Damir Dugonjić je v Barceloni v odlični formi. Na 100 prsno je bil najhitrejši Evropejec, žal pa to ni zadoščalo za prvo slovensko medaljo na svetovnih prvenstvih po osamosvojitvi. Pred tem sta jo za Jugoslavijo osvojila brata Petrič. Foto: STA
Dugonjić tik pod zmagovalnim odrom
Dugonjić zelo blizu medalji na 100 m prsno

To je najboljša slovenska uvrstitev na SP-jih po letu 1982. Svetovni prvak je postal Avstralec Christian Sprenger (58,79), srebrno medaljo je osvojil olimpijski prvak Južnoafričan Cameron Van der Burgh, bronasto pa Brazilec Felipe Lima (59,65).

Vesel in jezen hkrati
"Prevladuje veselje in jeza. Plaval sem dobro, boril sem se, a stotinke so pač takšne, da ti včasih pridejo prav, včasih pa se ne izide. Škoda. Zdaj sem zelo vesel, malo pa tudi žalosten, saj bi mi ta medalja pomenila ogromno. Seveda sem tudi zadovoljen s tem četrtim mestom."

Na polovici sedmi, nato turbo finiš
25-letni Dugonjić je bil na obratu sedmi (28,57), imel pa je izjemen finiš (najboljših drugih 50 metrov) in je s časom 59,68 le dve stotinki zaostal za svojim državnim rekordom, doseženim z visokotehnološkimi kopalkami. To je potrditev, da je Ravenčan v Barcelono prišel odlično pripravljen in da so povsem realne napovedi, da lahko v svoji disciplini, 50 metrov prsno, osvoji medaljo.

Kje je izgubil tri stotinke?
Kje je najboljši slovenski plavalec izgubil medaljo? Med vrsticami je priznal, da prav v prvi polovici finala: "Na prvih 50 metrih sem imel celo en zavesljaj manj kot v polfinalu in mislil sem, da sem celo malo počasnejši. Po obratu sem bil malo tudi preglobok in to so stotinke, ki se naberejo."

Za prvi rekord v Barceloni poskrbela 16-letnica
Zdaj je z mislimi že pri paradni disciplini: "Če izboljšam osebni rekord na 50 prsno, bo to tudi zelo blizu kolajni. Možnosti so tam večje." V ženski konkurenci je na 100 m prsno 16-letna Litovka Ruta Meilutyte z 1:04,35 že v polfinalu postavila svetovni rekord. Prejšnjo rekordno znamko je zrušila za deset stotink.