Nejc Vidmar je najbolj zaznamoval prvo četrtino slovenskega državnega prvenstva. Foto: www.nkdomzale.si
Petr Čech
Petr Čech je bil na začetku sezone 2005/2006 nepremagan 583 minut. Absolutni rekord nepremaganosti v angleškem prvenstvu ima sicer kar 1.025 minut (sredi sezone 2004/2005). Foto: EPA
Claudio Bravo
Vratar Barcelone Claudio Bravo je v letošnjem prvenstvu še vedno nepremagan. Foto: EPA

Nejc Vidmar je spisal eno izmed odmevnejših zgodb v slovenskem državnem prvenstvu, saj je prvi zadetek prejel šele v 11. krogu Prve lige, ko so njegove Domžale izgubile na gostovanju pri Celju (2:0). V 13. minuti ga je premagal Mislav Oršić in s tem prekinil 912 minut dolgo serijo. Če tej minutaži dodamo še zadnjo tekmo lanskega prvenstva, na kateri je domžalski čuvaj mreže ostal nepremagan, pridemo do zavidljive številke 1.002 minut. Svetovni rekorder je sicer s 1.816 minutami Brazilec Mazaropi, o katerem smo pred leti že pisali.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošiljate po elektronski pošti ali Twitterju.

413. Domžale so prvi zadetek prejele šele v 11. krogu letošnjega nogometnega prvenstva. Kakšen je rekord v ligah elitne peterice? Kdo je najpozneje prejel prvi gol?

Tomaž K.

Zgodovina kaže, da je le enemu rekorderju na koncu uspelo osvojiti naslov državnega prvaka.

1. Nemčija: Stuttgart 780 minut
V Bundesligi je brez gola najdlje ostal Stuttgart, ki je v sezoni 2003/2004 prvi gol prejel v 9. krogu oziroma po 780 minutah. Rdeči so sezono končali na četrtem mestu (64 točk, razlika v zadetkih je bila 52:24, prvak je bil s 74 točkami Werder).

2. Francija: Paris SG 727 minut
Rekord je v lasti aktualnega prvaka Paris Saint Germaina, ki je v sezoni 1996/1997 prvič prav tako klonil v 9. krogu oziroma po 727 minutah igre. Parižani so v tisti sezoni osvojili končno drugo mesto (67 točk, razlika v zadetkih 57:31, na lestvici je pred njimi končal le Monaco z 79 točkami).

3. Italija: Cagliari 711 minut
Rekord v naši zahodni sosedi Italiji znaša 711 minut, kolikor je Cagliari ohranil mrežo na začetku sezone 1966/1967. Klub iz Sardinije je sezono končal na 6. mestu (40 točk, razlika v golih 35:17, prvak Juventus je zbral 9 točk več). V letošnji sezoni ta rekord morda lahko podre prav Juventus, ki na prvih petih tekmah (oziroma 450 minutah) še ni prejel zadetka.

4. Anglija: Chelsea 583 minut
Angleška nogometna liga je najstarejša med vsemi, njen rekord nepremaganosti na začetku prvenstva pa je razmeroma mlad, saj je bil dosežen v sezoni 2005/2006, ko je Chelsea prvi gol prejel v 7. krogu oziroma po 583 minutah sezone. Chelsea je takrat dobil prvih osem tekem sezone in na koncu prepričljivo osvojil svoj tretji naslov državnega prvaka. To je sploh edini primer iz velike peterice, da je ekipa, ki ima tovrstni rekord, na koncu tudi osvojila naslov državnega prvaka.

5. Španija: Barcelona 559 minut
Sprehod končujemo v Španiji, kjer ima rekord Barcelona. V sezoni 1977/1978 je prvi zadetek prejela v 7. krogu oziroma po 559 minutah. Katalonci so sezono končali na drugem mestu (41 točk, razlika v zadetkih 49:29, pred njo je bil s 47 točkami le večni rival Real Madrid). Prav Barcelona pa ima ta konec tedna priložnost, da popravi svoj španski rekord, saj v letošnji sezoni na prvih šestih tekmah (540 minut) ni prejela gola. Barcelona v soboto gostuje pri Rayu Vallecanu, do rekorda jo tako loči le 20 minut.