Milivoje Novaković in Lukas Podolski - dvojec, ki navdušuje navijače Kölna. Foto: Reuters
Armin Bačinović in Miloš Krasić
Medtem ko je bil Josip Iličić ob porazu Palerma z 0:1 v Bergamu med najmanj razpoloženimi na igrišču, je status Armina Bačinovića še naprej slab, saj ga znova ni bilo v ekipi. Med tednom je javno izrazil nezadovoljstvo tudi njegov zastopnik Amir Ružnić. Če ne bo dobil prave minutaže, bi se Bačinović pozimi znal preseliti drugam. Športni direktor Palerma Sean Sogliano sicer vztraja, da klub verjame v Bačinovića. "Prvenstvo je dolgo, prostor bo za vse. Prosim, ne kažite žalostnih obrazov," je odgovoril Ružniću. Foto: EPA

Najbrž si ni mislil, da bo na gol pri drugih sosedih - v Leverkusnu - moral počakati do svoje četrte sezone med elito "fussballa" ...

"To je najlepša zmaga v mojem življenju," je bil po veliki sobotni zmagi s 4:1 na BayAreni, kjer "kozlički" niso slavili vse od 6. aprila 1996, vzhičen Ljubljančan. "Toliko časa tu nismo zmagali, zato zdaj lahko ta uspeh res proslavimo."

Hamburg, Leverkusen ... kaj sledi?
4. oktobra 2008, v debitantski sezoni v Bundesligi, je Novaković v 88. minuti tekme s prostega strela prek živega zidu zadel za zmago z 1:2 v Mönchengladbachu, s katerim Köln zaradi večjega števila odigranih tekem veže še večje rivalstvo. Tudi tedaj je Köln zrušil dolgo negativno tradicijo, saj kar 16 let ni zmagal v Borussia-Parku. Slovenski reprezentant proti Bayerju v gosteh do sobote ni zadel, mu je pa lani z dvema zadetkoma na domačem stadionu v 32. krogu razblinil še zadnje upe na naslov prvaka.

"Nova" je letos že popravil svojo strelsko statistiko na gostujočih tekmah. Lani je namreč v vsej sezoni v gosteh dosegel le en gol (skupaj 17)! V sezoni 2009/10 je od šestih zadetkov na tujih zelenicah dosegel dva, še sezono prej pa je bilo razmerje popolnoma drugačno - kar 12 golov od skupno 16 je dosegel stran od doma!

Poleg Brečka bodo pogrešali še Geromela
V Kölnu je po zmagi na derbiju zavladala velika evforija. Poleg Novakovića, ki je ob zadetku za 0:1 v 44. minuti prispeval še vse tri podaje za preostale tri gole, seveda slavijo dvakratnega strelca Lukasa Podolskega. Natančni statistiki so izračunali, da "Poldi" letos še ni pretekel toliko, kolikor v soboto - 11,14 kilometra.

Kar nekaj nogometašev Kölna si je po zmagi dalo duška v diskoteki Ivory Club, kjer se jim je pridružil sam Michael Schumacher, ki je rojen blizu tega milijonskega mesta v Porenju.

Mišo Brečko bo moral zaradi rdečega kartona v prejšnjem krogu počivati še dve tekmi, Köln pa bo kar nekaj časa pogrešal tudi kapetana Pedra Geromela, ki si je tik pred koncem sobotne tekme poškodoval meniskus v desnem kolenu. Brazilskega branilca po ponedeljkovi operaciji bržčas čaka dolgo okrevanje.

Koren v polno prvič po aprilu
Tako kot Novaković je pretekli konec tedna veliko razlogov za zadovoljstvo imel tudi Robert Koren. Potem ko je pred dnevi dobil tretjega otroka, je rojstvo hčerke lahko proslavil v soboto ob zadetku za Hull City na tekmi proti Portsmouthu.
Korošec je v 8. minuti najprej stresel vratnico, tri minute pozneje pa s 23 metrov še mrežo. V nadaljevanju je od daleč poskušal še enkrat in le za malo zgrešil. Hull, ki je na lestvici druge angleške lige zdaj osmi, je prvič po oktobru 2008 zmagal trikrat zapored (trikrat tudi ni prejel zadetka), Koren pa je bil pred 18.311 gledalci edini strelec. V polno ni meril vse od aprila. V lanski sezoni je zadel sedemkrat.

Po nekoliko slabšem začetku sezone je v klubu zdaj vedrejše vzdušje. "Robi je igral na najvišji ravni, dobro je ravnal z žogo. Je poseben igralec v tej ligi in lahko vedno pripravi kaj podobnega," je Korena pohvalil soigralec James Chester.
Matavž dvakrat na igrišču po 90 minut
Tim Matavž
je že v četrtek prvič dobil priložnost pri PSV-ju od začetka tekme v Evropski ligi proti Legii iz Varšave (1:0). Trener Fred Rutten ga je v prvo enajsterico uvrstil tudi v nedeljo na derbiju proti Ajaxu. Šempetrc se mu je oddolžil za zaupanje že v drugi minuti in povedel svoje moštvo v vodstvo. Do konca tekme je imel še nekaj priložnosti, vendar ni znal več spraviti žoge v mrežo, tako da sta se velika tekmeca na koncu razšla z remijem (2:2).

Rutten po srečanju ni bil zadovoljen z izkupičkom, menil je, da je njegova ekipa izgubila dve točki: "Vodili smo z 2:1 in morali bi ohraniti prednost. V prvem polčasu smo pokazali premalo pravega napadalnega nogometa."

Že pred tekmo je branilec Ajaxa, Belgijec Toby Alderweireld, o Matavžu povedal naslednje: "Mislim, da je dober igralec, a ne takšen, zaradi katerega bi prebedel vso noč. Včasih je 20 minut neviden, potem pa zadene iz nič. Ni ekstremno hiter ali močan, toda zelo pameten. Zato moraš ob njem ostati osredotočen. Tako si opravil že veliko dela."

Zadetek Novakovića v Leverkusnu (od 2:30):

Zadetek Korena proti Portsmouthu:

Zadetek Matavža proti Ajaxu (od 0:05):

Zadetek Dedića v Ingolstadtu (od 1:30):

Zadetek Kirma proti Odenseju (od 0:09):

Avtogol (od 0:30) in izključitev Mavriča Rožiča (od 3:20) na Dunaju:

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Matjaža Keka (23 igralcev)

BRANILCI (8)
Mišo BrečkoKöln (NEM)Bayer Leverkusen - Köln 1:4 /počival zaradi rdečega kartona

Bojan JokićChievo (ITA)Parma - Chievo 2:1vso tekmo/
Matej Mavrič RožičKapfenberg (AVT)Rapid - Kapfenberg 5:1do 50' (2:1)avtogol v 13' za 1:0, v 50'

podal za prvi zadetek
Robert Koren (c)Hull City (ANG II)Hull City - Portsmouth 1:0vso tekmo v 11', vratnica v 8'
Nejc PečnikKrilja Sovjetov (RUS)Spartak Moskva - Krilja 3:0/ni bil v ekipi
Aleksander RadosavljevićADO den Haag (NIZ)Twente - Den Haag 5:2do 66' (2:1)/
Dare VršičOlimpija LjubljanaOlimpija - Domžale 3:1 vso tekmo v 36' za 2:1,
v 83' za 3:1 (11-m)
NAPADALCI (4)
Zlatko DedićDynamo Dresden (NEM II)Ingolstadt - Dynamo Dresden 4:2vso tekmo v 42' za 1:2,
v 23'
Zlatan LjubijankićGent (BEL)Gent - Anderlecht 0:1/počival še zadnjo tekmo zaradi rdečega kartona
Milivoje NovakovićKöln (NEM)Bayer Leverkusen - Köln 1:4vso tekmo v 44' za 0:1, podal za preostale tri gole
v 73'
Matija ŠkarabotGent (BEL)Gent - Anderlecht 0:1do 85' (0:1)v 6' napravil prekršek za 11-m, s katere je padel edini zadetek