Američan Terrell Lyday, ki je izjemen atlet, v Kazanu igra od leta 2008. Ob slabi Olimpijini obrambi je dosegel 22 točk (iz igre 9/13) in bil z indeksom 30 daleč najboljši posameznik na tekmi. Foto: EPA
Ko je Sašo Filipovski pred letošnjo sezono prišel v Union Olimpijo, je prosil za potrpljenje, vendar tega navijačem zmanjkuje. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Ratko Varda
Ratko Varda (iz igre 5/7) je dosegel 13 točk, vendar vse v prvem polčasu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Pete Mickeal in Zaza Pačulia
Barcelona je v zadnji četrtini dosegla le devet točk, toda vseeno ostala neporažena. Galatasaray je premagala s 66:70, Erazem Lorbek pa je prispeval 14 točk. Foto: EPA

Ljubljanska ekipa je šele ob dveh zjutraj prispela v Kazan in zdi se, da so igralci po izgubljeni noči spali tudi na parketu. Na obrambo so zlasti branilci povsem pozabili, Terrell Lyday pa jim je že do polčasa nasul 19 točk.

Slovenski evroligaš je zgolj v prvi četrtini, ko je bil razpoložen Ratko Varda (s 13 točkami prvi strelec svoje ekipe), pokazal solidno igro in imel ob polčasu kljub vnovič potratnemu metu za tri točke še zmeren zaostanek (39:34). Toda v tretji četrtini je imel Unics Kazan odprto pot do koša in si ob štirih trojkah Mika Wilkinsona hitro priigral več kot 20 točk prednosti.

Olimpijina igra je bila v slabšem stanju kot grške javne finance, igralci so si bili v napoto in katastrofa je bila neubežna. 17 točk v drugem polčasu je neslavni rekord Evrolige, prav tako 5 doseženih točk v tretji četrtini. Najvišji zaostanek je znašal 34 točk. S takšno predstavo si Olimpija niti ne zasluži uvrstitve v 2. del Evrolige in iz tedna v teden izgublja simpatije navijačev.

Prva četrtina (18:20): Devet točk Varde
Le tri sekunde so minile, ko je Danny Green dosegel prvi točki, po njegovi trojki za vodstvo 0:7 pa je bil domači trener Pašutin že prisiljen vzeti minuto odmora. Unics je za prvi koš potreboval več kot dve minuti (Domercant), naslednjih šest je dodal Lyday in Unics je povedel z 8:7. Ratko Varda je pod košem opravil dobro delo, zadel pa je celo trojko ob izteku napada in v prvih desetih minutah dosegel 9 točk. Končni izid četrtine je s trojko postavil Woodside.

Druga četrtina (21:14): Lyday neustavljiv
Mike Wilkinson je po skoraj desetih minutah Unics spet popeljal v vodstvo, po polaganju Lydaya pa je Filipovski zaslutil, da bo treba z minuto odmora ustaviti nalet gostov. Ob izteku 14. minute je Green s trojko le prekinil ruski niz. Toda kaj, ko je Lyday (19 točk v prvem polčasu, met iz igre 8/10) neusmiljeno polnil ljubljanski koš in s trojko povišal vodstvo na 37:29. Ko so se njegovi soigralci kar ustrašili odgovornosti, je v pravem trenutku za tri točke zadel mladi Jaka Blažič in na glavni odmor je Olimpija odšla z zmernim zaostankom petih točk.

Tretja četrtina (22:5): Slabše ne bi moglo biti
Drugi polčas se je za Union Olimpijo začel slabo. McCarty je zadel trojko, Varda pa dobil tretjo osebno napako. Nadaljevalo se je še slabše, saj je Olimpijina igra povsem razpadla. Pri vodstvu Unicsa z 48:34 je triminutni strelski post prekinil Woodside. Nato so prednost spet višali gostitelji in praktično že zlomili bledo Union Olimpijo, saj je prednost dosegla 20 točk (58:38), tik pred iztekom tretje četrtine pa je bilo 61:38. Wilkinson je v tretji četrtini dosegel 13 točk, zadel je štiri trojke iz petih poskusov.

Zadnja četrtina (20:12): Prednost že 34 točk
Po trojki Bertansa je bila razlika še zadnjič pod 20 točkami, saj je sledil delni izid 18:3. Bati se je bilo prave katastrofe - v 37. minuti je semafor pokazal že 79:45, čeprav je Unics igral z rezervisti. Sledili sta trojki Borisa Rothbarta (Filipovski ga je pozabil na klopi, saj je v prvem polčasu igral le osem sekund) in Aleksandra Čapina (njegove edine točke na tekmi!), končna razlika pa je znašala okroglih 30 točk.

Sašo Filipovski: "Dobro smo začeli tekmo, zato mi je tako nadaljevanje, ki smo ga prikazali v drugem polčasu, še posebej nerazumljivo. V obrambi smo bili preslabi, dovolili smo, da se je razigral odlični Lyday. Domači so zadeli praktično vse. V drugem delu tekme nas je pokopal Wilkinson, ki je zadel serijo odprtih metov iz razdalje. Obrambo na Vardi so podvajali, zapirali trapez in nam puščali trojke, ki niso stekle. Žal smo sedaj v težkem položaju, kar se tiče preboja v TOP16 Evrolige. Naša skupina se je pokazala kot izjemno težka in morda za našo ekipo ter naš nivo resnično premočna, a najprej moramo analizirati sebe, potem pa govoriti o drugih."

20 točk zaloge vendarle dovolj za Barco
Barcelona je poleg CSKA-ja edino neporaženo moštvo letošnje sezone Evrolige. Na vročem parketu v Carigradu je s 66:70 premagala Galatasaray, čeprav je v zadnji četrtini dosegla 9 točk. Erazem Lorbek je bil s 14 točkami prvi strelec pri zmagovalcih, medtem ko je Jaka Lakovič v 22 minutah dosegel tri točke za gostitelje. Barcelona je vso tekmo vodila. Že ob polčasu je bilo 29:44. Lorbek je s polaganje postavil izid polčasa, v drugem pa hitro zadel trojko za vodstvo 31:47. Prednost je sredi tretje četrtine narasla na 20 točk (36:56), toda Galatasaray se je začel približevati in s consko obrambo še pred zadnjo minuto prišel le na štiri točke zaostanka.

Lakovič nalašč zgrešil prosti met
Lorbek je zgrešil tri trojke zapored in pokvaril bleščeč met, ki ga krasi v letošnji sezoni (zdaj ta znaša 9/13), tik pred začetkom zadnje minute pa je stopil bližje koša in zadel za 62:68. Vseeno so bili odločilni trenutki razburljivi. 10 sekund pred koncem je Lorbek naredil osebno napako nad Lakovičem, ki je zadel prvi prosti met (66:68), drugega pa nalašč zgrešil, toda prehitro krenil po odbito žogo, zato je sodnik žogo prisodil Barceloni. Na drugi strani je na črto prostih metov stopil Marcelinho Huertas in odločil tekmo, saj Galatasaray ni mogel v 9 sekundah doseči štirih točk.

66:70 (19:19, 10:25, 19:17, 18:9)
Andrić 17, Shipp 9, Arslan 8 ... Lakovič 3 (iz igre 1/2, prosti meti 1/2); Lorbek 14 (za dve 4/6, trojke 3/5) točk in 2 skoka, Navarro 12, Mickeal 10, Huertas in Wallace po 9.

MONTEPASCHI SIENA - ASSECO PROKOM
84:73 (16:15, 16:16, 33:20, 19:22)
Kaukenas 15, McCalebb 14, Moss 11; Motiejunas 26, Lafayette 16.

79:76 (16:19, 21:21, 23:19, 19:17)
Šuput 19, Jenkins 13, Jacobsen 10; Diamantidis 16, Kaimakoglou 13.

104:84 (24:18, 26:18, 31:26, 23:22)
Carroll 19, Mirotić 17, Suarez 15, Feranndez 14 ... Begić 4 (2/5 za dve) v 12 minutah; Savanović in Kuqo po 15, Ilyasova 14, Tunceri 10, Vujačić 8 (3/5 za dve, 0/1 za tri), 2 skoka in 2 podaji v 27 minutah.