pri četrtfinalni tekmi v sredo proti Franciji. Tudi selektor Maljković se je odločil, da igra bolj z rezervisti, in je Goranu Dragiću namenil le pet minut. Obramba je bila slaba, 92 dobljenih točk pove vse. Finski zunanji igralci so se razleteli, od 32 metov za tri točke so jih zadeli 17. V prvem polčasu je bil v slovenski reprezentanci razpoložen le Boštjan Nachbar (15 do polčasa), v drugem, ko so Finci največ povedli za 19 točk, pa Jure Balažič (osem po odmoru).

Prva četrtina (26:22): Nachbar nezgrešljiv
Finci so povedli z 9:0, kar je predramilo Slovence, ki so z boljšo obrambo in bolj zbranim napadom hitro vzpostavili ravnotežje. Polne Stožice so v 6. minuti po treh točkah Boštjana Nachbarja lahko že zaploskale prvemu vodstvu (12:11), Nachbar, ki je bil nezgrešljiv (v prvih desetih minutah je dosegel polovico slovenskih točk), pa je že v naslednjem napadu s trojko uspešno razbil consko obrambo. Slovenci so zaplesali svoj ritem, ki so mu Finci težko sledili in z delnim izidom 17:2 zagospodarili na igrišču.

Druga četrtina (16:20): Finci držali korak
Agresivna obramba je odpirala priložnost za protinapade in Slovenija je drugo četrtino odprla z zabijanjem Eda Murića. Finci so se držali svojega recepta, s trojkami so ne le držali korak, ampak tudi povedli (34:37). Ne za dolgo, saj je Domen Lorbek dvakrat naravnal roko izza črte (37:40). Prav ob koncu polčasa so Finci po slovenski napaki dobili priložnost za še en napad, ki ga je zaključil Roope Ahonen s trojko. Najboljša strelca do polčasa: Nachbar 15; Lee 11.

Tretja četrtina (9:26): Med strelci vsi Slovenci
Slovenska peterka, v kateri ni bilo bratov Dragić, je drugi polčas začela preveč ležerno in Finci so dosegli prvih šest točk, kar jim je vlilo dodatnih moči. Ob apatični slovenski obrambi so povedli s 45:62 in pokazali nekaj atraktivnih potez. Prevladovali so v skoku in z menjavanjem obrambe zmedli slovenski napad. Ko so Finci zadeli svojo deseto trojko, je bilo na semaforju 48:65. Najvišja prednost: 19 točk. Za konec 3. četrtine je zadel še 12. košarkar v zelenem dresu - Nebojša Joksimović. Finski met za tri je bil po tretji četrtini 12/22.

Zadnja četrtina (20:21): Prišli na -7, nato pa ...
Po dolgem času je Slovenija spet zadela za tri točke (Balažič) in prišla na deset točk zaostanka. Maljković je očitno ukazal večjo zagrizenost in fantje so spet spominjali na junake. Pri zaostanku 68:75 so gledalci začutili, da se pripravlja preobrat, toda Finci so na svoji zadnji tekmi EP-ja odgovorili z osmimi zaporednimi točkami in dobre štiri minute pred koncem povedli z 68:83. Slovenci so precej na silo želeli znižati zaostanek, a učinka ni bilo. Ko je Ahonen zadel že 16. finsko trojko, je bilo dve minuti pred koncem vse odločeno (70:89).

Zoran Dragić: "Nismo igrali naše hitre igre. Finci so bili boljši, zdaj pa nas čaka najpomembnejša tekma na prvenstvu. Mislim, da je bila v glavah že Francija. Ne bi smeli imeti takega pristopa do nepomembnih tekem, vedno bi morali bolj agresivno igrati. Gremo naprej."

Jaka Blažič: "Dovolili smo tisto, česar ne bi smeli. Preveč odprtih metov smo jim pustili, preveč so jih tudi zadeli. Zmage si nismo zaslužili. Seveda to ni najboljša popotnica za četrtfinale. Imamo dan počitka. Treba se bo pripraviti na Francijo."
Domen Lorbek: "Niso nas presenetili, v tekmo smo šli slabo. Slabo smo jo že odprli, tekma je bila katastrofalna. Obramba je bila kot švicarski sir. Proti Franciji gremo tako kot zdaj, polni motiva, upam, da bo to ob podpori občinstva dovolj."