S tem mojstrskim strelom skozi noge Andreja Rusola je Gianluca Zambrotta popeljal Italijo v vodstvo. Foto: Reuters
Luca Toni je dosegel 8. in 9. reprezentančni zadetek. Foto: Reuters
Buffon je nekajkrat odlično posredoval. Foto: EPA
Ivan Gennaro Gattuso in Anatolij Timoščuk
Borbeni Gattuso je bil po mnenju Fifine komisije najboljši mož na igrišču. Foto: EPA
Gianluca Zambrotta
Gianluca Zambrotta je v 58. minuti rešil gotov zadetek Ukrajincev. Foto: Reuters
Andrej Ševčenko
Ševčenko ni prišel do izraza, saj so Italijani nanj budno pazili. Foto: EPA
Italijanske navijačice
Nekateri italijanski navijači so praznovali uvrstitev svojih ljubljencev v polfinale na stadionu... Foto: EPA
Navijačica v Rimu
... drugi pa v italijanskih metropolah. Foto: Reuters

Azzurri so juriš med najboljše štiri napovedali z zgodnjim golom Gianluce Zambrotte, ki je mojstrsko zadel s 25 metrov. Ukrajinci so bili v prvem delu nenevarni, prvi strel pa sprožili šele v 33. minuti. Prebudili so se v drugem polčasu, ko je Gianluigija Buffona po poskusih Andreja Husina reševal okvir vrat, Zambrotta pa je z golove črte odbil strel Maksima Kaliničenka.

Napete italijanske navijače je hitro pomiril prvi golgeter Italije. "Tonigol" je najprej udaril v 59. minuti, ko je z glavo izkoristil podajo Tottija. Da se mu je končno odprlo tudi na SP-ju je potrdil v 69. minuti. Zambrotta je švignil mimo ukrajinske obrambe v kazenski prostor in zaposlil napadalca Fiorentine, ki je z bližine dosegel deveti reprezentančni zadetek.

V Dortmundu po 24 letih
Varovance Marcella Lippija zdaj čakajo gostitelji SP-ja Nemci. To bo prvo srečanje med ekipama na SP-jih po finalu leta 1982 in italijanski zmagi s 3:1.

Eden izmed junakov srečanja Gianluca Zambrotta je bil vesel uvrstitve v polfinale: "Zadovoljni smo, da smo dosegli polfinale. Bil je težak obračun, vendar smo uprizorili izvrstno predstavo."

Lippi vesel za Tonija
Marcella Lippija je navdušil Toni: "Zelo sem ponosen na svoje igralce, še posebej pa vesel za Tonija. Bilo je resnično čudno, da do te tekme na SP-ju še ni zadel. Zdaj se že osredinjamo na Nemčijo. Tako kot bo težko za nas, bo tudi za njih."

Blohin: Italijani ne odpuščajo napak
Ukrajinski strateg Oleg Blohin, ki se je na prvi italijanski zadetek odzval s hitro menjavo branilca (Sviderski) z napadalcem (Vorobej), ni iskal izgovorov: "Na takih tekmah ni smole ali sreče. Italijani imajo izvrstno ekipo, ki ne odpušča napak. Moja reprezentanca si v celoti gledano zasluži pohvale."

Od minute do minute:
77.
Zaccardo namesto Gattusa.
72. Namesto mladega Milevskega je v igro prišel Belik.
69. Toniju se je dokončno odprlo tudi na SP-ju. Italijani so že s prvo akcijo po menjavi potrdili pot v polfinale. Zambrotta je podal do Tonija, ki mu z bližine ni bilo težko poslati žoge še drugič v ukrajinsko mrežo.
68. Dvojna italijanska menjava: Oddo namesto Camoranesija in Barone namesto Pirla.
67. Milevski zaradi štarta nad Cannavarom.
62. Ukrajina enostavno nima sreče. Podaja z desne strani, poskus z glavo Husina pa se je odbil od prečke.
59. Končno tudi zadetek prvega golgeterja Italije Luce Tonija. Natančna podaja Tottija z leve strani, napadalec Fiorentine pa je v sklonjenem položaju z glavo povišal vodstvo Italije.
58. Dve smrtni priložnosti za Ukrajince. Gusev je povsem neoviran streljal z desne, vendar je Buffon strel odbil do Kaliničenka. Ta je poskusil s strelom po tleh, vendar je Zambrotta žogo odbil s črte.
50. Končno prava priložnost za Ukrajince. Dober strel Andreja Husina z glavo po podaji Olega Guseva z desne strani je s pomočjo vratnice ubranil Gianluigi Buffon.
------------------------------------------------------------------
POLČAS.
Pred ukrajinskimi igralci je v drugem delu težka naloga. V prvem polčasu si po hitro prejetem zadetku niso priigrali resne priložnosti. Prevladujejo le v številu prekrškov (17:10) in posesti žoge (58:42). Preobrata ni prinesel niti vstop napadalca Vorobeja.
45. +2
Zaradi poškodbe je stebra ukrajinske obrambe Andreja Rusola zamenjal branilec kijevskega Dinama Vladislav Vaščjuk.
42. V kazenskem prostoru se z italijanskimi branilci bori Ševčenko, vendar je po sprejetju žoge igral z roko.
33. Sploh prvi strel Ukrajine proti italijanskim vratom. Anatolij Timoščuk je s precejšnje razdalje meril slabo.
21. Zaradi prekrška nad Camoranesijem kazen za Kaliničenka.
20.
Branilca Sviderskega je zamenjal napadalec Andrej Vorobej. Ukrajinci zaenkrat nimajo pravih rešitev za obrambo azzurrov.
16.
Vjačeslav Sviderski je prejel rumeni karton zaradi prekrška nad Luco Tonijem.
6. Mojstrska poteza Gianluce Zambrotte in italijansko vodstvo. Super strel z levo nogo s 25 metrov po dvojni podaji s Tottijem v levi spodnji kot gola vratarja Šovkovskega.
4. Strel Maura Camoranesija z dvajsetih metrov zleti meter mimo ukrajinskih vrat.