Blaž Mesiček se je dobro zoperstavil močnejšim košarkarjem Trenta. Pokrival je odličnega Dominiqua Suttona, dosegel pa tudi osem točk. Foto: www.alesfevzer.com
Saša Zagorac
Saša Zagorac je že v prvem polčasu dosegel 11 točk, do konca tekme pa le še dve, a sta bila to ena izmed ključnih prostih metov 30 sekund pred koncem. Foto: www.alesfevzer.com
Zach Wright
Zach Wright je znova dobro vodil igro Oimpije, obenem pa dosegel še 18 točk (&/1 za dve, 1/2 za tri). Foto: www.alesfevzer.com

Verjamem, da so navijači tudi uživali. Upam, da jih bo vse več na tekmah. Moramo jim povrniti zaupanje. Z borbenostjo, ki nas mora krasiti, bomo vrnili ljudi v dvorano. V mestu me ljudje ustavljajo in pravijo, da igramo dobro košarko in kot prava ekipa, kot je Olimpija nekoč igrala. Upam, da se bo dobra beseda širila in bo dvorana vse bolj polna.

Zach Wright
Sava Lešić
Velik delež k zmagi je znova dodal Sava Lešić, ki je prispeval 17 točk. Srbski krilni center je v letošnji sezoni prvi strelec Olimpije. Foto: www.alesfevzer.com
Strelsko naravnan dvoboj pripadel Olimpiji
Union Olimpija premagala Trento

Na začetku novega tekmovanja zmaga vlije dodatno samozavest, kar je za mlado ekipo, kot jo imajo Ljubljančani, še toliko pomembneje. V zadnjih dveh sezonah je Olimpija Evropski pokal vedno odprla z zmago. Pred dvema letoma je slavila v Stožicah, ko je v Ljubljano prišel italijanski Varese, lani pa je v Carigradu ugnala Bešiktaš. Obenem je drugi del Olimpija obakrat začela z domačima porazoma (Hapoel in Brose) ter potem tudi ostala brez nadaljevanja v izločilne boje. Zanimivo, glavni sodnik tekme je bil zdaj že stari stoženski znanec Oscar Perea. Španec je sodil lani na prvi domači tekmi Eurocupa, ki je bila proti Himkiju odigrana pred praznimi tribunami. Kazen je bila posledica 'incidenta Predin' z zadnjega obračuna prejšnje sezone proti Budivelniku, kjer je pravico prav tako delil Perea.

Poraz v izenačenem tekmovanju, kakršen je Eurocup, na domačem terenu vedno drago stane. Pred dvema letoma, ko se je Olimpija suvereno uvrstila v drugi del, je v Stožicah dobila vseh pet tekem, lani pa sta slovensko prestolnico z zmago zapustila le močna Himki, ki je pozneje tudi dobil tekmovanje in letos z izvrstnim moštvom sodi med najboljše klube v Evropi, in Bešiktaš. Ob vseh omembe vrednih uspehih je bila namreč Olimpija izvrstna in težko premagljiva na domačem parketu, nekoč je evropsko trdnjavo predstavljal Tivoli, podobno je bilo tudi s Stožicami v prvi sezoni, ko je Olimpija v prepolni dvorani dobila pet tekem zapored, tedaj novo ljubljansko lepotico pa je prva osvojila šele Barcelona.

V manj kot minuti gostje izničili -10
"Trento je zares dobra ekipa. Pričakovali smo, da bo tako, a so se izkazali še za močnejše moštvo, kot smo mislili. To je bil nekoliko drugačen način igre, kot smo ga vajeni. Veliko je bilo teka gor in dol. Ni bilo prave obrambe, dobro smo jo igrali le v tretji in del zadnje četrtine. Bilo je težko, saj nismo navajeni igrati proti takim moštvom. Drugič bomo bolje pripravljeni, a mislim, da je bila vseeno dobra tekma. Jaz sem užival,"
je tekmo, kjer sta bili ob slabši obrambi obe ekipi razigrani v napadu, opisal z 18 točkami (7 v zadnji četrtini) prvi domači strelec Zach Wright.

Američan, ki je v statistiko vpisal še štiri skoke in šest podaj, je v zadnji četrtini odigral ključno vlogo, ko so si zmaji priigrali deset točk naskoka. Tedaj je zadel trojko za 88:78, ko je bilo do konca še pet minut in pol. Nato je sledil minutni mrk, ko so z agresivnim pokrivanjem gostje v 24 sekundah naredili serijo 7:0. V tem času je imel težave s prenosom žoge tudi Wright: "To se velikokrat zgodi, ko vodiš za okoli deset točk in je do konca še nekaj minut. Hitro se sprostiš in želiš nekoliko zavlačevati, oni pa so nastopili zelo agresivno in smo imeli kar nekaj težav. Presenetili so nas in nas prisilili v nekaj napak, a smo potem strnili vrste."

Wright jezen nase zaradi zgrešenih prostih metov
V zadnji minuti je zadel dva zelo pomembna prosta meta, 13 sekund pred koncem pa je imel ob prednosti za točko še dva, a je oba zgrešil. Na drugi strani je Trento slabo odigral zadnjo akcijo in z razdalje je za zmago zgrešil krilni center Filippo Baldi Rossi: "Zelo sem jezen. Za prvega sem mislil, da bom zadel, za drugega pa sem vedel, da gre mimo. Take mete moram zadeti. Seveda si vedno nervozen, ko izvajaš zadnje proste mete na tekmi. Veliko treniram proste mete, a se zgodi. Proti Ciboni mi je uspelo. Ne smem misliti na to, le trenirati trdo še naprej."

Pomembno vlogo je v zaključku tekme odigral tudi Miha Lapornik, ki je v zadnji četrtini dal osem od svojih 16 točk, v zadnjih desetih minutah pa je zadel tudi dve trojki: "Tekme nismo začeli, kot smo se dogovorili. Nismo jih napadli, kot so oni nas, obenem pa smo dopustili, da so se z lahkimi koši razigrali. V drugem polčasu smo vzpostavili ritem, a nam je na koncu padla koncentracija, toda na srečo smo zmagali. V zaključku sem skušal ostati čim bolj miren. Žal Zach ni zadel tistih prostih metov, a sem vedel, da nam bo uspelo ubraniti zadnji napad. Če nam proti Sutjeski ni uspelo, sem tokrat verjel, da nam bo."

Znova težave v skoku
Tako kot na vseh tekmah doslej je že v uvodnih minutah Olimpija imela številne težave pod obročem, kjer Vasilije Vučetić ni bil kos prvemu nasprotnikovemu centru, obenem pa je Julian Wright celo najboljši posameznik Trenta. Že v prvem delu je dal 14 točk (na koncu 22), a jih je tudi pri Olimpiji 11 dosegel Saša Zagorac, ki je zadel prve tri mete izza črte in zmaje ohranjal na varni razliki. V prvih 20 minutah nobena ekipa ni blestela v obrambi, saj je bilo doseženih kar 100 točk. Olimpija je imela ob odličnem metu izza črte (7/10) veliko težav v skoku, ki ga je Trento dobil z 10:19. Ob koncu so gostje dobili skok s 26:32, Olimpija pa je za tri metala kar 63% (14/22), enako kot proste mete (12/19).

"Tekmo smo odprli tako, kot smo rekli, da je ne smemo. Ničesar, o čemer smo se tri dni pogovarjali, kako moramo igrati proti dobri ekipi Trenta, se nismo držali. Dobivali smo lahke koše, imeli probleme v skoku in igralo slabo obrambo. To se nam v prihodnje ne sme več dogajati. Prepričan sem, da sta bili želja in motivacija pri igralcih maksimalni, toda v prvem polčasu smo igrali, kot bi imeli zvezane noge in roke. V obrambi nam ni šlo, na srečo pa smo bili razigrani v napadu, kar nam je prineslo zmago. Tekmo smo že imeli pod nadzorom, ko smo se proti agresivnemu pokrivanju slabo odzvali in si zakomplicirali življenje. Takrat smo odigrali nezrelo, nato še zgrešili proste mete, a je bila sreča tokrat na naši strani. Za uvod je pomembna le zmaga, v prihodnje pa, če želimo razmišljati o uspehu, moramo odigrati bolje," je dejal Gašper Potočnik.

Mesiček tokrat igral bolj pametno
"Nekateri igralci so prvič igrali na takem tekmovanju in morda je pritisk prve tekme prinesel svoje. Toda prej bi razumel, da se to pozna v obrambi kot v napadu. Nismo igrali, kot je treba. Manjkala je disciplina. Bili smo negotovi v tistih trenutkih, res pa je, da so oni igrali na meji prekrška. V takih trenutkih skušam ostati miren in nasploh nisem trener, ki bi pod pritiskom postal nervozen. To želim prenesti tudi na igralce in v minuti odmora sem jim dejal, da ni panike in naj ostanemo mirni. Potem morajo pa oni to odigrati na igrišču. Igralcem je v takih trenutkih bistveno težje, kot je nam trenerjem,"
je dodal ljubljanski trener.

Potočnik je zajetnejšo minutažo tokrat namenil tudi Blažu Mesičku. 18-letni nadarjeni košarkar je odigral skoraj 21 minut in s kar zrelo igro, osmimi točkami ter štirimi skoki upravičil zaupanje. Na tekmi proti Krki je bil zaradi nespametne igre v prvem polčasu v drugem kaznovan in ni igral, se pa svoje napake zaveda in je, kot pravi, tokrat skušal sprejemati pametnejše odločitve: "Zadovoljen sem s svojo igro in z zmago. Vem, da bi lahko odigral še bolje, a za prvo tekmo v tako močnem tekmovanju je bilo v redu. Najbolj pa me veseli, da smo zmagali. Z malce pameti se da pokrivati tudi višje in močnejše košarkarje. Dal sem vse od sebe in skušal biti pametnejši od njih. Zadovoljen sem z minutažo, a to je odvisno od trenerja in tokrat mi je zaupal."