Marit Björgen je osvojila že 30. medaljo na največjih tekmovanjih in za seboj pustila legendarnega rojaka Oleja Einarja Björndalna. Foto: Reuters
Katja Višnar
Katja Višnar je sezono začela z 2. in 5. mestom v šprintu, a se nato nikakor ni mogla več prebiti iz četrtfinala. Na SP-ju je tekla v polfinalu in na koncu osvojila solidno enajsto mesto. Toda sama si je želela precej več, skrita želja je bila, da se pridruži Petri Majdič in Vesni Fabjan ter dobi medaljo na velikem tekmovanju. Foto: EPA

Prva končna odločitev na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju je tako pri ženskah kot pri moških na selektivni progi pričakovano največ uspeha prinesla Skandinavcem. Norvežanka Marit Björgen, ki je v tej sezoni dobila kar pet šprintov za svetovni pokal, je v finalu za 42 stotink premagala Švedinjo Stino Nilsson, tretja pa je bila olimpijska prvakinja Norvežanka Maiken Caspersen Falla.

Kowalczykova brez medalje
Za Björgnovo je to že 30. medalja na največjih tekmovanjih. V velikem finalu je pred veliko množico gledalcev med Neskandinavkami nastopila le Poljakinja Justyna Kowalczyk in osvojila četrto mesto, potem ko je bila najboljša v kvalifikacijah.

Višnarjeva v polfinalu nemočna
30-letna Katja Višnar, ki živi in trenira na Norveškem, je imela osmi čas kvalifikacij in je navdušila z zrelim četrtfinalnim nastopom. Zmagala je v svoji skupini in imela med vsemi četrtfinalistkami celo drugi čas. V polfinalu je na izredno zahtevni progi z dvema hudima vzponoma tekla v močni skupini z Marit Björgen in Maiken Caspersen Fallo in s počasnejšimi smučmi kot v četrtfinalu zaostala že ob prvem vzponu. Bila je zadnja, šesta, tako da je tekmovanje končala na enajstem mestu.
Razočarana po najpomembnejši tekmi leta
"Težko bom šla čez tole. Vse sem delala za to tekmo, dobro sem se počutila, a žal smuči v polfinalu niso bile takšne, da bi lahko ponovila četrtfinalni tek. Premalo oprijema je bilo. Naredila sem vse, kar sem lahko, a v klanec ni šlo. S serviserji se bomo morali usesti in preveriti, kaj je bilo narobe. Sem razočarana. Enajsto mesto ni tisto, kar sem si želela," je za TV Slovenija žalostno pripovedovala Blejka.

Northugu zlato v moškem šprintu
Izkušnje sta na šprintu nabirali mlajši predstavnici reprezentance Anamarija Lampič (37. mesto) in Nika Razinger (42.), a sta preveč zaostali, da bi se uvrstili v trideseterico, ki je imela pravico do nastopa v izločilnih bojih. Tudi pri moških so imeli največ uspeha Norvežani. V razburljivem obračunu je zmagal Petter Northug, drugi je bil Kanadčan Alex Harvey in tretji Norvežan Ola Vigen Hattestad.