Ricardo se je vrgel v pravo smer, a francoski kapetan je strel z 11 metrov izvedel z dovolj moči. Foto: Reuters
Odločilni trenutek prvega polčasa: Carvalho je podrl Henryja. Foto: Reuters
Zinedine Zidane se nikakor noče posloviti z največjega piedistala. Foto: Reuters
Luis Figo in Zinedine Zidane sta bila nekoč soigralca v madridskem Realu. Foto: Reuters
Luis Felipe Scolari
Vsaka serija se enkrat konča. To je občutil tudi Luis Felipe Scolari. Foto: Reuters
Fabien Barthez in Cristiano Ronaldo
Fabien Barthez je imel spet nekaj neuspelih posredovanj. V 94. minuti se je izkazal, ko je zaustavil prodor Cristiana Ronalda. Sodnik je akcijo sicer prekinil zaradi nedovoljenega položaja mladega Portugalca. Foto: Reuters
Francoski navijačici
Brhke francoske navijačice so na ulicah Münchna še dolgo časa slavile finale. Foto: Reuters
Beatrice Trezeguet in Nicole Merry
Beatrice Trezeguet (žena Davida Trezegueta) in Nicole Merry (žena Thierryja Henryja) sta se zabavali že pred začetkom tekme. Foto: Reuters

Odločilni trenutek je bil v 33. minuti. Henry je prodrl v kazenski prostor, kjer ga je Carvalho podrl. Odgovornost je prevzel hladnokrvni Zidane, Ricardo se je sicer vrgel v pravo smer, a strel je bil enostavno premočen. Legenda Juventusa in madridskega Reala je tako dosegla 30. gol v reprezentančnem dresu.

Dolgo bodo sanjali belega umetnika
Tudi v polfinalu takratnega evropskega prvenstva je bil Zizou usoden za Portugalsko. "Evropski Brazilci" so izgubili z 2:1, Zidane pa je odločilni gol dosegel z enajstih metrov, ko je hladnokrvno zadel v 27. minuti podaljška in z zlatim golom odločil zmagovalca.

Igralec tekme Lilian Thuram je bil čustven: "Imam 34 let, pa sem počutim kot 10-letni deček, ki je ob gledanju SP-ja ugotovil, kako čudovit je. Finale je bil naš cilj vse od začetka." Napadalec Thierry Henry pa je razmišljal: "Borili smo se kot levi. Poleg tehnike ste lahko videli, da imamo željo in zavezo. Res je, da nismo igrali dobro na začetku, ampak boleče je bilo, ko so mnogi govorili, da ne moremo zadeti. Zdaj ne poslušamo nikogar, le sebe. To je najpomembnejše."

Konec serije zmag za Scolarija
"To so težki trenutki. Dali smo vse od sebe. Žal nismo izkoristili redkih priložnosti in izgubili. Čestitke Francozom. Ta poraz moramo sprejeti," je bil redkobeseden Luiz Felipe Scolari, ki je tako prekinil niz 12 zaporednih zmag na svetovnih prvenstvih. Pred štirimi leti je z Brazilci osvojil naslov svetovnih prvakov, tokrat pa je s Portugalci obstal v polfinalu.

Od minute do minute:
92.
Fernando Meira s 15 metrov žogo pošlje tri metre čez francoska vrata.
90. Odlični sodnik Larrionda pokaže štiri minute podaljška. Portugalci so povsem nemočni.
87. Saha po vsega dveh minutah porumeni. Ker se mu je povsem ista kazen pripetila na četrtfinalni tekmi proti Braziliji, ne bo smel igrati v finalu.
85. Thierry Henry, ki je pripravil 11-metrovko, zapušča igrišče. Njegovo mesto zasede napadalec Manchester Uniteda Louis Saha.
83. Prvi rumeni karton na tekmi. Carvalho zaradi drugega rumenega opomina v drugem delu prvenstva končuje mundial.
78. Kar spraševali smo se, kdaj bo Barthez napravil kako napako. Ronaldo s 25 metrov strelja povsem naravnost, Barthez žogo nespretno odbije. Okroglo usnje pride do Figa, ki jo z glavo pošlje malo čez okvir vrat.
77. Portugalci še tretjič ali četrtič skušajo izsiliti 11-metrovko. Tokrat teatralno pade Ronaldo.
75. Big Phil potegne zadnjega asa iz rokava. V igro pošlje Helderja Postigo, tekmo konča Costinho.
72. Serija menjav se nadaljuje. Sydney Govou zamenja Franka Riberyja.
70. Prva francoska menjava. Sylvain Wiltord zamenja soigralca pri Lyonu Florenta Maloudo.
68. Nevidni Pauleta gre na klop. V igro vstopi Simao Sabrosa.
63. Prva menjava na tekmi. Miguel svoje mesto prepusti Paulu Ferreiri.
53. Najlepša priložnost za Portugalsko do zdaj. Pauleta je s šestih metrov zatresel zunanji del Barthezove mreže.
48. Zidane natančno poda osamljenemu Riberyju na rob kazenskega prostora. Igralec Marseilla je natančno streljal v desni zgornji kot vratarja Ricarda, ki se je ponovno izkazal.
47. Super prodor Henryja, ki je iz igre mojstrsko vrgel Meiro, nato je streljal v daljši kot portugalskih vrat, a je Ricardo z levico močan udarec spretno ubranil. Žoga se je odvrtela v kot.
--------------------------------------------------------------------------
POLČAS: Francija po prvih 45 minutah vodi z 1:0. Portugalci so sicer poizkušali več (razmerje v strelih 7:3), a resneje Bartheza niso ogrozili. Kaj bo Luis Felipe Scolari pripravil za drugi polčas?
36. Maniche strelja z 20 metrov. Žoga se odbija pred Barthezom, ki jo le ustavi.
33. Odgovornost prevzame Zidane in natančno strelja v desni spodnji kot vratarja Ricarda. Portugalec, ki slovi kot najboljši vratar na svetu za branjenje 11-metrovk, se je vrgel v pravo smer, a je bil strel Zidana premočan.
32. Enajstmetrovka za Francijo! Ricardo Carvalho na 15 metrih podre Henryja.
28. Thierry Henry na levi strani dolgo časa obrača Miguela, na koncu si izbori strel, a za Ricarda ni potrebno veliko, da strel ukroti.
10.-20. Tempo igre je nekoliko padel. Posest žoge je 50:50.
9. Ronaldo sijajno zaposli Manicha, ta s 25 metrov strelja za nekaj centimetrov čez francoska vrata.
4. Deco zagrozi z diagonalnim strelom s 15 metrov. Barthez ima že veliko dela.