Boštjan Nachbar je eksplodiral v končnici tekme in Sloveniji pomagal do zmage nad Rusijo. Foto: KZS/Aljaž Močnik

Odločila sta sprememba agresivnosti v obrambi ter dejstvo, da smo v drugi, tretji in zadnji četrtini proti tako dobri ekipi, kot je Rusija, izgubili vsega štiri žoge. Lahko smo zadovoljni, saj smo premagali košarkarsko velesilo, ki je znova dokazala, da ima odlične igralce, predvsem natančne strelce z razdalje.

Božidar Maljković
Gašper Vidmar
Gašper Vidmar je tivolsko občinstvo s silovitim zabijanjem dvignil na noge. Foto: Aleš Fevžer

Selektor nas je pred tekmo opozoril, da so ruski igralci zelo natančni pri metih z razdalje, in to so potrdili že takoj na začetku. Zadeli so praktično vse, tako da smo se hitro znašli v zaostanku. A v nadaljevanju so se zbrali, zelo lep podatek je, da smo v treh četrtinah izgubili le štiri žoge in se vrnili v igro. Brez dvoma nas čaka še nekaj dela. Izboljšati se moramo pri prostih metih, boljša mora biti tudi komunikacija v obrambi, v napadu pa je treba biti bolj potrpežljiv.

Goran Dragić
Slovenska košarkarska reprezentanca
Slovensko reprezentanco do začetka EuroBasketa čakajo še tri pripravljalne tekme: v petek se bo pomerila z izbrano vrsto Črne gore, dan pozneje z Italijo. Obe tekmi bosta v Kopru. 31. avgusta bo v Stožicah gostila še Francijo. Foto: Aleš Fevžer

Slovenci so prvo četrtino odigrali slabo, Rusi so jim nasuli kar 30 točk. V nadaljevanju tekme so se začeli pobirati, večkrat so imeli priložnost za vodstvo, na koncu jim je na krilih izjemnega Boštjana Nachbarja (z 18 točkami najučinkovitejši strelec pri gostiteljih) uspelo smukniti v odločilno prednost, ki jim je prinesla osmo zmago na pripravljalnih tekmah. Pri Rusih je največ točk (19) zbral Aleksej Šved.

Slab začetek Slovencev
Selektor Božidar Maljković je v začetno peterko uvrstil Gašperja Vidmarja, Boštjana Nachbarja, Zorana Dragića, Jako Blažiča in Jako Lakoviča. Njegovi varovanci so tekmo začeli zelo dobro, še posebej je na začetku blestel Z. Dragić, ki je zadel za 7:2. Slovenci so zatem precej popustili v obrambi, Rusom so dovolili preveč odprtih metov, gostje so v prvi četrtini zadeli 4 od 5 trojk. Nachbar je zadel prosti met za vodstvo z 11:10, nato je Rusom uspel delni izid 20:5 za vodstvo po prvi četrtini s 16:30.

Monja s trojkama utišal Tivoli
V drugi četrtini so se Slovenci hitro pobrali, z delnim izidom 11:2 so se Rusom približali, po nešportni osebni napaki Jegorja Vjalceva nad Klemenom Prepeličem so Slovenci zaostajali le še za tri točke (29:32), a so nato v obrambi znova popustili, z dvema zaporednima trojkama je Sergej Monja utišal gledalce v Tivoliju (29:38). Slovenci so se v obrambo vračali prepočasi, v napadu pa so prevečkrat komplicirali. Ob polčasu so Rusi vodili s 37:45.

Vidmar izenačil, nato zadel za vodstvo
Tretjo četrtino so Slovenci dobili z 22:16. S hitrimi protinapadi so konkretno zarezali v rusko prednost, po košu Jureta Balažiča je bil zaostanek zgolj še dve točki (47:49). Rusi, ki so za hip zaspali v obrambi, so se še pravočasno zbrali in prek Vitalija Fridzona zadeli pomembno trojko. V 27. minuti je Mirza Begić zabil za izenačenje (55:55), sledili sta dve trojki, prvo je iz nemogočega položaja zadel Aleksej Šved, drugo Fridzon. Kljub vsemu so Slovencu v zadnji četrtini le povedli - najprej je z zabijanjem izenačil Gašper Vidmar, vodstvo je prinesel s prostim metom po osebni napaki Andreja Voronceviča. S hitrim prodorom Blažiča so gostitelji povedli za tri točke (64:61), nato pa znova popustili v obrambi in Rusom prek hitrih protinapadov dovolili preobrat.

Nachbar nezgrešljiv v končnici
Končnica tekme je bila zelo napeta, v njej pa je zablestel Nachbar, ki je zadeval v ključnih trenutkih, dobro minuto pred koncem je zadel trojko, Slovenijo povedel v vodstvo 78:76, nato je minuto pred koncem vodstvo s polaganjem še podvojil. V samem zaključku tekme je Begić zadel za prednost štirih točk, nato pa je v obrambi podelil še blokado. Po zadetih prostih metih Gorana Dragića in Domna Lorbka je bilo ruskih upov na zmago konec.