Dinara Safina je na primorsko obalo prišla kot velika favoritinja, kar je tudi potrdila. Foto: Reuters
Sara Errani
Sara Errani je Portorož osvojila lani, letos pa je bila temu zelo blizu. Foto: Reuters
Nikolaj Davidenko
Nikolaj Davidenko od leta 2003 vsako leto osvoji vsaj en turnir. Foto: Reuters
Safina je pošteno garala za zmago
Portoroški finale postregel z zanimivim tenisom

"Morda se je vam zdel ta dvoboj prava drama, a povem vam, da je to za ženski tenis povsem normalno," je po velikem zmagoslavju po tesnem rezultatu dejala prva igralka sveta, ki je pohvalila dobro organizacijo turnirja, na katerem je slavila po zaostanku s 4:5 v tretjem nizu. Slednja je dvoboj dobila tudi po točkah (121:103).

Niz brejkov Erranijevi
Prvi niz je v svoj prid Erranijeva odločila šele po podaljšani igri, v kateri je vodila že s 5:3, kasneje pa jo je dobila z 7:5. Prvi niz, ki je trajal kar 76 minut, je zaznamovala izenačena igra obeh tenisačic, ki sta do točk praviloma prihajale po dolgih izmenjavah udarcev. Zlahka bi prvi del imenovali tudi niz brejkov, saj je vsaka izmed tekmic prišla do treh. Italijanka je nekoliko bolje servirala (80%), medtem ko je Rusinja naredila kar šest dvojnih napak, eno izmed odločilnih v deveti igri, ko je Erranijeva prišla do tretjega brejka.

Safina brez težav izenačila na 1:1
Prva igralka sveta je drugi del igre začela z natanšnejšimi udarci, s katerimi je osvojila štiri zaporedne igre, Erranijeva pa je šele v peti prišla do znižanja zaostanka (4:1). Odločitev je padla v sedmi igri, v kateri je Safina izkoristila tretjo žogo za zaključek in po 31 minutah izsilila tretji niz.

Erranijeva je morala iskati zdravniško pomoč
Ta se je začel odlično za rusko igralko, ki je povedla z 2:0, ko je bilo srečanje zaradi zdravniške pomoči Erranijeve za nekaj časa prekinjeno. Desni kolk, ki si ga je nategnila pred tem, je zdržal do konca dvoboja, Italijanka pa je hitro prišla do izenačenja na 2:2, kasneje pa je spet prevzela prednost. V deveti igri ji je uspel nov brejk in vodstvo s 5:4. Tudi Rusinja je še prišla do brejka, izid izenačila na 5:5, kasneje pa je kljub slabem prvem servisu dobila igro na svoj začetni udarec, z enajstim brejkom pa v 12. igri končala dvoboj.

Dozdajšnje zmagovelke portoroškega turnirja:

2005: Klara Koukalova (Češ)
(Koukalova je v finalu s 6:2, 5:7 in 6:3 premagala Slovenko Katarino Srebotnik)
2006: Tamira Paszek (Avt)
(Paszkova je v finalu s 7:5 in 6:1 premagala Italijanko Mario Eleno Camerin)
2007: Tatiana Golovin (Fra)
(Golovinova je v finalu z 2:6, 6:4 in 6:4 premagala Slovenko Katarino Srebotnik)
2008: Sara Errani (Ita)
(Erranijeva je v finalu s 6:3 in 6:3 premagala Španko Anabel Medina Garrigues)
2009: Dinara Safina (Rus)
(Safina je v finalu s 6:7 (5), 6:1 in 7:5 premagala Italijanko Saro Errani)

Davidenko prvič letos
V finalu turnirja v Hamburgu je Nikolaj Davidenko s 6:4 in 6:2 ugnal Paul-Henrija Mathieuja. S tem je Rus, ki bo naslednji teden prvi nosilec Umaga osvojil svojo 15. turnirsko zmago kariere. Na poti do slavja v Hamburgu je izgubil le en niz proti Victorju Hanescuju v četrtfinalu (6:3, 4:6, 6:3).

Dvoboj je trajal 88 minut
39. igralec sveta Mathieu, ki je prav tako prvič v sezoni igral v finalu, je povedel s 3:1 v prvem nizu, ko je Davidenku uspel preobrat. Osvojil je naslednje štiri igre (5:3), dve igri kasneje pa serviral za zmago v nizu. V drugem nizu je Francoza uganl z lahkoto, saj je že v 5. igri dosegel drugi brejk, ki je bil dovolj, da se je veselil zmage s 6:2. Dvoboj je trajal 88 minut.