Nizozemski nogometaši so takole proslavili vodilni zadetek. Gola se je verjetno še najbolj razveselil Dirk Kuyt, kar je razvidno tudi s fotografije ... Foto: Reuters

Ko sem zagledal njegovo ime v začetni enajsterici nizozemske reprezentance, sem vedel, da bo ekipa z njim v postavi še enkrat močnejša kot sicer - in imel sem prav!

Vladimir Weiss st. o Arjenu Robbnu
Arjen Robben
Arjen Robben je v 18. minuti načel slovaško mrežo. Foto: Reuters
Jan Mucha
Slovaški vratar Jan Mucha je moral na začetku 2. polčasa dvakrat posredovati ob nevarnih strelih Robbna in Mathijsena. Foto: Reuters

To danes je bilo lepo. Nismo sicer igrali dobro, toda najpomembneje je, da smo napredovali v četrtfinale. Zame osebno je bilo najpomembneje, da sem začel svojo prvo tekmo na prvenstvu, saj so minili šele trije tedni po poškodbi.

"Tulipani" so proti vratom Slovakov sprožili več strelov (16; 9 v okvir vrat), Slovaki so v okvir vrat poslali le četrtino vseh strelov (3 od 12). Slovaki so pretekli dobra dva kilometra več od evropskih prvakov iz leta 1988.

Živahen uvod v tekmo
Tekmo sta obe reprezentanci začeli napadalno. Že v 2. minuti je z razdalje po lepi potezi Vladimirja Weissa ml. sprožil Erik Jendrišek, najlepša priložnost v uvodnih minutah je po podaji Robina van Persieja 'padla na nogo' Wesleyja Sneijderja, a je vratar Jan Mucha strel ubranil.

Za igralca tekme ste izbrali Arjena Robbna, ki je prejel 52 odstotkov vseh glasov.

Robben z značilnim prodorom za 1:0
V 18. minuti pa je bil Mucha ob strelu Arjena Robbna povsem nemočen. S filigransko natančnostjo je zvezdnika Bayerna našel Sneijder, ki je žogo spretno poslal prek branilca Radoslava Zabavnika. Robben si je nato s svojim značilnim prodorom ustvaril prostor za strel in z roba kazenskega prostora žogo poslal v mrežo.

Po golu povprečno nadaljevanje polčasa
Po zadetku se je raven igre še nekoliko dvignila, nato pa hitro strmo padla, tako da je naslednja polpriložnost sledila šele v 40. minuti, ko Van Persieju ni uspelo presenetiti Muche. Vuvuzele so eksplodirale še štiri minute pozneje, ko je isti igralec po lepi podaji Marka van Bommla žogo ob bližnji vratnici poslal mimo gola.

Ste tekmo zamudili? Lahko si jo ogledate v posnetku na MMC-jevem portalu: 1. polčas, 2. polčas. V desnem bloku si oglejte tudi analizi obeh polčasov.

Mucha v minuti dvakrat rešil Slovake
Zelo vroče je bilo v 5. in 6. minuti nadaljevanja, ko je moral slovaški vratar dvakrat posredovati ob nevarnih strelih Nizozemcev. Najprej je moral v 50. minuti po ponovnem značilnem prodoru posredovati ob strelu Robbna, hip pozneje po strelu iz neposredne bližine je veselje preprečil Jorisu Mathijsnu.

Vittku najlepša priložnost
Slovaki so po dobri uri igre vajeti igre prevzeli v svoje noge, v 67. minuti pa prišli do prvega strela v okvir vrat, ko je dlani Maartena Stekelenburga z razdalje ogrel Miroslav Stoch. Že minuto pozneje se je najlepša priložnost na tekmi ponudila Robertu Vittku, ki se je znašel povsem sam pred golom, a mu žoge ni uspelo poslati za hrbet nizozemskega varuha mreže.

Sneijder dosegel zmagoviti zadetek
V 84. minuti so Nizozemci povedli z 2:0. Oranžni so hitro izvedli prosti strel, po katerem je do žoge prišel Kuyt. Ta je nesebično podal pred vrata, kamor je vtekel Sneijder in vodstvo svoje ekipe povišal na 2:0.

Častni zadetek v zadnjih sekundah
Slovakom je uspelo v izdihljajih tekme le zatresti mrežo, ko je po prekršku vratarja Stekelenburga v lastnem kazenskem prostoru z bele točke zadel Vittek. S tem je dosegel še četrti zadetek na letošnjem SP-ju in se je na vrhu liste strelcev izenačil z argentinskim napadalcem Gonzalom Higuainom.

Oglejte si tebelo izločilnih bojev.

Robben: Igro moramo še precej izboljšati

"To danes je bilo lepo. Nismo sicer igrali dobro, toda najpomembneje je, da smo napredovali v četrtfinale," je po tekmi dejal strelec prvega zadetka in igralec tekme Robben. Nadaljeval je: "Zame osebno je bilo najpomembneje, da sem začel svojo prvo tekmo na prvenstvu, saj so minili šele trije tedni po poškodbi. Danes sem se počutil solidno, sicer še ne 100-odstotno, a vseeno solidno." Pa pričakovanja glede četrtfinala? "Mislim, da moramo igro še precej izboljšati, če želimo napredovati v polfinale. Zagotovo bomo morali odigrati boljše kot danes," je še dodal.

Na Robnna so se dobro pripravili, a ...
Po tekmi se je oglasil tudi selektor Vladimir Weiss st., ki je povedal: "Tri dni smo se pripravljali na Robbna, na njegov slog igre, toda Arjen je enostavno genij. On res ve, kaj počne. Ko sem zagledal njegovo ime v začetni enajsterici nizozemske reprezentance, sem vedel, da bo ekipa z njim v postavi še enkrat močnejša kot sicer - in imel sem prav!" Slovaki se v domovino odpravljajo z dvignjenimi glavami, vrhunec mundiala so bržkone dosegli na tekmi z Italijo.