Avstrijski smučarski skakalci so na veliki skakalnici v ekipni tekmi upravičili vlogo favorita in suvereno osvojili zlato kolajno. Foto: Reuters
Peter Prevc
17-letni Peter Prevc je spet dobro opravil svojo nalogo in bil v slovenski ekipi v prvi seriji najboljši. Foto: STA
Robert Kranjec
Robert Kranjec je zaključil nastope v Whistlerju s skokom dolgim 139,0 m. Foto: STA
Thomas Morgenstern
Thomas Morgenstern je v prvi seriji skočil 135,5 metra. Foto: EPA

Srebrno medaljo je osvojila Nemčija, bronasto pa Norveška. Slovenija v postavi Primož Pikl, Mitja Mežnar, Peter Prevc in Robert Kranjec je bila po dobrem skoku Prevca (132 m) v prvi seriji na sedmem mestu z 12 točkami zaostanka za tretjimi Norvežani. Pričakovanja, da bo Kranjec Slovenijo pred koncem prve serije še bolj približal želenemu 5. mestu, se niso uresničila. Kranjec je skočil 129 metrov, Primož Pikl pa v drugi seriji vsega 119,5 metra in Slovenija se ni mogla več znebiti osmega mesta.

Avstrijci brez najmanjše napake
Favorizirani Avstrijci, branilci naslova, medtem konkurenci niso dali niti kančka upanja. Prav vsak njihov skakalec je v obeh serijah najbolje v svoji skupini opravil svojo nalogo, najdaljši pa je bil Gregor Schilerenzauer, ki je v 2. seriji pristal pri 146 metrih in pol, pri tem pa je skoraj podrsal. "Schlieri" je tako v Vancouvru osvojil tretjo medaljo, saj ima še dva brona na posamičnih tekmah. Avstrijska prednost je bila na koncu kar 72 točk. Nemci so nenehno držali drugo mesto in ni bil usoden niti slab nastop Martina Schmitta, tretjega v nemški reprezentanci, ki je v drugi seriji doskočil pri le 122 metrih.

Jacobsen dolgo čakal na prave razmere
V boju za tretje mesto je odločala zadnja skupina skakalcev. Norveška je imela pred Finsko le 2,4 točke prednosti. Harri Olli je skočil 134,5 metra, Anders Jacobsen pa je za njim zaradi močnega vetra vsaj pet minut čakal na zaletišču. Pritisk medalje ni bil prevelik, skočil je 140,5 metra in potrdil norveški bron. V drugi seriji se je izkazal Robert Kranjec, ki je skočil 139 metrov, vendar je bilo takrat že jasno, da Slovenija višje od 8. mesta ne more. Uspeh iz Salt Lake Cityja, kjer so bili Slovenci bronasti, je bil že prej nedosegljiv.