Grega Žemlja je odigral v paru z Blažem Kavčičem kljub bolezni, po kateri še ni povsem okreval. Foto: EPA
Blaž Trupej
Zmaga v dvojicah je bila tudi rojstnodnevno darilo za selektorja Blaža Trupeja, ki je v soboto dopolnil 41 let. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Pestri dvoboji v Davisovem pokalu

3:6, 6:2, 2:6, 6:4 in 11:13 je bil končni izid dvoboja med poljsko dvojico Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski in slovenskim parom Kavčič/Žemlja. Izid obračuna v Vroclavu v 1. krogu 1. evroafriške skupine Davisovega pokala med Poljsko in Slovenijo je tako znižan 2:1, kar pomeni, da bosta odločala nedeljska dvoboja. V četrtem dvoboju Žemljo čaka Jerzy Janowicz, v morebitnem petem dvoboju pa se bo Kavčič pomeril z Lukaszom Kubotom.

Dvojice odločene v 24. igri petega niza
Že ob 14. uri se je začela sobotna igra dvojic, ki se je nato končala šele ob 18.20 po natanko 234 minutah igre, pri čemer se je uro in 40 minut igral odločilni peti niz. Dvoboj je prelomila 24. igra, ko sta Slovenca na servis Fyrstenberga prišla kar do treh zaključnih žogic - izkoristila sta že drugo. Naveza Matkowski-Fyrstenberg sicer spada med najboljše pare na svetu: Fyrstenberg je 17. na lestvici dvojic, Matkowski pa 18.

"Prvi dan smo igrali zanič, danes sva pa se z Blažem res potrudila. Zagotovo pa je bil to moj najdaljši dvoboj kariere v dvojicah," je po prigarani zmagi povedal Žemlja, ki je komaj dobro ozdravel. Pred najboljšima slovenskima tenisačema je zahtevna naloga, saj ju bosta pričakala dobro spočita nasprotnika, ki v petek nista skupaj oddala niti enega niza.

Slovenca presenetila poljska specialista
Slovenska naveza je dobro začela in si hitro priigrala brejk prednosti, ki sta ga Kavčič in Žemlja znala zadržati in po 31 minutah dobila prvi niz s 6:3. Poljska specialista za igro dvojic Mariusz Fyrstenberg in Marcin Matkowski sta se hitro pobrala in vrnila Slovencema milo za drago ter po 28 minutah s 6:2 izenačila na 1:1 v nizih.

Zapravljeno tudi drugo vodstvo
V tretjem nizu sta Kavčič in Žemlja znova dvignila raven igre in po maratonski 6. in 7. igri najprej osvojila brejk za 4:2, nato pa še ubranila štiri "rebrejk" žogice. Po 37 minutah igre so Slovenci s 6:2 znova vodili. A domača aduta sta znova prevzela pobudo in v četrtem nizu dobila ključno 7. igro ter z odvzetim servisom povedla s 4:2, na koncu pa dvoboj po 38 minutah izenačila s 6:4.

Kavčič: V nedeljo bodo vidne posledice dolgega dvoboja
Kavčič in Žemlja sicer precej trenirata skupaj, med dvojicami pa igrata tako rekoč le v Davisovem pokalu. "Zadnji dve leti sva malo igrala skupaj, toda dosegla sva dve veliki zmagi med pari nad Dansko in danes nad Poljsko. Napredujeva v igri posameznikov in to se pozna tudi med pari. Skupni treningi pa nama omogočajo, da poznava dobre in slabe strani drug drugega, tako da lažje ugotoviva, katere udarce je treba prepustiti soigralcu," je dejal Kavčič.

"Na to lahko gledaš iz dveh različnih zornih kotov. Res je, da bosta lahko Poljaka malo bolj spočita, obenem pa sva midva igrala. Zame je veliko lažje igrati kot pa gledati, kako poteka dvoboj na klopi. Mislim, da je prednost, da sva bila na igrišču. Sicer bodo posledice dolgega današnjega dvoboja jutri vidne, vendar imamo s seboj dobrega fizioterapevta. Mislim, da se bova oba dobro počutila in prikazala dobro predstavo za zmago," je dejal Kavčič.