Vratar Andreas Köpke in kapetan Jürgen Klinsmann sta se veselila velike zmage na Wembleyju. Foto: EPA
Marcu-Vivenu Foeju je odpovedalo srce. Foto: EPA

V 3. minuti je Paul Gascoigne izvajal kot z leve strani, žogo je z glavo oplazil Tony Adams in podaljšal do Alana Shearerja, ki je z glavo zlahka matiral vratarja Andreasa Köpkeja.

V 16. minuti je Thomas Helmer z levega roba kazenskega prostora poslal natančen predložek v sredino, kjer je bil Stefan Kuntz, in brez težav potisnil žogo za hrbet vratarja Davida Seamana. Do konca 90. minute so imeli pobudo Angleži. V obeh podaljških se je odigravala prava ruska ruleta. Darren Anderton je v 93. minuti zadel vratnico. Najlepšo priložnost, za katero mu je še danes žal, je zamudil Paul Gascoigne v 98. minuti. Shearer je z desnega roba kazenskega prostora podal v sredino, nemška vrata so bila prazna, saj je Köpke stal na napačni strani, vendar Gascoignu za las ni uspelo potisniti žoge v mrežo.

Po izteku obeh podaljškov so sledile enajstmetrovke. Prvih pet strelecev je bilo zanesljivih. Shearer, David Platt, Stuart Pearce, Gascoigne in Teddy Sheringham so zadeli za Angleže, Thomas Hässler, Thomas Strunz, Stefan Reuter, Christian Ziege in Kuntz pa za Nemce. V šesti seriji je Gareth Soutgate ustrelil po sredini gola in Köpke mu je strel obranil, Andreas Möller pa je s strelom pod prečko Wembley zavil v črno.

1961
Rodil se je ameriški kolesar Greg LeMond. Leta 1983 je postal prvi Američan z naslovom svetovnega prvaka v cestni dirki. Leta 1984 je prvič nastopil na Dirki po Franciji in jo končal na 3. mestu. Naslednje leto je bil v ekipi La Vie Claire zadolžen za glavnega pomočnika Bernada Hinaulta, ki je naskakoval peto zaporedno zmago. Francoz je imel v Parizu minuto in 42 sekund naskoka pred LeMondom, ki ni smel napasti kljub temu, da je bil Hinault v težavah. Športni direktor Paul Köchli mu je na ključni etapi v Alpah dejal, da ima majhno prednost, Hinault pa je bil že več kot tri minute zadaj. Leta 1986 je bila slika obrnjena. Hinault je obljubil LeMondu pomoč, a si je kmalu privozil 5 minut naskoka. V 13. etapi je Hinault povsem omagal in LeMond si je utrl pot do prve zmage na Touru. Leta 1987 je na tradicionalnem lovljenju puranov v Kaliforniji doživel nesrečo in moral izpustiti dva Toura. Leta 1989 je v najtesnejši odločitvi v zgodovini te najprestižnejše dirke za 8 sekund prehitel Francoza Laurenta Fignona, ki je imel pred kronometrom zadnji dan na Elizejskih poljanah 50 sekund naskoka. LeMond je istega leta še drugič postal svetovni prvak, leta 1990 pa je še tretjič zmagal na Touru. Kariero je končal leta 1994, od leta 2001 pa polni časopisne stolpce z besedno vojno z Lanceom Armstrongom. Kavboja je obtožil, da je do 7 zmag na Touru prišel s pomočjo dopinga.

1968
Rodil se je italijanski nogometaš Paolo Maldini. Celo svojo kariero je igral za Milan. V Serie A je debitiral 20. januarja 1985. Za rdeče-črne je odigral 902 tekmi in zabil 33 golov. Z Milanom je bil sedemkrat italijanski prvak (1988, 1992-94, 1996, 1999 in 2004), petkrat pa evropski prvak (1989, 1990, 1994, 2003, 2007). Za italijansko reprezentanco je sijajni branilec nastopil 126-krat, dosegel pa je 7 golov. Igral je na štirih SP-jih (1990-2002), v finalu leta 1994 so azzurri šele po strelih z bele točke izgubili proti Braziliji.

1971
Rodil se je motociklist Max Biaggi. Prvič je opozoril nase z zmago v razredu do 250 ccm v Kyalamiju, ko je vozil za aprillo. Med letoma 1994 in 1996 je trikrat zapored postal svetovni prvak v četrtlitrskem razredu, četrti naslov je leta 1997 osvojil s hondo. Aprila 1998 je že na svoji prvi dirki v razredu do 500 ccm zmagal v Suzuki. V skupnem seštevku ga je prehitel Mick Doohan. Drugi je bil tudi leta 2001 in 2002. Od razreda MotoGP se je poslovil leta 2005, nato je prestopil v tekmovanje Superbike.

1989
V finalu evropskega prvenstva v košarki je v zagrebškem Domu športov Jugoslavija premagala Grčijo z 98:77. To je bil četrti naslov za Jugoslovane, ki so bili na prvenstvu razred zase. V začetni peterki so igrali Dražen Petrović, Žarko Paspalj, Dino Radja, Vlade Divac in Jure Zdovc. Pri Grkih sta izstopala Nikos Galis (tretjič zapored je bil najboljši strelec evropskega prvenstva) in Panaiotis Yannakis.

1992
V finalu 9. evropskega prvenstva v nogometu je Danska v Göteborgu z 2:0 ugnala Nemčijo. Vsi strokovnjaki so pred srečanjem napovedovali lahko zmago Nemcev, ki so začeli odločno in povsem stisnili Dance v svoj kazenski prostor. V 18. minuti je sledil odgovor. Flemming Povlsen (takrat je igral za Borussio iz Dortmunda) je prodrl po desni strani in podal žogo na rob kazenskega prostora, kjer je John Jensen z močnim udarcem pod prečko ugnal Boda Illgnerja. To je bil šele njegov drugi gol za Dansko v 48. tekmi. Nemci so jalovo napadali, v 78. minuti pa je luknje v njihovi obrambi izkorstil Kim Vilfort. Senzacija je bila popolna. Danci, ki so prišli na EP zaradi izključitve Jugoslavije, so postali evropski prvaki.

1995
Košarkarji Slovenije so v 5. krogu v skupina B na evropskem prvenstvu v Atenah izgubili proti Španiji s 85:88 in zapravili vse možnosti za osvojitev 4. mesta v skupini, ki zagotavlja četrtfinale. Začetek je bil zelo slab, saj so Španci že po dveh minutah igre vodili z 10:2, v 7. minuti je bilo že 17:6. V prvem delu je Alberto Herreros dosegel kar 20 točk, Španci so šli na odmor s prednsotjo 49:40. Šele v 35. minuti je Marko Tušek z dvema prostima metoma drugič na srečanju izenačil izid (76:76), nato pa je že v naslednjem napadu Marko Milič zadel za 78:76. Odločitev je padla v zadnjih 30 sekundah, ko je bil najprej natančen Slavko Kotnik (85:84), nato pa je 6 sekund pred piskom sirene Herreros (30 točk) prodrl pod koš, nad njim je Boris Gorenc napravil osebno napako, hkrati pa se je žoga skotalila v obroč in sanj o osmerici je bilo konec.

2002
Brazilija je v polfinalu svetovnega prvenstva v japonski Saitami ugnala Turčijo z 1:0. Odločilni zadetek je dosegel Ronaldo s samostojnim prodorom in strelom s konico nogometnega čevlja v 49. minuti.

2003
28-letni kamerunski nogometni reprezentant Marc-Vivien Foe se je v 71. minuti polfinalne tekme Pokala konfederacij proti Kolumbiji zgrudil na sredini igrišča na stadionu Gerland v Lyonu. Kljub hitremu posredovanju zdravniške službe umrl. Odpovedalo mu je srce. Leta 1994 je zaigral za Kamerun na svetovnem prvenstvu v Ameriki. Med letoma 1995 in 1999 je igral za Lens, s katerim je bil leta 1998 francoski prvak. Preizkusil se je tudi v Premier ligi, v sezoni 1999/2000 je nastpal za West Ham. Z Lyonom je leta 2002 postal francoski prvak. Zadnjo sezono pa je odigral v dresu Manchester Cityja.

2006
Kariero je končal eden najboljših slovenskih kolesarjev Valter Bonča. Po Vinku Polončiču, Primožu Čerinu in Juretu Pavliču je leta 1992 postal četrti slovenski profesionalec. Njegov največji uspeh je zmaga na Dirki po Avstriji. Leta 1994 je nastopil na Giru, ki je potekal tudi v Sloveniji. Leta 1995 je dobil Dirko po Sloveniji.