Kapetan Stephen Appiah je bil, v nasprotju z Asmoahom Gyanom proti Češki, tokrat zanesljiv izvajalec najstrožje kazni. Foto: Reuters
Prelomni trenutek srečanja - Richard Kingston je bil ob strelu Briana McBrida povsem nemočen, a ga je rešila vratnica. Foto: Reuters
Veselje črnih zvezd
Veselje črnih afriških zvezd po vodilnem zadetku Dramana. Foto: Reuters
Michael Essien
Motor ganskega moštva Michael Essien je že v 5. minuti prejel rumeni karton in bo zaradi drugega rumenega kartona na turnirju izpustil naslednjo tekmo. Foto: EPA
Navijači Gane
Navijači Gane so prevzeli znameniti izrek z ameriških bankovcev: V boga zaupamo. Očitno jim je bil Bog naklonjen. Foto: EPA
Landon Donovan
Landon Donovan (ZDA) in tovariši poklapano odhajajo s svetovnega prvenstva, od katerega so si obetali veliko. Foto: Reuters
Gana - Brazilija

Črne zvezde so sicer slavile po spornih zadetkih. V 22. minuti je zadel Draman, ki je s prekrškom odvzel žogo Reyni in nato elegantno premagal Kellerja. Na koncu prvega dela so ZDA z lepo akcijo Beasley - Dempsey izenačile. Že čez tri minute je slabi sodnik Merk dosodil sumljivo enajstmetrovko, ki jo je zanesljivo izvedel kapetan Gane in igralec tekme Appiah.

V drugem polčasu so ZDA pritisnile, a si več kot vratnice McBrida niso priigrale. Afričani slavijo, Američani pa odhajajo domov.

Brez Essiena v osmini finala
Gana je tako postala šele peta afriška država, ki se je uvrstila v izločilne boje. "Danes nismo bili najboljši, vendar nam je uspelo za Gano in celotno Afriko, ki je navijala za nas," je dejal po uspehu Michael Essien, ki bo zaradi drugega rumenega kartona izpustil osmino finala.

"To je bila zgodovinsko srečanje, toda hkrati nervozno za obe moštvi," je presrečno pojasnjeval selektor Gane Ratomir Dujković. Srbski strokovnjak je odgovoril tudi na vprašanje, kako brez Essiena v naslednji tekmi: "Vedno na takšnih turnirjih moraš imeti menjavo za vsak položaj."

Na drugi strani razočaranje
Ameriški selektor ni mogel mimo slabega moža v črnem, Nemca Markusa Merka: "Zelo sem razočaran nad sojenjem ... Želel sem si, da se prvi polčas konča izenačeno. Ta pisk je bil pisk celotnega srečanja."

Tudi izkušeni napadalec McBride se ni ognil oceni sojenja: "Redko sem videl, da bi za kaj takega dosodili najstrožjo kazen." 34-letnik je še dodal: "Kdo ve, kaj bi se zgodilo, če bi zadel za izenačenje namesto vratnice."
Od minute do minute:

KONEC: Afriško veselje se lahko začne, Američani pa odhajajo domov.
90. +2 Opomnjen je bil kapetan črnih zvezd Appiah.
90. Protinapad in strel Essiena, žoga se je odbila od A. Mensaha v golavt.
85. - 90. Zadnji pritisk ZDA, ki za napredovanje potrebujejo dva zadetka.
81. Prekršek Johna Mensaha (Gana) za rumeni karton.
80. Zadnja menjava na tekmi: poškodovanega strelca prvega gola Dramana je zamenjal Alex Mensah.
74. Še zadnja menjava pri ZDA: Eddie Lewis gre počivat, igro pa bo poživil Bobby Convey.
73. Protinapad Pimponga in Appiaha, ki je silovito streljal, a je zanesljiv zadetek z blokom preprečil branilec Conrad.
67. Oguchi Onyewu z glavo po kotu ZDA, a za las previsoko.
66. Prodor Lewisa po levi strani, z golavt črte je poslal predložek na McBrida, ki je iz težkega položaja izredno streljal z glavo, a je vratnica preprečila izenačenje.
63. Draman je po pobegu po levi strani slabo podal v sredino, kjer ga je čakal Pimpong.
61. Tretji napadalec v igri pri ZDA, na klop je odšel Steve Cherundolo, v igro pa Eddie Johnson.
59. Še druga menjava pri Gani: napadalec Amoah pod tuš, v igro igralec sredine igrišča Eric Addo.
55. Hiter protinapad Gane in poskus z razdalje Amoaha, a se je Keller izkazal z lepo parado.
54. Po podaji s prostega strela je McBridu spodrsnilo in namesto lepe priložnosti za izenačenje le kot za ZDA.
46. Menjava pri Gani: Derek Boateng na klop, v igro Otto Addo.
--------------------------------------------------------------------------
POLČAS:
Po ne najboljšem začetku se je igra razživela in postregla s tremi zadetki. Gana je na dobri poti v osmino finala, medtem ko ZDA v drugem delu nujno potrebujejo preobrat.
45. +2
Appiah z enajstmetrovke za 2:1. Onyewu je podrl Pimponga, vsaj po mnenju sodnika Merka.
45. Igra se še 5 minut sodnikovega podaljška.
43. Beasley je pobenil po levi, nato je izjemno podal v sredino, kjer je v teku pritekel Dempsey, ki je s prve atraktivno zadel za 1:1. 41. Reyna ne more nadaljevati srečanja, zamenjal ga je Olson.
39. Prodor McBrida po desni, podaja proti Donovanu, ki mu je spodrsnilo.
37. Dobra podaja Dempseya s prostega strela, a je bil Kingston v vratih Gane priseben in je žogo odbil v kot.
35. Brian McBride je lepo spustil žogo za Landovana Donovana, ki je izjemno slabo zadel žogo in prva lepa priložnost za ZDA je splavala po vodi.
32. Prekršek Shillaha (Gana) nad Dempseyjem (ZDA) na sredini igrišča.
29. Essien z dolgo podajo do napadalca Pimponga, ki je z levico streljal le malo nenatančno.
22. Gol Dramana za 1:0 in Gana je trenutno v osmini finala. Haminu Draman je z drznim štartom odvzel žogo Claudiu Reyni in sam stekel proti vratom Kellerja ter ga rutinirano premagal s strelom v daljši kot. Američani se pritožujejo, da je bil nad njihovem kapetanom storjen prekršek.
15. - 20. Bleda igra obeh moštev med kazenskima prostoroma.
13. Poskus podaje Lewisa v globino za McBrida, a je bil ta za las prehiter.
7. Rumeni karton tudi za Američana Eddieja Lewisa zaradi igranja z roko.
5. Zvezdnik Gane Michael Essien je grobo štartal na kapetana ZDA Claudia Reyno, za kar si je prislužil prvi rumeni karton na tekmi.
1. S sredine igrišča začenjajo Američani.