Jaka Klobučar prodira mimo Luigija Datomeja. Na koncu je dosegel sedem točk. Foto: www.alesfevzer.com
Jure Zdovc
Jure Zdovc
V zadnji četrtini je prišlo tudi do kratkega stika med selektorjema Juretom Zdovcem in Simonejem Pianigianijem. Po koncu srečanja sta se "pobotala". Foto: www.alesfevzer.com
Slovenija osvojila turnir v Kopru

Izenačeno, trdo in nervozno srečanje se je prelomilo sredi zadnje četrtine, ko so Slovenci z delnim izidom 11:0 povedli za deset točk (69:59). Italijani, ki so igrali brez Danila Gallinarija, se niso uspeli več približati na manj kot -6.

Najkoristnejši igralec pri Sloveniji je bil Uroš Slokar, ki je dosegel 15 točk, vključno z zadnjimi petimi. Izkazal se je tudi Klemen Prepelič, ki je prispeval štiri trojke. Zasedba Jureta Zdovca bo naslednjo pripravljalno tekmo odigrala v četrtek, ko bo v Stožicah gostila Srbijo.

Točka naskoka za Italijane po desetih minutah
Slovenija je tekmo začela v postavi Nebojša Joksimović, Zoran Dragić, Mitja Nikolić, Jure Balažić in Slokar. Uvodne minute so pripadle gostom, ki so v 5. minuti povedli z 9:4. Azzurri so nato uspešno branili majhno prednost. Miha Zupan in Prepelič sta Slovence s trojkami približala na 15:18, nato pa je Jaka Blažič iz težkega položaja znižal le na točko zaostanka (17:18). Izid četrtine 19:20.

Prepelič Slovenijo popeljal na +10
Slovenija je drugi del odprla z delnim izidom 7:0 (26:20), za kar so poskrbeli Slokar, Klobučar in Dragić. Italijani ob čvrsti slovenski obrambi skorajda štiri minute niso dosegli točke. V trdi tekmi je pri 28:23 Alessandro Gentile dobil tehnično napako, česar pa Slovenci niso najbolje izkoristili, saj so zadeli le en prosti met, napad pa zapravili. A malo pozneje je tehnično napako dobil še trener gostov Simone Pianigiani. S trojko jo je kaznoval Klemen Prepelič, tako da je razlika prvič znašala +10 (34:24). Zdovčevi varovanci so ob polčasu vodili z 38:29. Prepelič je bil ob odlični kolektivni predstavi s 6 točkami najučinkovitejši Slovenec, pri katerih se je med strelce vpisalo kar devet košarkarjev.

Italija izničila zaostanek
Italijani so se na začetku drugega polčasa vrnili v igro z izidom 8:1. Pri 41:39 je z dvema trojkama zablestel Mitja Nikolić, kar je pomenilo vodstvo Slovenije s 47:41. A Italijani so minuto in pol pred koncem tretje četrtine najprej ujeli Slovence, nato pa jih tudi prehiteli, za kar je poskrbel Luigi Datome s prostih metov (49:47). Končnica je spet pripadla Sloveniji, Klobučar je namreč prav ob izteku časa zadel za 53:51.

Odločilni slovenski niz 11:0
Trda, izenačena in tudi nervozna tekma se je nadaljevala tudi v zadnji četrtini, na začetku katere je tehnično napako zaradi nestrinjanja s sodniško odločitvijo dobil tudi selektor Zdovc. A to ni škodilo Sloveniji, ki je štiri minute pred koncem s koši Dragića, Balažića in Slokarja ušla na 65:59. Slovenci so napravili delni izid 11:0. Pianigiani je moral vzeti minuto odmora. Po njej je Prepelič zadel trojko za 68:59 in dvignil na noge 3.000 gledalcev v Bonifiki. Ko je prosti met prispeval še Dragić, je semafor kazal 69:59. Italija se je približala na 71:66, a je nato s košem in trojko upe Italijanov pokopal Slokar.

Zdovc: Lepa zmaga in nič več od tega
"Čestitke fantom za borbenost in zahvala občinstvu za izjemno vzdušje. Tekma je bila prava, z veliko emocij na obeh straneh, tako da sodnikom ni bilo lahko. Zmaga proti Italiji je lep skalp, a nič več od tega. Mislim, da je najpomembneje, da so fantje videli, da lahko premagamo tudi boljše nasprotnike, in da so začeli verjeti v to, kar delamo. Hkrati smo pridobili samozavest,"