Miloš Teodosić je bil s 24 točkami prvi srbski strelec. Izjemno pomembna je bila njegova trojka za 77:68. Foto: Reuters
Nikola Kalinić
Med najboljšimi v srbski reprezentanci je bil Nikola Kalinić, ki je 16 sekund pred koncem zadel oba prosta meta za 86:82. Foto: Reuters
Srbija
Srbi se v Madridu veselijo velikega uspeha. Foto: Reuters
Saša Đorđević in Vincent Collet
Pozdrav selektorjev Saše Đorđevića in Vincenta Colleta. Foto: Reuters
Nicolas Batum
Nicolas Batum je blestel, a njegovih 35 točk (met iz igre 11/17, trojke 8/12) je ob porazu izzvenelo v prazno. Foto: Reuters

Francozi so v skupinskem delu po sporni končnici ugnali Srbe s 74:73, tokrat pa so se jim orli maščevali na najboljši mogoč način.

Kazalo je še na gladkejšo zmago Srbije, ki je ves čas vodila, pred zadnjo četrtino s +15 (61:46). Toda Francija je z nizom trojk (skupaj so jih zadeli 15), pri katerih je prednjačil Nicolas Batum (35 točk - trojke 8/12), ujela priključek, tako da je semafor 16 sekund pred koncem kazal le +2 za Srbe (84:82).

Varovanci Saše Đorđevića so nato ohranili mirno roko in s prostimi meti Nikole Kalinića, Nenada Bjelice in Marka Simonovića zapečatili usodo galskih petelinov. Srbe, pri katerih je bil s 24 točkami najučinkovitejši Miloš Teodosić, v nedeljskem finalu (21.00) čakajo ZDA.

Že v prvi četrtini +10 za Srbe
Srbija je dobro odprla tekmo, povedla s 4:0, nato pa prednost brez težav branila. Srbi so s čvrsto obrambo ustavili Francoze, medtem ko so z raznovrstnostjo v napadu pridno polnili koš nasprotnikov. Tako so po trojki in košu Stefana Markovića že v prvi četrtini povedli s +10 (20:10). Francozi so se do odmora približali na -6 (21:15).

Teodosić zadeval in podajal
Razpoloženi Srbi so na krilih Teodosića (13 točk) in Miroslava Raduljice, ki je atraktivno zabil, v 13. minuti ušli na 30:15, tako da je moral selektor Vincent Collet vzeti minuto odmora. Po njej se je zaostanek sprva nekoliko znižal, a je Teodosić (18 točk) v 17. minuti s svojo tretjo trojko povišal na 39:25. Malo pozneje je podal še Bjelici za 41:25. Ko je še Kalinić prestregel francoski napad, nato pa položil, je semafor kazal že 43:25. Francozi so bili v teh trenutkih v napadu povsem nemočni. Polčas se je končal s 46:32 za Srbe.

Batum in kolegi z "norimi" trojkami prišli le na -2
Teodosić je drugi polčas odprl s trojko (49:32) in napovedal "dobre čase" za Srbe tudi v nadaljevanju. In res, varovanci Saše Đorđevića so gladko zadrževali dvoštevilčno prednost. Franciji se v napadu ni uspelo razigrati, tako da je Srbija po košu Raduljice na zadnji odmor odšla s +15 (61:46). V le 40 sekundah zadnje četrtine je Francija naredila delni izid 5:0 (51:61) in Đorđević je vzel minuto odmora. Po njej so imeli Francozi tri napade za znižanje zaostanka, a so ju na srbsko srečo zapravili. Na drugi strani je srbsko sušo po skoraj treh minutah prekinil Marković. Sledil je silovit francoski odgovor, saj sta Boris Diaw in Batum zadela trojki (57:63), malo pozneje (35.) pa še Ewan Fournier za le -4 (61:65). Đorđević je vzel minuto odmora, po kateri je izza črte zadel Bogdan Bogdanović (68:61). Izjemni Batum je s šesto trojko (27 točk) evropske prvake spet približal le na -4 (70:66), a so sledili koš in prosta meta Bogdanovića. Ko se je zdelo, da je po trojki Teodosića (68:77) vsega konec, so Diaw, Batum in Thomas Huertel s tremi trojkami minuto pred koncem Francijo približali le na -3 (79:82). 40 sekund pred sireno je semafor kazal 84:81, Teodosić je zapravil napad, nato pa napravil še osebno napako nad Huertelom, ki je zadel en prosti met (82:84). Odbito žogo je ujel Kalinič, ki je nato s prostih metov 16 sekund pred koncem povišal na +4 (86:82). "Vajo" je ponovil še Bjelica, po osmi trojki Batuma pa je dve sekundi pred sireno zmago Srbije potrdil Marko Simonović.