Novozelandci, ki so pred obračunom odplesali tradicionalno hako, so presenetili Ukrajince. Foto: EPA
Hrvati (na fotografiji Dario Šarić) so bili nemočni proti Grkom. Foto: EPA
Helena Boada in katalonska krema
Slovenec s trebuhom za kruhom odsurfal v Las Palmas
Junaki brez žoge: komentator Jaka Blažič

Gostitelji takoj pokazali, kdo je gospodar, tekmo začeli silovito, v 4. minuti jih je Rudy Fernandez s trojko povedel v vodstvo z 11:3. V uvodnih minutah je blestel zlasti Marc Gasol, ki je bil neustavljiv s polrazdalje. Francozi so se vrnili v drugi polovici prve četrtine, ko so izkoriščali nekoliko slabše pokrivanje Špancev in zadevali z razdalje.

Pol minute pred iztekom prve četrtine je s trojko na 19:19 izenačil Nicolas Batum, a je ob sireni s krasno trojko izid četrtine postavil "La Bomba" Juan Carlos Navarro (22:19). Ta je drugo četrtino odprl z novo trojko, uspešen met za tri točke pa je uspel še Marcu Gasolu (28:19). V drugi polovici prvega polčasa je raven igre nekoliko padla. Kljub temu, da sta ekipi storili precej napak v napadu, so se Španci uspeli odlepiti in tudi po zaslugi Paua Gasola - z 12 točkami najučinkovitejši igralec prvega polčasa - na odmor odšli z 10 točkami prednosti (44:34).

Francozi niso imeli možnosti
Španska prevlada se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Francozom se je izdatno poznala odsotnost prvega zvezdnika Tonyja Parkerja, ki je na lanskem evropskem prvenstvu v Sloveniji 'galske peteline' vodil in tudi popeljal do naslova prvakov v Stožicah. Pri organiziranju igre jim je večkrat zmanjkalo idej, v obrambi pa nikakor niso uspeli zaustaviti odločnih gostiteljev, ki so bili z bratoma Gasol in Sergeom Ibako neustavljivi pod košem. Pred zadnjo četrtino so imeli 15 točka naskoka (65:50), prednost je naraščala iz minute v minuto, pet minut pred koncem je bilo že +20. Ob popolnemem francoskem razpadu sistema je bilo jasno, da bodo Španci obračun gladko dobili.

Brazilija prevzela pobudo na parketu
Na popoldanski tekmi skupine A so Brazilci v prvem polčasu povsem nadigrali Srbe. Odlično so igrali v napadu, igra je potekala tekoče, pripravili so si kopico odprtih metov, ki so jih pridno izkoriščali. Še posebej so bili natančni z razdalje, zadeli so sedem trojk, Srbi le dve. Srbi so varovancem Rubena Magnana puščali odločno preveč prostora, v napadu pa nikakor niso uspeli streti čvrste brazilske obrambe v raketi. Izid ob polčasu je z atraktivnim metom iz obrata ob zvoku sirene postavil Leandro Barbosa (32:48).

Velik preobrat Srbov ...
V nadaljevanju so Srbi zaigrali kot prerojeni, z izjemno učinkovito igro, tako v napadu kot tudi v obrambi, so na krilih Miloša Teodosića in Stefana Markovića zelo hitro stopili prednost nasprotnika, dobre tri minute pred koncem tretje četrtine je z dvema zadetima prostima metoma izid poravnal Miroslav Raduljica (55:55). Ekipa Aleksandra Đorđevića je četrtino dobila s kar 32:12, pred zadnjim delom tekme je imela štiri točke prednosti (64:60).

... ki pa na koncu ni prinesel zmage
Vseeno so se Brazilci še zadnji trenutek zbrali in z vnovično čvrsto igro v obrambi zaustavili srbski nalet, ki je trajal več kot deset minut. Ključno vlogo sta odigrala Marcus Vieira in Tiago Splitter, ki sta s pomembnimi točkami v ključnih trenutkih svojo ekipo popeljala v vodstvo. Vieira je med drugim dobro minuto pred koncem na najboljši možen način odgovoril na trojko Teodosića - z zadetim metom za tri točke, ki je Brazilce popeljal v vodstvo s 71:77. Rešitve za Srbe ni bilo več.

Prva zmaga Nove Zelandije

V skupini c so za lepo presenečenje v Bilbau s prvo zmago na prvenstvu poskrbeli Novozelandci, ki so nekoliko presenetljivo z 12 točkami razlike ugnali Ukrajince (73:61). Ti so zatajili predvsem v zadnji četrtini, ko so v obrambi storili odločno preveč napak, pomagale niso niti številne minute odmora, ki jih je zahteval njihov selektor, priznani ameriški trener Mike Fratello. K zmagi je največ točk prispeval Kirk Penney (14), pri Ukrajincih je bil najučinkovitejši Maksim Kornienko (15).