Udarna napadalna naveza Bosne in Hercegovine Edin Džeko, ki je v kvalifikacijah dosegel 10 golov, in Vedad Ibišević, odločilni zadetek v 68. minuti je bil njegov osmi v kvalifikacijah. Foto: EPA
Dimitris Salpingidis, Georgios Karagounis, Georgios Samaras
V dodatnih kvalifikacijah bodo zaigrali še Grki, ki so z 2:0 ugnali Liechtenstein. Na fotografiji Dimitris Salpingidis, Georgios Karagounis in Georgios Samaras proslavljajo vodilni zadetek. Foto: EPA
Roman Širokov
Veselje Romana Širokova, ki je v Bakuju povedel Rusijo v vodstvo. Zadetek in remi sta na koncu zadostovala za neposredno uvrstitev "zbornaje obrambe" na svetovno prvenstvo. Foto: Reuters
Romunija
Veselje Romunov, ki so si v zadnjem krogu priigrali dodatne kvalifikacije. Foto: EPA
Škotska
Škotska je na Hampden Parku z 2:0 ugnala Hrvaško, ki pa gre v dodatne kvalifikacije. Že pred tem je prvo mesto v skupini osvojila Belgija. Foto: EPA
Mario Götze, Mesut Özil, Andre Schürrle
Nemčija je švedsko mrežo zatresla petkrat, prejela pa je tri gole. Na sliki vsi trije nemški strelci Mario Götze, Mesut Özil in Andre Schürrle, ki je dosegel tri gole. Foto: EPA
alvaro Negredo, Xavi
Španija bo prihodnje leto branila naslov svetovnih prvakov. Na sliki se vodilnega zadetka v Albaceteju veselijo strelec Alvaro Negredo, Xavi in Juanfran. Foto: EPA
Steven Gerrard, Wayne Rooney
Steven Gerrard je postavil končni izid na Wembleyju, v vodstvo pa je Anglijo popeljal Wayne Rooney. Foto: EPA
Karim Benzema
Na State de Francu je končni izid (3:0) postavil Karim Benzema. Francija bo igrala v dodatnih kvalifikacijah. Foto: EPA
Mario Balotelli
Mario Balotelli je poskrbel, da Armenija Neaplja ne zapušča s tremi točkami. Foto: EPA
Bosna in Hercegovina potuje v Brazilijo

Že pred tem zadnjim krogom so bile v dodatne kvalifikacije uvrščene Italija, Nizozemska, Belgija, Švica in Nemčija, jasno pa je bilo tudi, da bo v dodatnih kvalifikacijah igrala Švedska.

Nogometaši Bosne in Hercegovine so z 1:0 v Kaunasu ugnali Litvo. "Zmaje" je na prvo svetovno prvenstvo popeljal zadetek Vedada Ibiševića, ki je v 68. minuti žogo v mrežo potisnil po lepem prodoru Edina Džeka po levi strani.

Italijanski nogometaši ne bodo smeli uporabljati družbenih omrežij v času svetovnega prvenstva prihodnje leto v Braziliji. To je v pogovoru za televizijo Rai dejal selektor azzurov Cesare Prandelli, najverjetneje pa bo prepoved uporabe Twitterja in Facebooka začela veljati že pred prvenstvom.

V dodatne kvalifikacije iz skupine G odhaja Grčija, ki je na domačem terenu z 2:0 ugnala Liechtenstein. Evropski prvaki iz leta 2004 imajo sicer enako število točk kot Bosna in Hercegovina. Za osmo grško zmago v teh kvalifikacijah sta zadela Dimitros Saplingidis in Georgios Karagounis.

Točka v Bakuju dovolj za Rusijo
Neposredno vozovnico na svetovno prvenstvo so si zagotovili tudi Rusi. Za pot v Brazilijo je zadostoval že remi v Bakuju (1:1). Rusija je prek Romana Širokova povedla v 16. minuti, Azerbajdžan, ki je zadnjih 17 minut igral brez izključenega Maksima Medvedjeva, so izenačili v zadnji minuti. Zadel je rezervist Vagif Javadov.

Dodatne kvalifikacije so si priigrali Portugalci, ki so bili v igri tudi za neposredno uvrstitev na svetovno prvenstvo. Doma so ugnali Luksemburg s 3:0. Gostje so že v 28. minuti ostali le z desetimi na igrišču, saj je bil izključen Auerelien Joachim. Dve minuti za tem je Portugalsko v vodstvo popeljal Silvestre Varela, šest minut pozneje pa je mrežo zatresel še Nani. Končni izid je postavil Helder Postiga.

Turki zapravili najboljše izhodišče
V skupini D so bile tri reprezentance v igri za dodatne kvalifikacije. Turki, ki so bili pred zadnjim krogom v najboljšem položaju, so doma klonili pred Nizozemsko (0:2), ki je z devetimi zmagami na desetih tekmah zanesljivo osvojila prvo mesto. Nizozemsko darilo je izkoristila Romunija, ki je bila doma z 2:0 boljša od Estonije in s tem prišla do dodatnih kvalifikacij. Oba zadetka je dosegel Ciprian Marica. Ob zmagi Romunov Madžarski ni pomagala zmaga nad Andoro (2:0).

Nesrečni Danci brez dodatnih kvalifikacij
Danska je kot drugouvrščena izbrana vrsta z najmanj točkami ostala edina brez dodatnih kvalifikacij. Danci so sicer s 6:0 nadigrali Malto. V tej skupini so bili v dobrem položaju tudi Bolgari, a so doma izgubili s Češko (1:0) ter tako končali na četrtem mestu. Prvo mesto je že pred tem osvojila Italija. V zadnjem krogu so Armenci pripravili prijetno presenečenje, saj so z neapeljskega San Paola odnesli točko (2:2).

Anglija in Španija zanesljivo do 1. mesta
Angleži so za neposredno uvrstitev potrebovali zmago, saj je Ukrajina s kar 8:0 pričakovano nadigrala San Marino. Na Wembleyju proti Poljski Anglija ni dopustila presenečenja. V vodstvo jo je štiri minute pred koncem prvega dela popeljal Wayne Rooney, pot na svetovno prvenstvo pa je v 88. minuti po samostojni akciji potrdil kapetan Steven Gerrard.

V skupini I sta pričakovano zmago dosegli Španija in Francija. Aktualni svetovni in evropski prvaki so v Albaceteju z 2:0 ugnali Gruzijo in so tako zasedli prvo mesto. Mrežo sta zatresla Alvaro Negredo in Juan Mata. Za zanesljivo zmago nad Finsko (3:0) pa sta bila za Francijo uspešna Franck Ribery in Karim Benzema, Joona Toivio pa je žogo poslal v lasten gol.