Asamoah Gyan je že v 2. minuti poskrbel za vodstvo Gane. Foto: Reuters
Sulley Ali Muntari
Sulley Ali Muntari je dokončno zlomil Čehe. Foto: Reuters
Asamoah Gyan
Prvega ne pozabiš nikoli. Veselje Asamoaha Gyana po krstnem golu Gancev na svetovnih prvenstvih. Foto: EPA
Tomaš Ujfaluši in Matthew Amoah
Trenutek, ki je razburil Čehe: prekršek Tomaša Ujfalušija za enajstmetrovko. Foto: Reuters
Tomas Rosicky in Stephen Appiah
Tomas Rosicky in Stephen Appiah sta bila veliko pri žogi. Foto: Reuters
Pavel Nedved in Vratislav Lokvenc
Pavel Nedved in Vratislav Lokvenc nemočno pogledujeta v tla. Foto: Reuters
Ratomir Dujković
Selektor Ratomir Dujković je prepričan, da so njegovi varovanci sposobni narediti še veliko. Foto: Reuters

Asamoah Gyan je po lepi podaji kapetana Stephena Appiaha z natančnim strelom že v 2. minuti poskrbel za najhitrejši gol na letošnjem svetovnem prvenstvu. Isti igralec je v 67. minuti zapravil enajstmetrovko, Čehi pa so ostali brez Tomasa Ujfalušija, ki je zrušil Matthewa Amoaha. Sledila je ganska ofenziva, ki je deset minut pred koncem dokončno zlomila drugo reprezentanco sveta na Fifini lestvici.

Ganci lahko pridejo še daleč
Kratko podajo Gyana v kazenskem prostoru je v 82. minuti prejel Sulley Muntari, z levico udaril v levi zgornji kot Petra Cecha in sijajnega vratarja mojstrsko matiral. To je prva afriška zmaga na prvenstvu v Nemčiji. Vsekakor zaslužena, saj je Gana predstavila hiter in moderen nogomet. Kljub zgrešeni enajstmetrovki se ni zmedla in je do konca ogrožala češka vrata. Po izboru Fife je bil igralec tekme Michael Essien, ki je na sredini igrišča zasenčil zvezdnika Pavla Nedveda.

V četrtek bo še kako napeto
Bledi Čehi so pogrešali poškodovana Jana Kollerja in Milana Baroša ter niso imeli odgovora na odlično gansko obrambo. Le kako se bodo šele v četrtek znašli proti italijanski? Tomaš Rosicky je v prvem polčasu precej poskušal, v nadaljevanju pa ga ni bilo nikjer. Čehi so zdaj v zelo težavnem položaju. Le remi Italije proti ZDA jim ne gre na roko, saj bodo azzurri zdaj zelo motivirani.

Lahko bi bilo tudi 5:0!
Ganski selektor Ratomir Dujković je prepričan, da je Petr Cech preprečil češki polom: "Cech je izjemen vratar, ki je preprečil, da bi bil izid 4:0 ali 5:0. Moji varovanci so igrali sijajno. Presenečen sem le, da ni bilo več kot 2:0. Morda so bili napadalci že malo utrujeni." Strelec prvega gola Asamoah Gyan pravi, da je zdaj vse odprto in da bo seveda naslednja tekma z ZDA zelo pomembna: "Oddolžili smo se za napake, ki smo jih naredili proti Italiji. Dokazali smo, da smo zmožni velikih podvigov."

Od minute do minute
90. + 3
Sijajen strel Sionka z glavo. Kingston prepreči zadetek.
90. + 3 Mohamed dobi rumeni karton.
89. Bliskovita akcija in razveljavljen gol Gane zaradi nedovoljenega položaja.
84. Sodnik Horacio Elizondo je pokazal rumeni karton Muntariju za prekršek nad Rosickym. Na tekmi proti ZDA ne bo smel igrati.
82. Ganska ofenziva je le obrodila sadove. Kratko podajo Gyana je prejel Sulley Muntari, ki je z levico udaril v levi zgornji kot Cecha in sijajnega vratarja mojstrsko matiral.
80. Amoah zapušča igrišče, priložnost pa za zadnjih 10 minut dobi Eric Addo.
79. Neverjetno, kako brani Cech. Tokrat je ustavil 100-odstotno priložnost Gyana, ki je s petih metrov streljal preveč po sredini.
78. Essien strelja, njegov kolega pri Chelseaju Petr Cech pa žogo ubrani z nogo.
75. Kazen za Boatenga zaradi prekrška nad Rosickym.
75. Ganski nogometaši se spet sprehajajo pred golom Cecha, vendar niso dovolj spretni.
73. Sulley Muntari v kazenskem prostoru izzove Cecha, ki se spet izkaže. Najlepša priložnost za Gano v drugem polčasu.
68. Plašil iz igre, v boj gre Libor Sionko.
67. Gyan z bele točke zadene vratnico. Ostaja 1:0 za Gano.
65. Rumeni karton za Gyana, ker je prehitro izvedel enajstmetrovko.
64. Rdeči karton za Ujfalušija. In to ravno na njegovi jubilejni 50. tekmi za reprezentanco!
64. Enajstmetrovka za Gano po prekršku Ujfalušija nad Amoahom.
56. Jaroslav Plašil po levi prodre v kazenski prostor, a je njegov poskus lahek plen za Kingstona.
55. Z Lokvencom bo v konici napada Jirži Štajner. Na klop gre Poborsky.
47. Kazen za Vratislava Lokvenca, ki na naslednji tekmi ne bo smel igrati.
46. Nedved po strelu z glavo premaga Kingstona, vendar je bil korak prehiter, zato je sodnik upravičeno dosodil prepovedan položaj.
46. Derek Boateng bo v drugem polčasu igral namesto Adda.
46. Bo Jan Polak poskrbel za češki preobrat? Na klop mora Tomas Galašek.
---------------------------------------------------------------------------
POLČAS. Gana zasluženo vodi. Čehi, ki pogrešajo Jana Kollerja, bodo morali nekaj spremeniti, saj nikakor ne morejo prebiti ganskega obrambnega zidu.
-----------------------------------------------------------------------------
43. Hitra akcija Čehov. Nedved do Poborskega, ta pred gol, kjer Rosicky ni dobro zadel žoge.
39. Appiah je spet zapretil in le za nekaj centimetrov zgrešil cilj. Zanimivo, da je Cech le pogledal za žogo. Očitno je bil prepričan, da bo šla nekaj metrov stran.
36. Karton za Essiena za štart nad Nedvedom.
34. Po nespretnem posredovanju Kingstona je bilo v ganskem kazenskem prostoru vroče, Čehi pa niso zmogli nevarno streljati.
32. Gyan je imel po odlični podaji Appiaha priložnost, da doseže še en gol, saj se je iz oči v oči srečal s Cechom, ki se je izkazal z vrhunsko obrambo.
30. V kazenski prostor je vtekel Matthew Amoah, vendar ni sprožil strela v okvir vrat.
29. Karel Poborsky je imel na desnem boku težak položaj za strel, tako da je žoga zletela malce mimo gola. Vseeno lahko njegov poskus uvrstimo med češke vrhunce prvega polčasa.
19. Prvi rumeni karton si je prislužil Otto Addo.
14. Stephen Appiah posluša gledalce, ki zahtevajo strel in poskusi od daleč. Žoga je šla kak meter mimo gola.
12. Prva obetavna akcija Čehov. Tomaš Rosicky je hitro prodrl, podal Pavlu Nedvedu, ki je dobro streljal, vendar Richard Kingston ni imel težav.
10. Prosti strel za Gano, ki je odločena zmagati, konča v naročju Petra Cecha. "Švejki" za zdaj niso pokazali veliko.
2. Neverjeten štart Gane. Tomas Ujfalusi je zamudil pri pokrivanju Asamoaha Gyana, ki je z levico izjemno natančno meril s 15 metrov in poskrbel za najhitrejši gol na letošnjem svetovnem prvenstvu.

ČEŠKA 0 - 2 GANA