V prvi vožnji je bila Mikaela Shiffrin premagana, a v finalu je smučala imenitno in prave konkurence znova ni imela. Foto: EPA
Bernadette Schild je na prvi progi premagala Mikaelo Shiffrin, na drugi pa ni bila kos izjemni Američanki. Foto: Reuters
Frida Hansdotter je znova potrdila, da se v Flachauu počuti kot doma. Foto: EPA
Shiffrinova v finalu postavila stvari na svoje mesto
Zaključek slaloma v Flachauu
Nastop Ane Bucik v finalu Flachaua
Nastop Maruše Ferk v prvi vožnji Flachaua
Nastop Ane Bucik v prvi vožnji Flachaua

Na odru za zmagovalke sta Shiffrinovi družbo delali Avstrijka Bernadette Schild in Švedinja Frida Hansdotter. Na progi, ki nosi ime avstrijske legende Hermanna Maierja in je bila močno zmehčana, saj je v Flachauu večji del dneva deževalo, sta točke osvojili dve Slovenki. Ana Bucik je, potem ko je v prvi vožnji smučala spodbudno in postavila 15. čas, v finalu nastopila slabše in nazadovala na 22. mesto, Maruša Ferk, 26. po polovici preizkušnje, pa je končala na 23. mestu. Klara Livk in Meta Hrovat sta odstopili na prvi progi.

"Je poseben, spomladanski sneg, temperature so zelo visoke in material ne deluje v pravi smeri. Naredili smo nekaj testov, a je približno vse isto. Mislim, da v teh pogojih nimamo konkurenčnega materiala. S proizvajalcem se bomo poskušali dogovoriti, da takoj dobimo drugačne, mehkejše smuči, drugače pa bomo na tem materialu poskušali izvleči čim več, a zagotovo lahko povem, da nismo konkurenčni," je povedal glavni trener Slovenk Denis Šteharnik.

Schildova na prvi postavitvi najhitrejša
Po prvi vožnji je vodila Schildova, ki si je prismučala 37 stotink naskoka pred Shiffrinovo. 74 stotink je zaostajal Hansdotterjeva, konkurenca pa je imela že večji zaostanek. Tako je bilo tudi ob koncu, ko je tretja Švedinja četrto Norvežanko Nino Haver-Loeseth prehitela za več kot sekundo. Hansdotterjeva je silovito napadla v finalu, a to še zdaleč ni bilo dovolj za Američanko. Ves čas je pridobivala in v cilj prišla s sekundo in 19 stotinkami naskoka. S tem se je sedmič zapored v Flachauu prebila na oder za zmagovalke, s čimer je najuspešnejša v tem smučarskem središču na Solnograškem. Hrkati se je četrtič v nizu v slalomu zavihtela na stopničke.

Za njo se je na progo podala Shiffrinova. 22-letna Američanka je že v zgornjem delu 37 stotink prednosti pretvorila v 60. Stopnjevala je ritem in kljub nekaj manjšim napakam smučala izjemno hitro. Iz sektorja v sektor je povečevala svojo prednost, po imenitnem spodnjem delu pa je bila ob prihodu v cilj ta skoraj sekundo in pol. Schildova, mlajša sestra s 35 zmagami slalomske rekorderke Marlies Raich, ki pa ji je s 30. Shiffrinova že za petami, je že do prvega vmesnega časa zapravila vso prednost in izgubila skoraj pol sekunde. Tudi v nadaljevanju je bila letvica, ki jo je postavila Američanka, previsoka, a je bila ob prihodu v cilj z drugim mestom zelo zadovoljna.

Letos Shiffrinova še neporažena
Trenutno z naskokom najboljša smučarka na svetu je dobila, kot rečeno, že 30. slalom v karieri. Zdaj je pri 41. zmagah in je izenačila rekord Avstrijke Annemarie Moser-Pröll, ki je prav tolikokrat slavila do 23. leta. Američanka bo rojstni dan sicer praznovala marca. V koledarskem letu še ne pozna poraza, saj je dobila vseh pet tekem, slavila pa je tudi na petem slalomu zapored. Zdaj ima v specialni razvrstitvi že 335 točk naskoka pred Slovakinjo Petro Vlhovo in je na dobri poti k četrtemu malemu kristalnemu globusu. V skupnem seštevku svetovnega pokala, kjer branil veliki kristalni globus, pa je njena prednost še bistveno večja. Pred Švicarko Wendy Holdener zdaj vodi že za kar 821 točk.

To je bila 200. zmaga za svetovni pokal ameriških smučark. Kar 119 od teh sta prispevali Shiffrinova in rekorderka med smučarkami Lindsey Vonn. Zdaj sta pred smučarkami dva konca tedna hitrih disciplin v Bad Kleinkirchheimu in Cortini d'Ampezzo, slalomistke pa pred olimpijskimi igrami čaka še ena preizkušnja konec meseca v Lenzerheideju.