Damir Dugonjić v Herningu napoveduje lov na dve medalji, predvsem si želi prve zlate v kratkih bazenih. Foto: EPA

Še en rekord je bil tudi moj cilj. Bilo je zelo težko, a izplačalo se je stisniti zobe.

Nastja Govejšek
Dugonjić potrdil kandidaturo za medaljo

"Dugi", ki v četrtek dopoldne ni bil najbolje razpoložen, je popoldne v Herningu plaval po napovedih. Zadržano v prvih 50 metrih in nato pospeševanje do zanesljivega napredovanja. S časom 57,58 je zasedel drugo mesto, z le dvema stotinkama zaostanka za Madžarom Danielom Gyurto (57,56). Časovno se je najhitrejšima v prvi polfinalni skupini približal le zmagovalec drugega polfinala Nemec Marco Koch (57,62).

"Za finale se bom moral bolj potruditi. Bilo je že blizu mojega osebnega rekorda, zato sem zadovoljen, a so stvari, ki jih moram v finalu narediti precej bolje. Predvsem na obratih in na sredini, na drugih in tretjih 25 metrih imam še nekaj rezerve. A prav veliko kalkulirati popoldne nisem mogel. Zdaj upam, da rezerve res še so in da bom najboljši izid tukaj pokazal prav v finalu," je dejal trenutno prvi slovenski plavalni zvezdnik. Po ogledu izidov je sam spoznal tudi, da je v prvi polovici tekme začel prepočasi, kar bo moral v petek spremeniti.

Žbogar in Govejškova popravljala rekorde
Uvodni dan plavalnega EP-ja v 25-metrskih bazenih na Danskem so si polfinale zagotovili Damir Dugonjić na 100 m prsno, Robert Žbogar na 100 m delfin in Nastja Govejšek na 100 m prosto.

Popoldne je v Herningu sicer kot prvi izmed treh Slovencev nastopil Robert Žbogar.Radovljičan je v drugi polfinalni skupini na 100 m delfin osvojil 8. mesto s časom 52,07, skupno pa je v polfinalu tako zasedel 16. mesto, pri čemer ga je od finala ločilo 90 stotink. Nastja Govejšek je v polfinalu 100 m prosto še drugič v enem dnevu popravljala državni rekord, ki zdaj znaša 54,07. S tem časom je Govejškova v prvi skupini zasedla 8. mesto, skupno pa je bila 15.

Dopoldne zadržani "Dugi"
Damir Dugonjić, največji slovenski adut za medaljo, je dosegel osmi čas. V skladu z napovedmi je začel zadržano. "Tekma je bila kalkulirana. Na evropskih prvenstvih si lahko privoščim, da zjutraj ne grem na polno, da ostanem s tekmeci in vidim, kje sem. Sama tekma je bila dober kazalnik. Ni bilo tako težko, kar pomeni, da sem kar dobro pripravljen, čeprav je bil dosežen izid sekundo slabši od osebnega rekorda," je povedal svetovni podprvak v tej disciplini.

Plavali še štirje Slovenci
Martin Bau
je s časom 3:45,43 za štiri stotinke sekunde popravil državni rekord Luke Turka na 400 m prosto iz leta 2009 in bil na koncu 18. Tjaša Vozel na 100 m prsno (25. mesto), Peter John Stevens na 50 m prsno (40. mesto) in Žiga Cerkovnik na 100 m delfin (42. mesto) so postavili osebne rekorde.