Paul Stastny je proti Slovaški dosegel dva zadetka. Foto: Reuters
43-letni Teemu Selanne bo v 1. napadu Finske zaigral ob 18-letnemu centru Aleksandru Barkovu, ki se sploh še ni rodil, ko je "finski blisk" že igral na ZOI 1992 v Albertvillu!
43-letni Teemu Selanne je v 1. napadu Finske zaigral ob 18-letnem centru Aleksandru Barkovu, ki se sploh še ni rodil, ko je "finski blisk" že igral na ZOI 1992 v Albertvillu! Foto: Reuters
Drew Doughty
Drew Doughty je potrdil zmago Kanade. Foto: Reuters
Lars Haugen
Norveški vratar Lars Haugen je obranil 35 strelov. Foto: EPA

Za Slovake je bila usodna druga tretjina, v kateri so jim Američani v 14 minutah nasuli šest golov, dvakrat je v polno zadel Paul Stastny, ki je slovaškega rodu. Po prvi tretjini je bilo 1:0 za ZDA, v zadnji pa gledalci niso videli zadetkov.

Američani, ki so v Vancouvru pred štirimi leti osvojili srebro, so z visoko zmago poslali jasen znak tekmecem, da želijo tokrat še višje. Slovaška, četrta z zadnjih iger, se je lahko razveselila le izenačenja na začetku druge tretjine (Tomaš Tatar), toda že minuto pozneje so bile ZDA znova v vodstvu in začele serijo šestih zadetkov.
Avstrija dobro začela, nato Finska pohodila plin
Dan se je sicer začel s pričakovano finsko zmago nad Avstrijo (8:4) v skupini B. Finci so bili nesporni favoriti in to navkljub poškodbam, zaradi katerih so ostali brez prvih dveh centrov Mikka Koiva in Valtterija Filppule. "Levi" imajo na papirju najboljši vratarski trio v Sočiju in predvsem veliko izkušenj ter uspehov z olimpijskih iger: odkar sodeluje NHL pod petimi krogi, so kot edini na štirih turnirjih osvojili tri olimpijske medalje.

Teemu Selanne, Kimmo Timonen in Tuukka Rask niso imeli prevelikih težav z Avstrijo, čeprav so Avstrijci v prvi tretjini celo dvakrat povedli - najprej za 1:0, nato še za 2:1. Vseeno so Finci že kmalu zatem stvari postavili na svoje mesto, do konca tekme pa ničesar več niso prepustili naključju.
Žilavi Norvežani nudili močan odpor Kanadi
Na večerni tekmi v skupini B so Kanadčani premagali Norveško s 3:1. V prvi tretjini sta mreži mirovali, branilci naslova olimpijskih prvakov pa so pritisnili na začetku drugega dela. V 27. minuti je Shea Weber z izjemnim strelom z modre črte ukanil Larsa Haugena. Devet minut zatem je Jamie Benn povišal na 2:0.
Norvežani so znižali že po 22 sekundah zadnje tretjine, ko je Patrick Thoresen zadel ob prednosti igralca več. Veselje Norvežanov ni trajalo dolgo, saj je že v naslednji minuti končni izid postavil Drew Doughty. Razmerje v strelih na vrata je bilo 38:20 v korist Kanade.