V American Airlines Centru je bilo slovesno le pred začetkom srečanja, gledalci nato niso prišli na svoj račun. Foto: EPA
Carmelo Anthony
Carmelo Anthony je bil že na uvodni tekmi v sijajni formi. Foto: EPA
Rajon Rondo
Rajon Rondo je prispeval 31 točk, 13 podaj in 5 skokov, a to ni bilo dovolj za zmago Celticsov. Foto: EPA
Spike Lee
Spike Lee je bil večkrat na nogah. Veliki navijač Knicksov upa, da bo letos le doživel dobro sezono. Foto: EPA
Derrick Rose
Derrick Rose je v zadnjem napadu Bullsov dokazal, da ni bil zastonj MVP rednega dela. Foto: EPA
Stern zadovoljen, da se je le začela Liga NBA

LeBron James in Dwyane Wade si nista v živo ogledala podelitve prstanov in dvigovanja "praporja" pod strop American Airlines Centra. V garderobi sta kovala načrt za sladko maščevanje za vse težke trenutke v lanskem finalu, ko so Heati že vodili z 2:1 v zmagah, nato pa so Mavsi dobili tri tekme zapored na krilih sijajnega Dirka Nowitzkega.

Ogromna razlika že ob polčasu
James je odprl tekmo s polaganjem, Wade pa z zabijanjem, Miami je povedel s 5:0 in vodstva ni izpustil iz rok. Dallas je še uspel izenačiti s trojko Lamarja Odoma (11:11), ki je prišel iz LA Lakersov. Sledil je delni izid 0:13, James je že v uvodni četrtini dosegel 10 točk, Heati pa so po 12 minutah vodili kar za 15 točk (17:32). V drugi četrtini je James Jones zadel tri trojke zapored in Miami je s serijo 17:1 popolnoma potolkel Mavse, v 20. minuti je bilo 27:53. Jason Kidd je z dvema metoma izza črte nekoliko znižal zaostanek pred odmorom (41:62).
Zadnjih 20 minut le še formalnost
Gostitelji so tudi v tretji četrtini izgubili preveč žog, Wade in James pa sta bila neusmiljena, gostom je uspel delni izid 0:14 in po štirih minutah drugega polčasa je bila tekma odločena (38:73). Nekateri gledalci so le zmajevali z glavami, drugi pa so kar odšli domov. Nowitzki in Jason Terry sta se bojevala do konca, zadnjo četrtino je Dallas dobil kar z 29:8 in na koncu je bil poraz videti kar znosen.
LeBron je bil izjemen (37 točk, 10 skokov in 6 podaj), lepo se je videlo, da je v letošnji sezoni odločen, da končno osvoji naslov. Wade je dodal 26 točk, Heatom pa se je poznalo, da so že uigrani. Pri prvakih je veliko novih igralcev. Odom je bil sredi tretje četrtine izključen zaradi dveh tehničnih napak, tudi Vince Carter in Delonte West še nista v pravi formi. Predvsem so vidne težave pod košema, kjer ni več Tysona Chandlerja. Miami je premagal Dallas v rednem delu prvič po marcu 2004 (14 porazov zapored).

V prvem delu blesteča predstava Knicksov
Anthony je v Madison Square Gardnu začel sijajno že v prvi četrtini, ko je z devetimi točkami poskrbel za vodstvo Knicksov s 34:23. Na začetku druge četrtine se je razigral še Amare Stoudemire in gostitelji so z delnim izidom 9:0 povedli s 45:29. Dvorana je bila na nogah, Spike Lee in John McEnroe pa nasmejana do ušes. Celticse sta v igri držala Brandon Bass in Rajon Rondo. Na odmor so Knicksi odšli z desetimi točkami prednosti (62:52).

Velik preobrat v tretji četrtini
V tretji četrtini sta Anthony in Toney Douglas zgrešila številne mete, obramba Keltov je bila precej bolj trdna. Bostonu je uspela serija 28:8, Rondo je bil neustavljiv v prodorih, roko je naravnal ostrostrelec Ray Allen.

"C-Melo" v končnici izjemen
Po košu Bassa na začetku zadnje četrtine je Boston vodil že za 10 točk (79:89). Anthony je odgovoril z metom za tri točke, Saša Pavlović in Jermaine O'Neal sta si prislužila tehnični napaki, kar so Knicksi izkoristili in se sredi zadnje četrtine približali na 92:94. Tri minute pred koncem je Carmelo s trojko izid poravnal (100:100), po njegovem košu so Knicksi cleo povedli, a je Marquis Daniels izenačil na 104:104. 16 sekund pred koncem je Anthony zadel oba prosta meta. Daniels je zgrešil trojko, a je Rondo ujel žogo, v zadnji akciji na tekmi pa je Kevin Garnett zgrešil.

Pierce poškodovan, prišel je Pietrus
Pri Celticsih je zaradi poškodbe pete manjkal Paul Pierce. V Bostonu so sklenili dogovor s Mickaelom Pietrusom. Francoski košarkar, doma z Guadeloupa, je v prejšnji sezoni dosegal v povprečju 7,2 točke za ekipi Orlanda in Phoenixa. Zanimivo je, da ga je Phoenix skušal nedavno prodati v Toronto, kjer pa je zdravniška služba ugotovila nevarnost poškodbe kolena. Zato je 29-letni košarkar odkupil zadnje leto pogodbe s Phoenixom in se nato kot prost igralec dogovoril za selitev v Boston.
Lakersi zapravili lepo prednost
Prava drama je potekala v Staples Centru, kjer so Lakersi že imeli dobljeno tekmo proti Chicagu, potem pa so v zadnji minuti naredili nekaj neverjetnih neumnosti, na koncu pa jih je pokopal MVP rednega dela lanske sezone Derrick Rose.
Bullsi so prvi polčas dobili za sedem točk (49:56), nato pa popustili. Razigral se je Kobe Bryant (28 točk) in Lakersi so bili na pragu zmage. Tri minute in pol pored koncem so vodili z 82:71, po košu Kobeja z zelo težkega položaja 54 sekund pred koncem pa z 87:81. Luol Deng je zgrešil trojko, a ujel odbito žogo, dosegel koš in ob prekršku Pauja Gasola zadel še prosti met. Po zgrešenem metu je Bryant popolnoma po nepotrebnem naredil prekršek nad Dengom. Z dvema prostima metoma so se Bullsi 20 sekund pred koncem približali na 87:86. Po minuti odmora je Bryant hotel podati do Gasola, a je žogo prestregel Deng in podal do Rosa, ki je prek Gasola šokiral Lakerse. Ostale so še štiri sekunde, Kobe je prodrl pod obroč, Deng pa ga je blokiral in ura se je iztekla.

Lakersi so igrali brez kaznovanega Andrewa Bynuma in poškodovanega Matta Barnesa. V začetni peterki sta bila Devin Ebanks in Josh McRoberts.