26-letnik iz Buochsa v kantonu Nidwalden v srcu Švice, je tretjo zimo zapored postal zmagovalec skupnega seštevka v svetovnem pokalu za alpske smučarje. Foto: AP

Henrik Kristoffersen je z dvema izrednima vožnjama v Kaliforniji močno izzval Odermattovo veleslalomsko vladavino. Po prvi vožnji je Norvežan za Švicarjem zaostajal za 15 stotink, v finalu pa je uprizoril popoln napad na zmago. Na zadnjem vmesnem času je Odermatt po napaki zaostajal že za 18 stotink, a v zadnjih zavojih je Švicar pokazal, zakaj je kralj veleslaloma in svetovnega pokala.

Marco Odermatt nadaljuje zmagoviti niz v veleslalomu. Upoštevajoč lansko državno prvenstvo Švice je najboljši alpski smučar sveta dobil zadnjih 11 veleslalomov. Če odštejemo njegov odstop v lanskem Schladmingu, je Odermatt na zadnjih 28 veleslalomih vedno končal med prvimi tremi. Foto: Reuters

Marco Odermatt je s prednostjo 12 stotink osvojil deseto zaporedno veleslalomsko zmago v svetovnem pokalu, sedmo na sedmem veleslalomu zime. Predvsem pa je 26-letnik s sobotno zmago na prizorišču zimskih olimpijskih iger 1960 uradno odločil skupni seštevek. Tokrat osmi Avstrijec Manuel Feller namreč deset tekem pred koncem zime 2023/24 zaostaja tisoč in eno točko, tako da je tudi teoretično veliki kristalni globus svetovnega pokala v alpskem smučanju oddan Odermattu.

Palisades Tahoe je ob idilični zimski podobi prinesel uspeh tudi gostiteljem. Na veselje bučnih in številnih navijačev v gorah Kalifornije je bil tretji River Radamus, kar so sploh prve stopničke svetovnega pokala v njegovi karieri.

Odermatt do zmage in velikega kristalnega globusa

Lani Kranjec izgubil deset mest, letos devet

Vodilni v svetovnem pokalu in letošnji zmagovalec vseh prejšnjih šestih veleslalomov za svetovni pokal je bil sprva razred zase. Marco Odermatt je s številko 2 namreč za 1,79 sekunde prehitel Manuela Fellerja.

Žan Kranjec je s številko tri z eno vidno napako prehitel Avstrijca, a za Švicarjem zaostal 1,65 sekunde, kar mu je po prvi vožnji prineslo osmo mesto (lani šesto). Pred letom dni je najboljši slovenski alpski smučar izgubil deset mest, a letos jo je odnesel le za odtenek bolje.

Finalna vožnja Žana Kranjca v Kaliforniji

Ostaja v boju za srebro ali bron discipline

Žan Kranjec je bil lani po prvi vožnji Palisades Tahoeja šesti, v finalu na progi Red Dog pa je zdrsnil na 16. mesto. Tokrat je končal mesto nižje. Po 21. mestu v Adelbodnu je 17. mesto edina Kranjčeva veleslalomska uvrstitev zime zunaj prve sedmerice. Foto: Reuters

V finalu na progi Red Dog je Kranjec hitro izgubil vso prednost in na zmehčanem snegu veliko ter enakomerno izgubljal vse do cilja, kjer je bil ob prečkanju ciljne črte šele enajsti. V sliki boja za srebrno in bronasto odličje v veleslalomskem seštevku je bil Kranjcu v uteho odstop Filipa Zubčića. Med še vedno drugega Hrvata in zdaj četrtega Slovenca se je v seštevku discipline vrinil Norvežan Kristoffersen.

Še štirje veleslalomi: Aspen dva, Kranjska Gora in Saalbach

V nedeljo Palisades Tahoe gosti osmi slalom zime, nakar smučarsko karavano čaka selitev v Kolorado, kjer bodo v Aspnu prihodnji konec tedna kar tri tekme: dva veleslaloma in slalom. Iz ZDA letijo smučarji nazaj v Evropo, kjer pride na vrsto Kranjska Gora (veleslalom v soboto, 9., in slalom v nedeljo, 10. marca), po kateri sledi samo še finale sezone v Saalbachu.

Palisades Tahoe: Prvi vožnji Odermatta in Kranjca

Pred 64 leti zmagoslavje Švicarja pred Avstrijcema

Squaw Valley je pred 64 leti gostil zimske olimpijske igre, ki so pustile najbrž najmanjši pečat v športnem spominu ljubiteljev zimskih športov. Pred tremi leti se je gorsko letovišče ob znamenitem jezeru Tahoe zaradi žaljivega prizvoka "squaw" (indijanska žena) preimenovalo v Palisades Tahoe, kjer ne manjka naravnega snega, saj povprečno pozimi zapade več kot 10 metrov snega.

Na zimskih olimpijskih igrah 1960 je v veleslalomu slavil Švicar Roger Staub, na odru pa sta mu družbo delala Avstrijca Pepi Stiegler in Ernst Hinterseer. Slovencev oziroma takrat Jugoslovanov ni bilo, saj se je celotna zimskošportna reprezentanca zaradi previsokih stroškov odpovedala nastopu v Squaw Valleyju.