Nemški rokometaši so medaljo na velikem tekmovanju zadnjič osvojili leta 2007, ko so doma postali svetovni prvaki. Foto: Reuters
Norveški rokometaš
Norvežani so v sredo presenetljivo premagali Francoze in jih izločili že pred polfinalom. Tokrat so bili razočarani, saj so bili v rednem delu bližje zmagi kot Nemci. Foto: EPA
Victor Tomas
Victor Tomas se je veselil s španskimi navijači. Foto: Reuters
V finalu EP-ja Nemčija in Španija
Zadnja minuta polfinala Norveška - Nemčija

Nemčija in Španija sta se na Poljskem pred dvema tednoma že pomerili, saj sta igrali v isti predtekmovalni skupini, v kateri je bila tudi Slovenija. Z 32:29 so tedaj zmagali Španci.

Norvežani in Nemci so morali v Krakovu odigrati 10-minutni podaljšek. Prvi polčas je dobila Nemčija s 13:14, potem ko je največ vodila za štiri zadetke v 16. minuti (5:9). Skandinavci so jih ujeli deset minut pozneje pri 12:12 in tudi povedli s 13:12.
V drugem polčasu sta se ekipi nekajkrat izmenjali v vodstvu, nobena pa ni vodila za več kot dva gola. Nemci so zadnjič imeli prednost 14 minut pred koncem rednega dela (20:21), na začetku 54. minute so še zaostajali s 26:24, a nato na 27:27 izenačili 19 sekund pred iztekom časa, potem ko Norvežani v sklepnih petih minutah niso premagali nemškega vratarja. Tudi Nemci so zapravljali napade, a presenetljivi udeleženci polfinala tega niso izkoristili.
V podaljšku je Norveška imela prednost le na začetku (28:27, 29:28). Nemčija je v nadaljevanju naredila preobrat in v igri gol za gol minimalno razliko obdržala do izteka tekme. Odločilni zadetek za finale je pet sekund pred koncem podaljška dosegel Kai Häfner, ki je prispeval tudi gola za 29:29 in vodstvo z 29:30.
Hrvaška držala korak do 53. minute
Drugi polfinale so bolje odprli Hrvati, ki so povedli z 1:4 in potem še nekajkrat vodili s +3, nazadnje v 22. minuti z 10:13. Španci so odgovorili z delnim izidom 5:0 oziroma 8:1 in na odmor odšli s prednostjo 18:14. V 38. minuti je bilo še 23:19, nato pa se je razlika začela topiti in Luka Šebetić je sredi drugega polčasa Hrvaško približal na vsega gol zaostanka (24:23). V 53. minuti je na semaforju pisalo 27:26, a sledil je španski niz 3:0 z dvema zadetkoma Victorja Tomasa in tekma je bila odločena.

Po polfinalnem porazu Norveške je tudi dokončno jasno, da Slovenija v dodatnih kvalifikacij za nastop na letošnjih poletnih olimpijskih igrah v Rio de Janeiru ne bo nastopila v ugodni skupini. Pomerila se bo s Švedsko, Iranom in Dansko ali Španijo.