Kyrie Irving je bil najboljši strelec tekme z 18 točkami. Foto: EPA
Klay Thompson in Martynas Pocius
Klay Thompson je blestel v prvem polčasu. Foto: Reuters
Mike Krzyzewski
Mike Krzyzewski ni bil zadovoljen z igro v prvem polčasu. V drugem delu so njegovi varovanci znova blesteli. Foto: Reuters
Analiza polfinalne zmage ZDA nad Litvo

Litovci so se v prvem polčasu zelo dobro upirali, v tretji četrtini (33:14) pa se je ponovila torkova zgodba s tekme proti Sloveniji. Američani so zadevali z vseh položajev, ukradli so številne žoge in s protinapadov hitro odločili tekmo.
Pri Američanih je Kyrie Irving zbral 18 točk, Klay Thompson in James Harden pa po 16 točk, pri Litvi pa sta bila najboljša Mindaugas Kuzminskas in Jonas Valančiunas s po 15.

Zelo dober prvi polčas Litve
Litovci so začeli zelo pogumno. Jonas Mačiulis je zadel polaganje za 9:7. Pri Američanih je izstopal Thompson, ki je zadel trojko za vodstvo z 10:9. Litva je blestela v prodorih, Martynas Pocius je povišal na 13:10. Američani so odgovorili z delnim izidom 8:0, Irving in Thompson sta bila natančna izza črte. Po prvi četrtini so vodili z 21:16.

Do odmora celo več skokov Litovcev
Thompson je bil neustavljiv, zadel je od daleč in tudi iz prodorov, do odmora je nanizal kar 14 točk (6/11 iz igre, 2/5 za tri). V 13. minuti je zadel za 32:22. Pri Litovcih je blestel Mindaugas Kuzminskas (12 točk v prvem delu). Prav zanimivo, da so Litovci zbrali več skokov v prvem delu (27:26). Zadeli so le eno trojko iz osmih poskusov, a vseeno držali priključek (43:35).

Znova ameriška tretja četrtina
Američani so na tem prvenstvu vedno blesteli v tretji četrtini, Slovence so popolnoma nadigrali, zgodba pa se je ponovila tudi proti Litvi. Stephen Curry in James Harden sta zadela trojki za delni izid 10:0 v uvodnih dveh minutah drugega polčasa (53:35). Litovci nikakor niso prišli do izdelanega meta, Pocius je šele po petih minutah dosegel prvi koš iz igre (61:39). Harden se je razigral, Američani so blesteli v protinapadih, Derrick Rose je povišal že na 76:46.

Faried znova blestel z zabijanji
Zadnja četrtina je bila le še formalnost, 15.000 gledalcev je na noge spravil Kenneth Faried z izjemnim zabijanjem za 91:60 v 37. minuti. Selektor Američanov Mike Krzyzewski je dal priložnost tudi Masonu Plumleeju in Andreju Drummondu.
Litovci zadeli le dve trojki
Na koncu tekme so se tudi vsi statistični kazalniki močno obrnili v korist ZDA. Po zaostanku ob polčasu so Američani zbrali skupno 12 skokov več (50:38), zadeli so devet trojk, Litovci pa le dve iz 18 poskusov in izgubili kar 21 žog.
V petek se bosta v drugem polfinalu v Madridu pomerili Francija in Srbija.