Olimpija ima v jadranski ligi največ uspeha proti Splitu, premagala ga je tudi v 3. krogu te sezone. Foto: www.alesfevzer.com

Na portalu Športni SOS v odzivih na zadnji članek o košarkarjih Cedevite Olimpije smo dobili nekaj vaših vprašanj na to temo. Seveda pa ste še vedno vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

Sorodna novica Zvezda zadala Olimpiji prvi poraz s 40 točkami razlike

2225. V prejšnjem članku ste pisali, da so košarkarji Olimpije veliko visokih porazov doživeli proti Cedeviti. Ali je (bil) ta nekdanji klub najbolj neugoden za Olimpijo v zgodovini Lige ABA?
Marko Okorn

Če gledamo zgolj po odstotku zmag, sta najbolj neugodna Maccabi in Sutjeska, ki sta Olimpijo premagala prav v vsakem medsebojnem obračunu. Ampak izraelski predstavnik je v tej ligi igral le dve sezoni, črnogorski pa eno. Če si postavimo dodatni pogoj vsaj desetih odigranih tekem, potem je najbolj neugoden Hemofarm iz Vršca, ki je dobil kar tričetrtine vseh tekem, že na drugem mestu pa je prej omenjena Cedevita. V spodnji tabeli so vsi klubi, proti katerim je Olimpija večkrat izgubila, kot pa zmagala.

Cibona46212545,7

Opomba: Zmage, porazi in odstotki zmag so iz perspektive Olimpije.

2226. Kdo pa je za Olimpijo najlaži nasprotnik? Se pravi, koga je največkrat premagala?
Marko Okorn

Brez poraza je še proti osmim klubom, a z vsemi je igrala le po nekaj tekem (še največ šest z Borcem iz Čačka). Če spet dodamo še dodatno merilo vsaj desetih odigranih tekem, ima Olimpija (vključno z istoimensko predhodnico, seveda) največ uspeha proti Splitu. V spodnji tabeli so vse ekipe, ki jih je najuspešnejši slovenski klub premagal vsaj v 70 odstotkih primerov.

Radnički107370,0

2227. Koliko pa znaša najdaljši niz zmag in porazov Olimpije v Ligi ABA?
Marko Okorn

Najdaljši niz zmag traja 12 tekem, zgodil pa se je povsem na začetku, torej v prvi sezoni in v prvih 12 tekmah, ko je Olimpija tekmece skupaj premagala s skupno razliko v koših +234.

12.22. 12. 2001Široki TT Kabeli − Petrol Olimpija72:87

Olimpija je prvi poraz v tem tekmovanju doživela v 13. krogu, ko jo je doma presenetila Krka (69:80). Ista tekmeca sta se v isti dvorani pomerila tudi v finalu iste sezone, ko so bili nato boljši Ljubljančani (73:59).

Za konec pa še najdaljši niz porazov, ta znaša devet tovrstnih tekem, zgodil pa se je med sezonama 2012/2013 in 2013/2014, podrobnosti so v spodnji tabeli.

6.2. 11. 2013Igokea − Petrol Olimpija74:61

Črni niz je bil nato le končan v Szolnoku, kjer so Ljubljančani zmagali z 71:62.