ZDA so s štirimi naslovi postale najboljša reprezentanca na svetovnih prvenstvih. Predtem so si prvo mesto delile z nekdanjima Jugoslavijo in Sovjetsko zvezo (3). Pokal držita kapetan Chauncey Billups in Lamar Odom. Foto: EPA
Kevin Durant
206 cm visoki Kevin Durant je srečanje končal z 28 točkami. Kar sedemkrat je zadel izza črte. Foto: Reuters
Turki
Turčija proslavlja največji uspeh svoje košarke. Foto: EPA
Ersan Ilyasova
Ersan Ilyasova, eden največjih turških adutov, ob trdi ameriški obrambi ni prišel do čistih metov. Dosegel je le 7 točk. Foto: EPA
Tyson Chandler
Hidayet Türkoglu in Tyson Chandler sta se v 1. četrtini zapletla v besedni spopad. Foto: Reuters
ZDA po 16 letih znova na vrhu

Američani so tako četrtič (1954, 1986, 1994) osvojili zlato. Junak finala je bil Kevin Durant, ki je do polčasa (42:32) natresel 20 točk, od tega pet trojk. 206 cm visoki Durant, član Oklahome, je takoj po odmoru zadel še dve trojki za +16 in utišal 16.000 vročekrvnih navijačev v dvorani Sinan Erdem.

Ender Arslan je sicer Turke z dvema trojkama "približal" na 41:52, a so po minuti odmora ZDA s hitrimi akcijami postavile stvari na svoje mesto. Ko je semafor na začetku zadnje četrtine kazal 50:70, je bilo dokončno jasno, da "kruha" za domače ne bo. ZDA so s trdo obrambo ustavile turške strelce z zunanjih položajev, hkrati pa zanesljivo dobile skok (37:32). Edini Turek z dvomestnim številom točk je bil Hidayet Türkoglu (16).

Film tekme Turčija - ZDA

1. četrtina (17:22)
Američani so povedli s 7:3 in 12:7, za kar je bil najzaslužnejši Durant, ki je v prvih treh minutah dosegel 8 točk, od tega 2 trojki. Turki so z dvema uspešnim metoma izza črte Türkogluja preobrnili izid na 15:14. Ömer Asik je malo pozneje s polaganjem povišal na 17:14, na kar je Durant odgovoril s tretjo zaporedno trojko (17:17). Stephen Curry je zadel novo trojko (20:17), izid četrtine pa je s prostih metov postavil Russell Westbrook.

2. četrtina (15:20)
ZDA je uspel delni izid 5:0 (27:19), Turkom pa nikakor ni uspelo prebiti čvrste ameriške obrambe, tako da je Bogdan Tanjević vzel minuto odmora. Sledila je raztrgana igra na obeh straneh. Na polovice četrtine so ZDA s četrto trojko Duranta ušle na +10 (31:21). Türkoglu je vrnil, nato pa je sledila serija petih Durantovih točk za 36:26. Američani so zadržali prednost do odmora.

3. četrtina (16:19)
Drugi polčas je z dvema zaporednima trojkama (7) odprl Durant, tako da je razlika narasla na +16 (48:32) in Tanjević je bil prisiljen vzeti minuto odmora. Lamar Odom je malo pozneje povišal na 50:32. Turki se kljub visokemu zaostanku niso predali. Po dveh trojkah Enderja Arslana se je v 26. minuti ameriška prednost "zmanjšala" na +11 (52:41). Selektor Mike Krzyzewski je vzel minuto odmora, s katero je umiril svoje varovance, tako da so ti četrtino zanesljivo pripeljali do konca (61:48).

4. četrtina (16:20)
Vseh dvomov o zmagovalcu je bilo konec po treh minutah zadnjega dela, ko je semafor kazal 70:50. Turki so lahko le opazovali bliskovite akcije razigranih in motiviranih nasprotnikov. Preostalo jim je le še, da popravijo umetniški vtis, to je nekoliko ublažijo visok poraz ...