Dve podobi Josipa Iličića v nekaj minutah. Najprej je
Dve podobi Josipa Iličića v nekaj minutah. Najprej je "Jojo" z izjemno podajo poskrbel za izenačenje Fiorentine v Neaplju, a že čez dve minuti se je zapletel in predal žogo Higuainu, ki je darilo pretvoril v zmago Napolija z 2:1. Foto: Reuters
Robert Berić (St. Etienne)
Robert Berić je na Dunaju postal "kobra 16-m prostora", kar potrjuje tudi v zelenem dresu St. Etienna. V sezoni 2015/16 je Krčan odigral že 18 klubskih tekem in prispeval 9 golov ter 6 podaj, v četrtek pa bo v Evropski ligi deležen nekaj počitka, saj zaradi bizarne izključitve pri Laziu ne sme zaigrati proti zadnjemu finalistu Dnipru. Foto: AP
Samir Handanović (Inter) - Giorgio Chiellini (Juventus)
Pretekli konec tedna ni bil v klubu premagan niti eden izmed treh reprezentančnih vratarjev Slovenije. Tretji čuvaj mreže Nejc Vidmar je v Prvi ligi že osemkrat nepremagan, medtem ko Jan Oblak in Samir Handanović tečeta mrtvi tek - oba sta po petkrat ohranila mrežo nedotaknjeno. Foto: Reuters
Anthony Mounier (Bologna) - Aljaž Struna (Palermo)
Na nedeljski opoldanski tekmi je Palermo v Bologni zaigral z dvema Slovencema v tričlanski obrambi. Aljaž Struna (na sliki) je na desni strani zaigral že na šesti tekmi Serie A, medtem ko je Siniša Anđelković prvič dobil priložnost na levi strani. 29-letni Kranjčan se je izkazal in je po WhoScored s 7,9 prejel najvišjo oceno med Slovenci, ki so igrali pretekli konec tedna v najmočnejših evropskih ligah. Foto: Reuters

A tako Robert Berić kot Josip Iličić se nazadnje v reprezentančnem dresu nista proslavila oz. nasprotno sta ostala veliko dolžna tako selektorju kot navijačem. Slovenija je pred tednom dni v San Marinu odigrala verjetno najslabši polčas v svoji nogometni zgodovini, slika pa se je popravila šele po odmoru, ko sta v slačilnici ostala ravno omenjena igralca: z naskokom najboljši slovenski strelec v koledarskem letu in najbolj nepredvidljivi igralec s potezo več. A ob vrnitvi v klub sta oba poskrbela, da ne moremo mimo njih.

Iličić: "Da, naredil sem napako"
Nedeljski dvoboj Napoli - Fiorentina je Iličić najprej presenetljivo spremljal s klopi, a ob zaostanku na začetku 2. polčasa je postal adut Paule Souse. V 73. minuti je Borja Valero s podajo našel Iličića, ki je iz prve s prefinjeno visoko podajo v globino zaposlil Nikolo Kalinića za 1:1. S trenutkom navdiha, s preprosto in elegantno rešitvijo je Kranjčan požel hitre pohvale, ki pa so se spremenile v kritiko že čez dve minuti. Tokrat je Iličić sprejel žogo na svoji polovici in obrnjen proti lastnemu golu, zapletel se je in Gonzalo Higuain mu je ukradel žogo, po dvojni podaji pa je Argentinec neusmiljeno zadel za 2:1, pri čemer je bil "Jojo" v branilski vlogi za pol koraka prekratek, da bi popravil veliko in na koncu usodno napako.

"Da, naredil sem napako, ki je spremenila tekmo," je 27-letnik odkrito priznal, da ga je polomil v 75. minuti tekme. "Zdaj moram gledati naprej in misliti, kako dosegati gole. Od začetka prvega kroga nam je dobro šlo, tako moramo tudi nadaljevati, zgodi pa se tudi slab dan," se je v prihodnost usmeril podporni napadalec Fiorentine, ki je kljub porazu v 8. krogu Serie A zadržala vodstvo na lestvici.

Berić po novem do golov tudi s trebuhom ali/in roko
V soboto zvečer je Robert Berić dosegel drugi ligaški gol v Ligue 1, s čimer je St. Etiennu utrl pot do zmage nad Ajacciom (2:0), hkrati pa utrdil sloves slovenskega "Pippa Inzaghija". V 20. minuti so zeleni izvajali kot z desne strani, Valentin Eysseric je poslal žogo na rob 5-m prostora, kjer je Berić poskočil in preusmeril žogo v mrežo za 1:0. Gostje s Korzike so mirno sprejeli zaostanek, a nato so počasni videoposnetki razločno pokazali, da si je Krčan pri preusmerjanju žoge pomagal vsaj z desno roko, če ni na smer vplivala tudi leva roka. No, uradno so v Franciji zapisali gol s trebuhom, navijači Slovenije pa se lahko sprašujejo, ali ni Bera prehitro porabil napadalskega bonusa z vzdevkom božja roka.

Pečnik v sodnikovem dodatku za dragoceno točko
Ob vrnitvi z oktobrske reprezentančne akcije sta bila strelsko razpoložena še Japonca. Zlatan Ljubijankić je v ligi J1 v sodnikovem podaljšku omilil poraz njegove Urave (1:2), medtem ko je Nejc Pečnik po zadetku proti San Marinu v drugi japonski ligi dosegel kar dva gola. Z dvojčkom je Pečnik preprečil poraz Jef Uniteda, ki je doma proti Oiti Triniti zaostajal že z 0:2, s tem pa se je klub iz Čibe obdržal na poti v končnico za vrnitev v prvo ligo.

Do Ukrajine še 4 do 6 klubskih tekem
Še skok nazaj v Italijo, kjer sta dva pomembna aduta Srečka Katanca v dodatnih kvalifikacijah pokazala dobri predstavi. Prvi vratar Slovenije Samir Handanović je tako z znanjem in tudi z nasmehom sreče petič letos ostal nepremagan, in to na velikem italijanskem derbiju Inter - Juventus (0:0). Valter Birsa je vztrajno razigraval soigralce pri Chievu, ki pa so na koncu kljub številčni premoči nesrečno izgubili pri Genoi (2:3).

Do kvalifikacijskih obračunov z Ukrajinci Katančeve izbrance v dobrih treh tednih čakajo po najmanj 4 klubske tekme, evropsko obremenjene tudi do šest, tako da priložnosti za igro, dokazovanje in dvig forme ne bo manjkalo.

Iličić najprej izjemno podal, nato pa hitro zamočil

"Handa" z znanjem in srečo ostal nepremagan

Berićevi božji roki? Ne, trebuh ...

Ljubijankić v sodnikovem podaljšku omilil poraz

Sedmi gol Velikonje na sedmi tekmi sezone

Nekoč eden najbolj talentiranih slovenskih napadalcev Etien Velikonja še naprej oživlja svojo strelsko kariero v Belgiji. Z Liersom sicer igra v drugi ligi, kjer pa je na sedmih tekmah dosegel že sedem golov, zadnji proti Patro Eisdenu (2:2) je bil najlepši letos.

Dedić pri Brečku izkoristil sodniško darilo

V 2. nemški ligi sta se v soboto soočila dva nekdanja (?) slovenska reprezentanta. Nürnberg z Mišom Brečkom je gostil FSV Frankfurt (1:1), kjer je v napadu grozil Zlatko Dedić. Bavarci so bili tik pred zmago, ko je sodnik v dodatku podaril najstrožjo kazen gostom, pomagalo ni niti prerekanje Brečka. Z bele točke je bil zanesljiv ravno Dedić, junak zadnjega slovenskega zmagoslavja v dodatnih kvalifikacijah pa je tako prišel do drugega gola sezone.

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Litvo in San Marino (24)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Inter - Juventus 0:0vso tekmo (7,4)
2. ocena Interja, 4 obrambe = 5. nepremagan
Jan OblakAtletico Madrid (ŠPA)Real Sociedad - Atletico 0:2;
SRE: Atletico - Astana (LP)

vso tekmo (6,9);
?

1 obramba, 1 pobrana žoga = 5. nepremagan; ?
Nejc VidmarDomžaleDomžale - Krka 3:0vso tekmo
0 obramb = 8. nepremagan
BRANILCI (8)
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)Genoa - Chievo 3:2vso tekmo (7,0)

Rene KrhinGranada (ŠPA)Gijon - Granada 3:3vso tekmo (7,6)6 posredovanj, 3 skoki
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Atalanta - Carpi 3:0 70' (3:0) (6,2)

Rajko RotmanIstanbul Baseksehir (TUR)Osmanlispor - Istanbul 0:3

37' (0:0) (7,5)

podal v 91' za 0:3, prve minute igre v sezoni!
NAPADALCI (5)
Josip IličićFiorentina (ITA)Napoli - Fiorentina 2:1;
ČET: Fiorentina - Lech ?
52 (1:0) (6,2)podal v 73' za 1:1 = 3. podaja, v 75. napaka za usodni gol
Robert BerićSt. Etienne (FRA)St. Etienne - Ajaccio 2:0
ČET: Dnipro - St. Etienne (EL)
88' (2:0) (7,6);
/

v 20' za 1:0 = 2. gol, 2 strela;
kaznovan zaradi

Zlatan LjubijankićUrava Reds (JAP)

Osaka - Urava 2:1

68' (2:0) v 91' za 2:1 = 8. gol
Tim MatavžAugsburg (NEM)Augsburg - Darmstadt 0:2;
ČET: AZ - Augsburg (EL)
/;
?
na klopi;
?
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)Tosu - Nagoja 0:0/prost igralec s koncem sezone
"Ladje na obzorju" - občasni reprezentanti in legionarji iz močnejših lig
VRATARJI
Vid BelecCarpi (ITA)Atalanta - Carpi 3:0vso tekmo (6,3)
4 obrambe, 2. nastop v Serie A
Sašo FornezziAntalyaspor (TUR)Bursa - Antalya. 0:2/poškodovan
Denis PetrićTroyes (FRA)Nantes - Troyes 3:0vso tekmo (5,9)1 obramba, 3. najslabša ocena Troyesa
BRANILCI
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Bologna - Palermo 0:1vso tekmo (7,9)3. ocena Palerma, 5 posredovanj, 2 skoka, 1. letos zaigral v Serii A
Dominic MarohKöln (NEM) Köln - Hannover 0:1/na klopi
Martin MilecStandard (BEL)Standard - Westerlo 1:2vso tekmopadec na zadnje, 16., mesto Jupiler lige
Petar StojanovićMariborCelje - Maribor 1:3vso tekmopodaja v 71' za 1:3 = 2. podaja
Aljaž StrunaPalermo (ITA)Bologna - Palermo 0:1vso tekmo (6,4)najslabša ocena Palerma, v 66' = 3. karton, posredovanje

VEZISTI

Nik KapunOlimpijaKoper - Olimpija 1:2 75' (1:2)/
Aleš MerteljMariborCelje - Maribor 1:3vso tekmoigral kot osrednji branilec
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Paderborn - Eintracht 2:0 46' (1:0)vrnitev po kazni
Dalibor StevanovićMordovia Saransk (RUS)Rostov - Mordovia 3:2vso tekmo (7,0) v 18' = 4. karton, 4 skoki, 2 posredovanji
Benjamin VerbičKöbenhavn (DAN)Köbenhavn - Hobro 3:1/poškodovan
Saša A. ŽivecPiast Gliwice (POL)Podbeskidzie - Piast 2:277' (2:1)/
NAPADALCI
Roman BezjakRijeka (HRV)Lokomotiva - Rijeka 1:284' (1:2)/
Džengis ČavuševićSt. Gallen (ŠVI)Lugano - St. Gallen 3:1 77' (2:0)/
Zlatko DedićFSV Frankfurt (NEM II)Nürnberg - FSV 1:1vso tekmo v 92' z 11-m za 1:1 = 2. gol
Etien VelikonjaLierse (BEL II)Lierse - Eisden 2:2vso tekmo v 65' za 1:1 = 7. gol na 7 tekmah
Luka ZahovićHeerenveen (NIZ)Heerenveen - Feyenoord 2:5/na klopi

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.

Novaković: Prezgodaj je še govoriti o vrnitvi k Olimpiji