Slovenci
Slovenija je dobro namučila favorizirane Hrvate. Foto: Reuters
Slovenija
Robin Smeulders
Robin Smeulders je 18 sekund pred koncem dosegel zmagoviti koš za zmago Nizozemske nad Gruzijo. Foto: EPA

Zasedba Jureta Zdovca je pred 12.000 gledalci v Areni poletno začela srečanje in prvo četrtino dobila s 23:17. Nervozna Hrvaška je počasi prevzemala pobudo, tako je po trojki Damjana Rudeža v 15. minuti prvič povedla (27:15).

Hrvaška premoč v skoku - 43:25
Izid je bil nazadnje izenačen v 19. minuti (38:38), nato pa so domači do polčasa naredili delni izid 6:0. Slovenci so se trdo borili tudi v drugem polčasu, a je Hrvaška unovčila kvalitetno in tudi fizično premoč. Skok je dobila kar s 43:25.
Najvišja prednost Hrvatov +13
Domačini so si v 29. minuti priigrali najvišjo prednost na tekmi (63:50), Slovencem pa se ni uspelo približati na manj kot pet točk zaostanka (67:62) v 35. minuti. Prvi strelec tekme je bil Krunoslav Simon z 20 točkami. Pri Slovencih jih je Zoran Dragić dosegel 14, a iz igre metal le 5/12.

Film tekme Hrvaška - Slovenija

Prva četrtina (17:23): Razigrani Slovenci, nervozni Hrvati
Slovenija tekmo začne v postavi Klobučar, Dragić, Nikolić, Zupan in Slokar. Prvi koš na tekmi doseže debitant Nikolić. Hrvati so očitno nervozni, saj zapravijo tri napade zapored, kar Slovenija izkoristi, Slokar poviša na 4:0, tako da hrvaški selektor Perasović vzame prvo minuto odmora. Po njej Zupan s prostih metov zadene za 6:0, a Hezonja vrne s trojko (6:3). Malo kasneje Šarić izenači na 6:6. Slovenci odgovorijo z enako mero, po trojkah Balažića in Dragića namreč semafor v 5. minuti kaže 12:6. Sledi nekaj zapravljenih napadov na obeh straneh. Naposled Omić zadene za 14:10 ob izteku napada, malo kasneje pa Prepelič s projektilom poviša na 17:12. Slovenci grizejo v obrambi, nadzirajo položaj na parketu, za piko na i poskrbi Blažič, ki s trojko poviša na 23:15.

Druga četrtina (27:15): Hrvati na odmor s +6
Dragić s košem odpre drugi del. Nadaljevanje prinese nekaj zapravljenih napadov na obeh straneh, Hrvati pa se po košu Žorića približajo na 22:25. Prav Žorić v 14. minuti, ko že drži žogo, s komolcem udari Dragića. Ta zadene prosti met za 26:22. Hrvati so še naprej precej nesproščeni, Slovenci se dobro držijo. A prav po tem incidentu Hrvaška napravi delni izid 5:0, za katerega poskrbita Simon in s trojko Rudež. Zdovc vzame minuto odmora. Po njej Hrvati uidejo na 31:27, a Slovence priključita Omić in Dragić. V tesni tekmi "koš za koš" Klobučar s košem in prostim metom zniža na -1, Blažič pa izenači na 38:38 v 19. minuti. Končnica polčasa pripade Hrvatom, ki se s 4 točkami Žorića odlepijo na +6 (44:38). Žorić je z 12 točkami tudi najboljši strelec domačih, medtem ko jih Dragič pri Slovencih doseže 8.

Tretja četrtina (21:16): Hrvati se odlepijo
Žorić s košem odpre drugi polčas (46:38), nato pa pri 48:40 Zupan zadene pomembno trojko (48:43), s katero ustavi hrvaški nalet. Po zabijanju Slokarja je le -3. A temu sledi hrvaški niz 7:0 (55:45), ki ga s trojko prekine Joksimović. Slovenci imajo v napadu vse več težav, očitno jim popuščajo moči. Hezonja s trojko v 27. minuti spet poskrbi za +10 (58:48). Malo kasneje je po košu Tomića 61:50. Zdovc vzame minuto odmora. Po njej Ukić poskrbi za najvišjo prednost (63:50). Po 30 minutah je 65:54.

Četrta četrtina (15:19): Slovencem preobrat ni uspel
Zadnji del s trojko odpre Dragić, nato pa na sceno stopi Zupan, ki s košem in trojko Slovence v 35. minuti približa le na -5 (67:62). Perasović vzame minuto odmora. Slovenija grize v obrambi, skuša ujeti priključek, a Hezonja po uspešnem skoku tri minute pred koncem poviša na 73:64. Zdovc poskuša z minuto odmora, a ne pomaga, Hrvaška po prostih metih Žorića vodi s 75:64, s čimer je tekma odločena.

Nizozemci presenetili Gruzijo
V preostalih tekmah slovenske skupine je Nizozemska nekoliko presenetljivo premagala Gruzijo s 73:72. Odločilni koš je 18 sekund pred koncem dosegel Robin Smeulders. Prvi strelec tekme je bil sicer Charlon Kloof (22 točk). Pri Gruzijcih, ki so nedeljski (18.00) nasprotniki Slovencev, sta bila najučinkovitejša Zaza Pačulija in Tornike Šengelija s po 16 točkami. Grki so pričakovano opravili z Makedonijo (85:65).

Tekmo si je na povabilo hrvaškega premierja Zorana Milanovića ogledal tudi slovenski predsednik vlade Miro Cerar.