Ronnieju O'Sullivanu je podobno kot lani pri poziranju s pokalom pomagal njegov sin Ronnie. Foto: worldsnooker.com
O'Sullivan na vprašanje, ali je po petem naslovu najboljši igralec v zgodovini snookerja.

Neverjeten je. Najbolj strašljivo za vse igralce na turneji je, kako enostavni so njegovi udarci. Vesel sem, da sem ga vsaj prislil k dobri in zavzeti igri. Trudil sem se po svojih najboljših močeh, a storil sem preveč napak, kar pa si proti Ronnieju ne smeš privoščiti. Škoda, ker sem izgubil, toda Ronnie je v taki formi prepričljivo najboljši igralec na svetu.

Barry Hawkins
Neil Robertson
Najvišji niz na prvenstvu je uspel Avstralcu Neilu Robertsonu (143 točk). Svetovni prvak iz leta 2010 je sicer v 1. krogu presenetljivo izpadel proti Robertu Milkinsu. Foto: EPA

Način, na katerega je Ronnie O'Sullivan postal svetovni prvak, je nekaj neverjetnega. #genij

Shaun Murphy, svetovni prvak iz leta 2005, letos izpadel v četrtfinalu, Twitter.

Čestitke Ronnieju O'Sullivanu za peti naslov svetovnega prvaka. Je najboljši pri potapljanju krogel, pri obrambni igri, pri gradnji nizev, kar sem jih kdaj videl.

Mark Williams, dvakratni svetovni prvak

Več naslovov svetovnega prvaka imajo v moderni dobi le Stephen Hendry (7), Steve Davis in Ray Reardon (oba po 6). Na poti do novega uspeha pa je dosegel kar nekaj rekordov. V finalu je nanizal šest nizov z 100 točkami (prejšnji rekord 5), skupaj pa jih ima v Cruciblu že 131 (prej Hendry 127). Ob Hendryju in Davisu je postal šele tretji igralec, ki je v Sheffieldu, ki svetovna prvenstva gosti od leta 1977, ubranil naslov prvaka.

O'Sullivan se je prvič znašel v zaostanku
Pred finalom je bil glede na igre v prejšnjih krogih velik favorit, toda Hawkins je nudil več kot dostojen odpor. 34-letni Anglež je bil sploh edini igralec na 17 dni dolgem turnirju, ki je v petih dvobojih vsaj v enem trenutku proti O'Sullivanu vodil. Po treh zaporednih igrah je na začetku finala namreč povedel s 3:2.

Hawkins izgubil dobljeno, 20. igro
Vedno, ko se je Hawkins približal, je Raketa odgovoril v svojem slogu. Po izenačenju na 7:7 je najprej nanizal dve stotici, v zadnji nedeljski igri pa v pravem boju živcev dobil igro z zadnjo črno kroglo na mizi, s katero je prenočil s prednostjo 10:7. Za eno od bolj ključnih iger se je izkazala 20., v kateri je bil Hawkins v položaju, da zniža na 11:9, a naredil je napako pri krogli, ki bi mu prinesla igro, O'Sullivan je prišel k mizi in počistil zelo zahtevno postavitev, igro dobil le s točko razlike in ušel v vodstvo z 12:8, pred večernim delom finala pa je vodil že s 15:10.

Ni ponovil velikega preobrata proti Waldnu

Hawkins je v polfinalu proti Rickyju Waldnu zaostajal z 8:12 in nato z osmimi zaporednimi igrami zrežiral največji preobrat na letošnjem prvenstvu. V enaki želji je začel zadnji del finala, v katerem je dobil prvi igri (15:12), v naslednji pa je bil na dobri poti, da se približa le na dve igri zaostanka, a je zgrešil četrto rdečo kroglo, s čimer je k mizi spustil branilca naslova, ta pa je je z nizom 77 točk povedel v igrah s 16:12, nato pa hitro osvojil še potrebni dve igri, ki sta mu prinesla nov vrhunec v dolgi in bogati karieri.

Ronnie vesel, da je bil del briljantnega finala
"To je bil najtežji finale, kar sem ga odigral v tej dvorani," je po zmagi olajšano pripovedoval 37-letnik. Zanj je bil to peti finale na svetovnih prvenstvih in peti naslov. Med vsemi igralci, ki so vsaj dvakrat zaigrali v finalu, je edini, ki je še brez poraza. "Nikakor se ga nisem mogel otresti, igral sem dobro, a mi je vseskozi dihal za ovratnik. To je bil briljantni finale in vesel sem, da se bil vpleten v tako dober obračun," je še olajšano pristavil.

Napovedal igranje na manjših turnirjih
Lani je po četrtem naslovu napovedal upokojitev in potem res eno leto skorajda ni igral. Kako bo tokrat? "Igral bom na majhnih turnirjih, tam se igra pravi snooker, tam ni takšnega pritiska," je bil kratek, a glede na strašljivo formo, ki jo je dosegel le v nekaj tednih treningov in priprav, je pričakovati, da se bo prihodnje leto spet vrnil v legendarni Crucible. Zakaj se tudi ne? Ko ima v glavi vse krogle na pravem mestu, je za 360 centimetrov dolgo mizo enostavno nepremagljiv, pravi genij svojega posla.