Tina Maze lovi jubilejno 10. medaljo na svetovnih prvenstvih. To je do zdaj uspelo le Christel Cranz (15), Kjetilu Andreju Aamodtu (12), Marcu Girardelliju, Lasseju Kjusu, Marielle Goitschel in Anji Pärson (vsi po 11). Foto: Reuters
Podelitev medalj in otroška Zdravljica v Tinino čast
Slalomska vožnja Mazejeve do zlata
Hud padec Ondreja Banka na ciljnem skoku

Sloviti Norvežan Lasse Kjus je prav v Vailu leta 1999 postal edini smučar do zdaj, ki je na enem prvenstvu osvojil medalje v vseh petih posamičnih disciplinah. Tina Maze za to potrebuje še medalji v obeh tehničnih disciplinah. V primeru zmage v slalomu pa bi ob Anji Pärson postala edina smučarka, ki bi v vsaki posamični disciplini postala svetovna prvakinja. V Vailu ji je to uspelo že na smuku in alpski kombinaciji, predtem pa je že bila kraljica veleslaloma in superveleslaloma.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošiljate po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

505. Ali se je na velikih tekmovanjih v alpskem smučanju kdaj zgodilo, da je tekmovalka ali tekmovalec osvojil medaljo tako v slalomu kot v smuku, brez nje pa je ostal v kombinaciji?

Vid Šparemblek

Ne, to se do zdaj še ni zgodilo. Na velikih tekmovanjih je 25 takih primerov, ko so smučarji osvojili medaljo tako na smuku kot slalomu, nato pa še v kombinaciji. Po letu 1948 se je to pripetilo le štirikrat.

Slalom: 3. mesto

506. Slovenija je po 6 tekmah z dvema zlatima in eno srebrno medaljo Tine Maze na drugem mestu najuspešnejših držav na SP-ju. Se je že kdaj zgodilo, da je bila na svetovnem prvenstvu najuspešnejša država s samo eno prejemnico ali enim prejemnikom medalj? Teoretično se to lahko zgodi letos, če Tina osvoji še dve zlati medalji, Avstrija pa ne osvoji več zlate medalje.
Jan Kralj

Zgodilo se je enkrat - na olimpijskih igrah v Innsbrucku 1976, te igre so štele tudi za izide svetovnega prvenstva. Najuspešnejša država je bila Zahodna Nemčija z dvema zlatima in srebrno medaljo. Vse je osvojila Rosi Mittermaier, ki je bila najboljša na smuku in slalomu, veleslalom pa je končala na drugem mestu. Med letoma 1956 in 1980 na olimpijskih igrah ni bilo kombinacije. Izidi so se sešteli na papirju in dali novega svetovnega prvaka. V Innsbrucku je to prepričljivo postala Rosi Mittermaier.

507. Pišem zaradi padca Ondreja Banka na kombinacijskem smuku. Diskvalificiran je bil zaradi nepravilno prevoženih zadnjih vratic. Zanima me, ali bi bil vseeno diskvalificiran, če bi vratca prevozil pravilno in z enakim padcem prišel v cilj? Ali obstaja pravilo, da mora tekmovalec prečkati cilj z obema smučema?
Matic Gunstek

Bank bi bil v primeru pravilno prevoženih vratic uvrščen. Pravilo 615.3 Mednarodne smučarske zveze govori o prečkanju ciljne črte. Pravilno prečkanje se zgodi:

- z obema smučkama ali
- z eno smučko ali
- z obema nogama, če je prišlo med zadnjimi vrati in ciljno črto do padca. V tem primeru velja čas, ko kateri koli del telesa prečka ciljno črto.