Vlora Beđeti je v Riu de Janeiru dosegla uspeh kariere. Foto: EPA

Ne vem, kaj naj zdaj rečem, saj se še ne zavedam vsega, kar se je zgodilo. Prevevajo me občutki, sploh po vsem, skozi kar sem šla. Menjava kluba, menjava kategorije, trenerja, poškodba ... To danes je fantastičen uspeh, za to sem garala zadnji dve leti. Medalja je v mojih rokah, tega se ne da opisati. Najpomembnejša je bila prva borba, na tem se je dalo graditi naprej in je bilo vedno lažje. Po uvodnih zmagah se mi je odprlo. Rečem lahko, da sta se mi menjava sredine in kategorije zelo obrestovali.

Vlora Beđeti
Rok Drakšič se je moral zadovoljiti s 7. mestom. Foto: EPA

Tretji dan svetovnega prvenstva v judu v Riu de Janieru je končno postregel tudi s slovenskimi nastopi. In tudi s prvo kolajno. Zanjo je poskrbela Beđetijeva, ki je za kolajno ugnala japonsko tekmovalko. Gre za njeno prvo kolajno na svetovnih prvenstvih, leta 2010 je bila na Dunaju na evropskem prvenstvu v kategoriji do 63 kg prav tako bronasta.

Že nekaj letošnjih zmag Beđetijeve
V tej sezoni je Beđetijeva v novi kategoriji že dvakrat zmagala, najboljša je bila na sredozemskih igrah v Mersinu in na tekmi evropskega pokala v Lizboni. Tudi tokrat je svojo pot začela dobro. Najprej je bila v prvi borbi po kaznih boljša od Kanadčanke Joliane Melancon, nato je v drugem krogu s končnim prijemom po minuti borbe ugnala Cergio David iz Hondurasa, v osmini finala pa se je pomerila še z Mongolko Sumiyjo Dorjsuren. Tudi slednjo je premagala z manjšim izkupičkom kazni in napredovala v četrtfinale.
Beđetijeva ostala brez besed
Izraelka Camila Minakawa je hitro povedla, a je varovanka Olge Štirba izenačila, nato pa s končnim prijemom ob polovici borbe še predčasno zmagala. V polfinalu je Celjanka moči pomerila z Američanko Marti Malloy, bronasto z olimpijskih iger 2012 v Londonu. Slednja je z izkušnjami napredovala v finale, Beđetijeva pa v borbo za bron. Tam Japonka Anzu Jamamoto ni imela možnosti. S preudarno in taktično borbo se je s kolajno ovenčala Slovenka. "Ne vem, kaj naj zdaj rečem, saj se še ne zavedam vsega, kar se je zgodilo. Prevevajo me občutki, sploh po vsem, skozi kar sem šla. Menjava kluba, menjava kategorije, trenerja, poškodba ... To danes je fantastičen uspeh, za to sem garala zadnji dve leti," je uvodoma dejala Beđetijeva.
"Medalja je v mojih rokah, tega se ne da opisati. Najpomembnejša je bila prva borba, na tem se je dalo graditi naprej in je bilo vedno lažje. Po uvodnih zmagah se mi je odprlo. Rečem lahko, da sta se mi menjava sredine in kategorije zelo obrestovali," je še povedala Beđetijeva.
Sedmo mesto Drakšiča
Drakšič je bil leta 2007 v Riu na SP peti, tokrat sedmi. Računal je na kolajno, a je tudi on pred kratkim menjal težnostno kategorijo. Letos je že osvojil naslov evropskega prvaka, danes pa je imel obilico dela. V njegovi kategoriji je tekmovalo namreč kar 79 borcev, za preboj v popoldanski del pa je moral premagati najmanj tri. To je tudi storil. V četrtfinalu je nato Drakšiču pot prekrižal nekdanji evropski prvak, Belgijec Dirk Van Tichelt. V dvoboju aktualnega in nekdanjega prvaka stare celine je več pokazal Belgijec. Evropski prvak iz Lizbone 2008 je slavil po kaznih. Pri teh je vseskozi prednjačil Drakšič, prvak stare celine 2013 iz Budimpešte, ki pa je moral dobro minuto pred koncem s četrto kaznijo na računu predčasno z blazine in v repasaž. Nizozemec Dex Elmont, ki ga je Drakšič letos že ugnal, je bil pretrd oreh in Grižan se je moral zadovoljiti s sedmim mestom.