Ameriška štafeta v sestavi Leah Smith, Mallory Comerford, Melanie Margalis in Katie Ledecky je osvojila zlato medaljo na 4 x 200 m prosto. Foto: Reuters
Juanhuj Fu, Etiene Medeiros in Aleksandra Herasimenja
Brazilka Etiene Medeiros je izboljšala rezultat z zadnjega SP-ja. Po srebru je osvojila najžlahtnejšo medaljo na 50 m hrbtno. Bila je boljša od Kitajke Juanhuj Fu in Belorusinje Aleksandre Herasimenje. Foto: Reuters
Mireia Belmonte
Še ena izmed junakinj četrtkovega sporeda - Španka Mireia Belmonte. Foto: Reuters
Anton Čupkov
Anton Čupkov je dobil polfinale na 200 m prsno z novim rekordom prvenstev 2:07,14. Foto: Reuters

Američani so dobili uvodna dva boja, ko sta se na najvišje stopničke povzpela plavalca, za piko na i pa so za konec zlato medaljo osvojile še plavalke.

Prvi boj, tekmo na 200 m mešano, je prepričljivo dobil Američan Chase Kalisz s časom 1:55:56. Američan je ugnal Japonca Kosukeja Hagina in se mu tako oddolžil za poraz v finalu olimpijskih iger v Riu na 400 m prosto. Bolje je začel Japonec, po prvem obratu pa je bil spredaj Američan. Bron je osvojil Kitajec Šun Vang.

Dvojno ameriško slavje na 100 m prosto
Tudi drugi finalni boj je pripadel Američanu, na 100 m prosto je zlato medaljo osvojil Caeleb Remel Dressel. Ta je v Donavski Areni potolkel konkurenco, saj je njegov rojak Adrian Nathan, olimpijski prvak iz Londona 2012, zaostal kar sedem desetink, za dve stotinki pa je v napetem finišu ugnal Francoza Mehdija Mettelo in poskrbel za dvojno ameriško slavje.

"To je bil moj edini današnji nastop in v tej kolajni bom lahko užival. Zelo sem vesel, da sva na prvih dveh mestih Američana. Nič ni lepšega od tega. Sicer pa lahko rečem le, da si vselej, ko skočim v vodo s kapico z zastavo, želim plavati najbolje, kar zmorem. Zdaj sem na vrhu v svetu," je po tekmi dejal 20-letni Dressel.

Ledeckyjeva za prepričljivo zmago
Ameriška štafeta v sestavi Leah Smith, Mallory Comerford, Melanie Margalis in Katie Ledecky je osvojila zlato medaljo na 4 x 200 m prosto. Ravno Ledeckyjeva je v zadnji predaji poskrbela za prepričljivo zmago nad Kitajsko. Tretje so bile Avstralke.

Napeto na 200 m delfin
Olimpijska prvakinja, Španka Mireia Belmonte, je nova svetovna prvakinja - slavila je v disciplini 200 m delfin. V drugi polovici je zelo dobro plavala Nemka Jana Henke, ki je za Španko zaostala le 13 stotink. Tretja je bila Madžarka Katinka Hosszu.

Nov evropski rekord dosegla Herasimenja
Na 50 m hrbtno sta bili favoritinji Brazilka Etiene Medeiros in Kitajka Juanhuj Fu, ki sta bili že v kvalifikacijah in polfinalu povsem blizu svetovnemu rekordu. S 27,14 je do rekorda Brazilki v finalu nato zmanjkalo osem stotink, vseeno pa je bila za stotinko boljša od Kitajke. Nov evropski rekord je dosegla bronasta 32-letna Aleksandra Herasimenje, ki je s 27,23 presenetila na zunanji prvi progi.

Danes je nase opozoril tudi Rus Anton Čupkov, ki je dobil polfinale na 200 m prsno z novim rekordom prvenstev 2:07,14. Izpadel pa je branilec naslova iz Kazana Nemec Marco Koch, ki je osvojil le 11. mesto.