Yannick Agnel je kralj prostega sloga na teh olimpijskih igrah. Foto: Reuters
Rebecca Soni, Ruta Meilutyte in Satomi Suzuki
15-letna Ruta Meilutyte ni mogla verjeti, da je ugnala vso svetovno konkurenco. Foto: EPA
Missy Franklin
Missy Franklin je začela zbiranje zlatih odličij, Američanka ima zelo visoke cilje. Foto: Reuters

Srebro sta si razdelila Korejec Tae Hvan Park in Kitajec Jang Sun, ki sta zaostala sekundo in 79 stotink. Brez medalje je ostal ameriški zvezdnik Lochte, ki je s časom 1:45,04 končal na četrtem mestu in za dobitnikoma srebra zaostal za 11 stotink.

Francozi imajo po prvih treh dneh plavalnih tekmovanj že tri zlate medalje, tako dobre bere kolajn niso imeli še na nobenih igrah doslej. "Začel sem trdno na tleh, zdaj pa sem že malo v oblakih,” je po drugi zlati medalji priznal plavalni junak iz Nimesa.
15-letna Litovka presenetila Sonijevo
Na 100 metrov prsno je za presenečenje poskrbela šele 15-letna Litovka Ruta Meilutyte, ki je osvojila zlato medaljo (1:05,47). Srebro si je priborila Američanka Rebecca Soni (1:05,55), bron pa Japonka Satomi Suzuki (1:06,46). V finalu je plavala tudi branilka naslova iz Pekinga Avstralka Leisel Jones, ki pa je bila tokrat peta s časom 1:06,95.
Ne morem verjeti, saj je to nekaj, česar niti v sanjah nisem pričakovala,” je bila vsa iz sebe prva litovska dobitnica zlate olimpijske medalje v plavanju.

Najstnica Franklinova prvič zlata
si je zagotovila zlato medaljo na 100 metrov hrbtno. S časom 58,33 je trikratna svetovna prvakinja ugnala Avstralko Emily Seebohm (58,68), tretja je bila Japonka Aja Terakava (58,83). Ameriška najstnica si je tako priplavala prvo zlato olimpijsko medaljo in drugo po bronu s štafeto 4×100 m prosto. Zlato je osvojila le deset minut po uspešnem nastopu v polfinalu na 200 metrov prosto, kjer si je z osmim časom zagotovila nastop v finalu v sredo.
"Zelo sem utrujena. Ko izpolniš svoje sanje, pozabiš na vse napore. Neverjetno. Najprej nisem vedela, ali mi je uspelo, potem pa sem videla odziv svojih staršev. Odlično,” se je veselila 17-letna Franklinova, ki bo na teh igrah nastopila na skupno kar sedmih tekmah.

Dvojna ameriška zmaga na 100 m hrbtno
Ameriški plavalci so v finalu olimpijske tekme na 100 m hrbtno dosegli dvojno zmago. Zlato si je priboril Matthew Grevers, ki je s časom 52,16 postavil še nov olimpijski rekord, srebro pa Nick Thoman (52,92). Bronast je bil Japonec Rjosuke Irie (52,97). Presenetljivo je brez medalje ostal Francoz Camille Lacourt (53,08).