Mitja Gasparini je bil s 26 točkami in udarnimi servisi v pravih trenutkih najboljši Slovenec povratne tekme kvalifikacij za preboj v Varno. Foto: www.alesfevzer.com
Kapetan Slovenije Tine Urnaut
Čeprav na povratni tekmi ni blestel, se je kapetan Tine Urnaut prebudil v pravem trenutku in v zaključku 4. niza poskrbel za nekaj točk, ki so Slovenijo popeljale na EP 2015. Foto: www.alesfevzer.com

Ključno pa je bilo, da smo v četrtem stopili skupaj, spet delovali kot ekipa. Ko se nam je ponudila priložnost, smo jo zagrabili z obema rokama, pri tem pa so nam gotovo pomagali servisi Mitje Gasparinija. Zdaj smo uspešno končali prvo etapo. Moramo se spočiti in nekoliko bolj sveži vstopiti v naslednje.

Kapetan Tine Urnaut o ključnem trenutku za preboj na EP.
Portugalska - Slovenija
Na povratni tekmi so imeli Portugalci vse vajeti igre že v svojih rokah, ko so z nekaj napakami omogočili Slovencem vrnitev v igro in osvojitev ključnega niza za 2:2. Foto: www.alesfevzer.com
Gasparini po uvrstitvi na evropsko prvenstvo
Kako so si Slovenci priigrali EP v odbojki?

Pri izidu 2:1 v nizih za Portugalsko in 23:24 za Slovenijo je Dejan Vinčić podal do kapetana Tineta Urnauta, ki je silovito sprožil, Portugalci so v obupu poskusil s sprejemom, a žogo samo poslali avt za slovensko točko, vredno potovanja v Varno.

Šestič na evropsko prvenstvo
Slovenski odbojkarji so tako osvojili nujno potrebni drugi niz na gostovanju, s katerim so v kvalifikacijah izločili višje rangirano Portugalsko in se šestič, od tega petič zapored, uvrstili na evropsko prvenstvo stare celine.

EP bosta med 9. in 18. oktobrom skupaj gostili Italija in Bolgarija, Slovenija bo igrala v skupini C v Varni skupaj z Belorusijo, Poljsko in Belgijo.

Skoraj zapravili izjemno izhodišče

Po zgodovinskem petkovem uspehu ženske odbojkarske reprezentance
so bili v nedeljo zdaj na potezi še Slovenci, ki so na povratni tekmi na Portugalskem lovili preboj na evropsko prvenstvo. Izhodišče je bilo odlično, saj je prvo tekmo Slovenija dobila z gladkih 3:0.

"Bombe" Gasparinija razorožile Portugalce
Prvi niz je bil do izida 13:13 kar 12-krat izenačen, nato pa se je prelomil ob serviranju Mitja Gasparinija, ki je z "bombami" poskrbel za vodstvo Slovenije za tri točke ob drugem tehničnem time-outu. Z močnimi in natančnimi začetnimi udarci se je prednost samo še višala na +6 in uvodna igra je pripadla Slovencem s 25:20.

Kapetan zrežiral preobrat Portugalcev
V drugem nizu je igra potekala zrcalno: izenačen začetek, v katerem je Slovenija vodila za točko, nato pa je kapetan Portugalske Lucas Gaspar s serijo dobrih začetnih udarcev prinesel odločilno prednost gostiteljem, ki so izenačili na 1:1 in ohranili upanje na preobrat ter preboj na EP.

Igra varovancev Andree Gianija je razpadla in izid v 3. nizu je bil izenačen le dvakrat, Portugalcem pa je uspevalo vse in so si hitro priigrali neulovljivo prednost. Malce se jim je zataknilo le ob koncu niza, ko so šele s peto zaključno žogo s 25:19 povedli z 2:1 v nizih.

Gasparini prebudil soigralce
Slovenci so bili še naprej neprepoznavni in Portugalci so sredi 4. niza vodili s 13:10 in bili na poti, da izsilijo tako imenovani zlati niz. Na srečo je na servis prišel Gasparini (skupaj kar 26 točk) in povlekel slovenski voz iz blata in priigral vodstvo s 14:13. Slovenci so se prebudili in v napeti končnici je svoje dodal še Urnaut, za nekaj blokov je poskrbel Alen Pajenk, Klemen Čebulj je bil nevaren s servisa in po kar nepričakovani drami se je Slovenija vendarle prebila na EP.

Zadnji peti niz je bil le formalnost, s 15:12 je Portugalska prišla do pirove zmage, medtem ko se Slovenci veselijo oktobra ob Črnem morju.