Po treh letih je Roger Federer spet osvojil turnir v Melbournu. Foto: Reuters
Roger Federer
Zmagoslavni vzklik Rogerja Federerja po napeti podaljšani igri tretjega niza. Foto: EPA
Andy Murray
Andy Murray je igral v drugem finalu turnirja za grand slam in drugič izgubil. Obakrat je bil zanj usoden Roger Federer, ki mu ni prepustil niti niza. Foto: Reuters
FedEx razred zase v Melbournu

Najuspešnejši teniški igralec vseh časov je še enkrat zaprl usta vsem nejevernežem, ki so trdili, da po rojstvu dvojčic in ob vse hujši konkurenci nikoli več ne bo dosegel nekdanjega uspeha.

Kot v najboljših časih
"Fedex" je v svojem 22. finalu turnirjev za grand slam igral kot v najboljših časih. Ubijalski forhand, visok odstotek prvega servisa, "zid na mreži" in zbranost v ključnih točkah so frustrirali tako Murrayja kot večino Britancev, ki na naslov za grand slam čakajo že dolgih 74 let.

Četrti avstralski naslov za Fedexa
28-letni Švicar se je s četrtim avstralskim naslovom pridružil štirim igralcem, ki jim je uspel takšen dosežek. Čeprav v medsebojnih obračunih s Škotom še vedno zaostaja 6:5, je Federer dobil dva najpomembnejša dvoboja, tega v Avstraliji in finale New Yorka pred dvema letoma, ko je prav tako slavil v treh nizih.

Murray zapravil štiri zaključne žoge za niz
Federer je uvodni niz, v katerem je nasprotniku dvakrat odvzel servis, osvojil po 43 minutah. Drugi niz je odločil brejk v sedmi igri, končan pa je bil v 46 minutah. 22-letni Škot je v tretjem nizu povedel s 5:2, a se je prvi nosilec s četrtim brejkom vrnil v igro. Odločala je maratonska podaljšana igra, v kateri je Murray zapravil štiri zaključne žoge za niz. Federer je tie-break dobil s 13:11. Dvoboj je trajal dve uri in 40 minut.

"Znam jokati, škoda, da ne znam tako igrati"
Na podelitvi priznanj Murray, tako kot Federer lani, ni mogel skriti solz: "Znam jokati kot Roger, škoda, da ne znam tako dobro igrati kot on." Federer je najprej tolažil Škota: "Preveč dober teniški igralec si, da ne bi osvojil turnirja za grand slam. Ne skrbi, nekoč boš zmagovalec," potem pa povedal: "Menim, da sem v zadnjih dveh tednih spet igral najboljši tenis v karieri. Ta zmaga je nekaj psoebnega, saj sem do nje prvič prišel kot oče. Upam, da me bosta moji deklici naslednje leto spodbujali s tribun."