Norveške rokometašice so osmič osvojile naslov evropskih prvakinj. Foto: EPA

Norveške rokometašice so osmič osvojile naslov evropskih prvakinj. Po zmagoslavjih v letih 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014 in 2016 so na letošnjem turnirju v danskem mehurčku v velikem finalu na kolena spravile branilke naslova iz Francije.

16. Slovenija

Norveška je daleč najuspešnejša izbrana vrsta na dozdajšnjih evropskih prvenstvih, daleč za njo je Danska s tremi zmagoslavji, po enkrat pa so slavile Francija, Madžarska in Črna gora.

Estelle Nze Minko MVP prvenstva
Najkoristnejša igralka EP-ja je Francozinja Estelle Nze Minko. Najboljša strelka je Norvežanka Nora Mork, ki je dosegla 52 golov, najboljša obrambna igralka pa Danka Line Haugsted.

V idealni postavi EP-ja so vratarka Sandra Toft (Danska), krilni igralki Camilla Herrem (Norveška) in Jovanka Radičević (Črna gora), zunanje igralke Vladlena Bobrovnikova (Rusija), Stine Oftedal in Nora Mork (obe Norveška) ter krožna napadalka Ana Debelić (Hrvaška).

Napeto do konca
Finalno tekmo so bolje začele Francozinje, vodile so s 4:2, a vajeti so v svoje roke počasi prevzele Norvežanke, ki so prišle do najvišjega vodstva +5 (6:11). Na odmor so odšle s štirimi goli prednosti (10:14).

Zadnjih pet minut finalne tekme Francija - Norveška

Na začetku drugega polčasa sta se izkazali obe vratarki, po petih minutah igre v tem delu igre pa so prve zadele Norvežanke (10:15). Francozinje so s trdno obrambo, ki je ustavila norveški napad, in učinkovitim napadom v 44. minuti zaostajale le še za gol (15:16). V 50. minuti pa sta bili ekipi prvič po dolgem času znova izenačeni (17:17).

V 54. minuti je Grace Zaaudi Dauna Francijo povedla v vodstvo (19:18).

V 59. minuti je Sana Solberg-Isaksen izkoristila ključen napad za Norveško, ki je znova vodila za dva gola (20:22) in to je pomenil konec za Francozinje.

V norveški izbrani vrsti so bile na finalni tekmi najučinkovitejše Veronica Kristiansen, Stine Skogrand in Nora Merk, ki so dosegele po štiri gole, izkazala pa se je tudi vratarka Silje Solberg, ki je zbrala kar 16 obramb. V francoski je Pauletta Foppa dosegla pet zadetkov.

Norvežanke evropske prvakinje, Francozinje v solzah
Hrvaške rokometašice so prava uspešnica letošnjega evropskega prvenstva na Danskem. Odlične predstave so kronale z bronasto medaljo. Foto: EPA

Bron Hrvaticam
V boju za bronasto medaljo so Hrvatice z odlično predstavo v drugem polčasu premagale Dansko (25:19).

Za izbranke hrvaškega selektorja Nenada Šoštarića je to prva kolajna na velikih tekmovanjih. V današnjem obračunu so povsem zasenčile gostiteljice prvenstva in trikratne evropske prvakinje iz 1994, 1996 in 2002.

Slovenke povsem na repu sodelujočih
Na letošnjem sklepnem turnirju so nastopile tudi Slovenke in po porazih v skupinskem delu proti Dankam, Francozinjam in Črnogorkam zasedle zadnje (16.) mesto.

Slovenija bo gostila EP 2022
Čez dve leti bodo evropsko prvenstvo priredili v Sloveniji, Severni Makedoniji in Črni gori, prvič v zgodovini pa bo na turnirju nastopilo 24 namesto dozdajšnjih 16 reprezentanc. Slovenski del bo tedaj potekal v Ljubljani in Celju, v dvorani Stožice bodo tudi vse najpomembnejše in odločilne tekme.

ROKOMET (Ž) – EVROPSKO PRVENSTVO, DANSKA 2020

FINALE (Herning):
Francija – NORVEŠKA
20:22 (10:14)

Francija: Leynaud, Darleux, Nocandy, Valentini, Coatanea 1, Zaadi Deuna 3 (2), Kouyate, Niakate 3, Dembele Pavlović 1, Sercien Ugolin 1, Flippes 3, Kanor, Edwige, Foppa 5, Nze Minko 1, Lacrabere 2 (1).

Norveška: Solberg, Lunde, Reistad 2, Arntzen, Kristiansen 4, Frafjord, Loke, Skogrand 4, Mork 4, Oftedal 3, Aune, Dale 1 (1), Jacobsen, Herrem 3, Solberg-Isaksen 1, Breistol.

Sedemmetrovke: 3/3; 1/3.
Izključitve: 6 min; 6 min.
RK: Zaadi Deuna 57./Francija

Rokomet (Ž) - evropsko prvenstvo: Francija : Norveška, finale, prenos iz Herninga