Američan David Habat, ki ima slovenske korenine, je Sloveniji priboril prvo člansko medaljo na evropskih prvenstvih. Foto: AP
Habat bronast na evropskem prvenstvu

Na poti do zgodovinskega uspeha se je Habat, ki je Sloveniji priboril prvo medaljo na evropskih prvenstvih v članski konkurenci, v prvem krogu pomeril z Bolgarom Borislavom Novačkim in izgubil s 6:2. Ker se je Bolgar uvrstil v finale, je slovenski tekmovalec dobil priložnost v repasažu. Najprej je premagal Belorusa Viktorja Serada s 14:4, nato pa v borbi za bron še Ukrajinca Gora Oganejsa z 11:3. V kategoriji do 65 kg je nastopilo 19 tekmovalcev.

Habat je sicer Američan, živi in trenira v Clevelandu, njegova mama pa je rojena v Sloveniji, zato se je Habat odločil, da bo vzel državljanstvo in na največjih tekmovanjih zastopal Slovenijo. Habat je član Rokoborskega društva Sobota iz Murske Sobote in že lansko leto je bil blizu uvrstitve na olimpijske igre v Riu de Janeiru. Tokratna kolajna je lepa popotnica za igre v Tokiu 2020.

Na evropskem prvenstvu v rokoborbi v prostem in grško-rimskem slogu, kjer tekmuje 350 tekmovalcev iz 38 držav, sodi tudi prejemnik zlate piščalke za najboljšega sodnika na svetu za leto 2015 in Bloudkov nagrajenec Stanislav Šernek.