Preobrazba Jonathan Toews iz organizatorja igre v Chicagu, v prvega razbijalca nasprotnih udarnih napadov ponazarja preporod Kanade v Vancouvru. Foto: EPA
Valtteri Filppula in Mikko Koivu
Finska in ZDA so se na olimpijskih igrah srečale 11-krat, nazadnje v četrtfinalu Torina 2006, kjer so bili s 4:3 boljši Evropejci. Foto: EPA
Ryan Miller
Obračun zadnjih dveh olimpijskih podprvakov bo v znamenju dvoboja med najboljšima vratarjema na turnirju. Kdo bo igral za zlato - ali Miller (ZDA) ali Kiprusoff (Finska)? Foto: EPA
Marian Gaborik in Zdeno Chara
Dobesedno največja kanadska ovira bo kar 2,06 m visoki Zdeno Chara, najboljši branilec Lige NHL v lanski sezoni. Foto: EPA

Po navdušujočih četrtfinalnih obračunih, kjer je bilo še najbolj enostransko "sanjsko" srečanje med Kanado in Rusijo, sledi nov odmerek vznemirjenja za ljubitelje hokeja.

Favorita za vstop v nedeljski finale sta severnoameriška velikana Kanada in ZDA, ki bi tako ponovila finale iz Salt Lake Cityja 2002. Veliko manjši evropski državi Finska in Slovaška računata na novo presenečenje, ki pa zaradi izenačenosti in nepredvidljivosti v eni tekmi na izpadanje niti ne bi bilo veliko, saj sta navsezadnje obe državi članici velike sedmerice.

POLFINALE:
Petek ob 21.00 (posnetek na TVS 2):
ZDA - FINSKA
Američani so še edino neporaženo moštvo turnirja, za kar gre levji delež zaslug vratarju Ryanu Millerju (94,4 %), ki je z igrami v Vancouvru potrdil status najboljšega vratarja letošnje sezone NHL-a. Drugi temelj uspeha reprezentance, ki jo je sestavil Brian Burke, je branilska naveza Brian Rafalski (4+2) - Ryan Suter (0+4), ki igra več kot 20 minut na srečanje in obvladuje nasprotnike tako v obrambni kot napadalni tretjini. Tesni četrtfinale s Švico (2:0) je v ameriško korist prevesil Zach Parise (2+3) s prvima goloma na turnirju. Največja rezerva ZDA je Patrick Kane (1+0), ki še ni pokazal svojega razkošnega napadalnega talenta. Aduti: izreden domovinski zanos in telesna moč križana z disciplino (samo 5 kazenskih minut/tekmo).

Podobno kot pri ZDA je pri Finski za že tretji zaporedni preboj v olimpijski polfinale najzasluženjši vratar. Mikka Kiprusoff (94,7 %) ima za spoznanje celo boljši odstotek od Millerja. "Soumiji" imajo kljub temu en poraz - s Švedsko (0:3), v četrtfinalu pa so se namučili s Češko (2:0). V napadu glavno breme nosi levokrilni napadalec Niklas Hagman (3+2) in ravno pomanjkanje golov je največja težava Fincev, ki na zadnjih dveh tekmah niso dosegli gola ob igri 5 na 5. Obrambo, ki ji poveljuje neutrudljivi Kimmo Timonen (23 minut/tekmo), bo okrepil vrnitev kaznovanega Jonija Pitkanena, kar bo povečalo učinkovitost "power playa". Aduti: potrpežljivost, mirnost in dve legendi (Saku Koivu in Teemu Selanne), ki igrata samo še za olimpijsko zlato.

Sobota ob 3.30 (TVS 2):
KANADA - SLOVAŠKA
Zamenjava vratarja je bil tisti šok, ki je prebudil kanadsko hokejsko pošast. Roberto Luongo (92,4 %) je sprožil reakcijo, ki jo pooseblja peterka Jonathana Toewsa (0+7). Center Toews, krili Mike Richardsa in Rick Nash ter branilca Shea Weber in Scott NIedermayer so povsem zaustavili ruski "atomski napad" Ovečkin-Malkin-Semin, poleg tega pa so zadevali tudi v napadu. Drugi steber "javorjevih listov" je branilska naveza Duncan Keith - Drew Doughty, ki presega vsa pričakovanja in sta po mnenju domačih navijačev najbojša posameznika Kanade. Tukaj je še izreden napad - na dveh tekmah na izpadanje so Kanadčani zabili kar 14 golov, kar devet igralcev pa ima pet ali več točk. Aduti: premagan uvodni krč, štirje močni in učinkoviti napadi (13,5-odstotna uspešnost strelov) in seveda ognjevito domače občinstvo.

Slovaška je že dosegla največji uspeh na olimpijskih igrah, a se zagotovo ne misli zadovoljiti samo s polfinalom. Ker so le dobili pravega prvega vratarja v podobi Jaroslava Halaka (92,3 %), so tudi na najmočnejšem hokejskem turnirju postali konkurenčni za odličja. V obrambi "pustošita" Zdeno Chara (23 minut/tekm) in Lubo Višnovsky (20 minut/tekmo), svoj delež v napadu prispevata zvezdniška Mariana (Hossa in Gaborik), a najbolj izstopa Pavol Demitra (2+5), ki je bil večino letošnje sezone poškodovan. Veliko majhnih, a ključnih stvari prispevajo tudi veterani, ki lovijo olimpijsko slavo (Šatan, Palffy, Stümpel). Aduti: najboljši "power play" (7/19) in "penalty kill" (18/19), srčnost ter neobremenjenost.