Slovenke so v Celju presenetljivo premagala evropske in olimpijske podprvakinje iz Prage in Londona ter bronasto ekipo z zadnjega svetovnega prvenstva, Francijo. Foto: www.alesfevzer.com
Teja Oblak
Teja Oblak je bila prva strelka Slovenije, dosegla je 18 točk, vknjižila pa je še 10 podaj. Foto: www.alesfevzer.com

Marsikdo verjetno ni verjel v nas, da lahko kljub okrnjeni zasedbi zmagamo takšno tekmo. Res smo pokazale veliko srce in karakter.

Teja Oblak, kapetanka slovenske reprezentance
V športni dvorani Gimnazije Celje Center se je zbralo veliko ljubiteljev košarke. Foto: www.alesfevzer.com
Slovenske košarkarice presenetile Francozinje

Slovenija je edina neporažena ekipa v skupini E in je vse bliže EP-ju v Srbiji in Latviji. Tja se bodo uvrstile zmagovalke osmih kvalifikacijskih skupin ter šest drugouvrščenih reprezentanc.

Slovenke so vodile skoraj celotno srečanje. Zmaga je toliko večja, ker so v vrsti Damirja Grgića manjkale že dlje časa poškodovani glavni igralki, Nika Barič in Eva Lisec, ter Annamarie Prezelj, ki si je gleženj poškodovala ta teden.

Najboljši strelki Slovenije sta bili Teja Oblak z 18 točkami (10 podaj) in Shante Marie Evans, ki je zbrala 14 točk in 12 skokov.

Slab začetek, dober konec
Slovenke so tekmo začele nekoliko v krču, po dobrih petih minutah so zaostale s 7:17. To je bila hkrati tudi najvišja prednost Francije na tekmi. Slovenija je še do konca prve četrtine znižala zaostanek, na odmor je s trojko in dodatnim prostim metom Rebeke Abramovič ob izteku časa odšla s prednostjo 38:34. Po vrnitvi na parket so Slovenke zaigrale na polno, v 32. minuti so prišle do dvomestne prednosti (62:51).

Tu se je Slovenkam ustavilo. Več kot pet minut niso dosegle koša, tako da so se Francozinje približale na le dve točki zaostanka (62:60). Strelski post je prekinila Evansova z dvema prostima metoma, dva prosta meta je minuto pred koncem za 66:62 zadela še Oblakova in s polaganjem ob koncu tekme postavila tudi končni izid.

"Sam sem nekako podoživljal tiste minute v Pragi, kjer smo prav tako dve minuti do konca vodili za nekaj točk, a na koncu izgubili. Menim, da se nam je to danes povrnilo. Pokazalo se je, da imajo ta dekleta nekaj več, kot so imele prejšnje generacije. To so dokazale že z osvojeno medaljo lani na Portugalskem. Sedaj smo praktično igrali z ekipo, ki je v povprečju stara 20 let. Vsa čast dekletom," je bil po tekmi zadovoljen Grgić.

V sredo bo na sporedu nova kvalifikacijska tekma, Slovenke se bodo v Celju pomerile z Romunkami. V novembrskem ciklusu so Slovenke brez težav premagale Romunke, bilo je 80:59.