Kamil Stoch je zmagal v Bischofshofnu in prvič dobil novoletno turnejo. S tem je vstopil v prestižni klub skakalcev, ki so osvojili vse, kar je v skokih mogoče: zlato olimpijsko medaljo, naslov svetovnega prvaka, veliki kristalni globus in novoletno turnejo. Foto: Reuters
Domen Prevc
Domen Prevc na tekmi ni blestel tako kot v poskusni seriji, a s četrtim mestom je spet oblekel rumeno majico vodilnega v skupnem seštevku svetovnega pokala. Foto: Reuters

Malce sem presenečen nad razpletom. Mislil sem, da si Tande po Oberstdorfu ne bo več dovolil napake, a skoki so tak šport. Stoch je bil suveren, stopnjeval je nastope in si zato tudi zaslužil lovoriko.

Komentar Petra Prevca o boju za zlatega orla
Jurij Tepeš
Juriju Tepešu je v prvi seriji uspel skok sezone, v finalu pa ni izkoristil priložnost za tretjo zmago v svetovnem pokalu. Dvakrat je zmagal na letalnici v Planici. Foto: Reuters
Pogovora z Jurij Tepešem in Domnom Prevcem
Nastop zadnjih petih skakalcev v Bischofshofnu
Bischofshofen: Jurij Tepeš v prvi seriji najboljši

Da bo 29-letni Poljak (17. zmaga v svetovnem pokalu) dobil zlatega orla za skupnega zmagovalca prestižne turneje štirih skakalnic, je bilo jasno že takoj po finalnem nastopu Daniela Andreja Tandeja, ki se mu je skok (117 metrov) povsem ponesrečil in bi skoraj padel, s tretjega mesta pa je nazadoval na 26. Drugo mesto je v Bischofshofnu z najboljšim skokom finala (142 metrov) osvojil Michael Hayböck, poljski uspeh pa je s tretjim mestom dopolnil presenetljivi Piotr Zyla, ki je v seštevku turneje na drugem mestu prehitel Tandeja.

D. Prevc izjemen v poskusni seriji
Tande je izgubil tudi majico vodilnega v skupnem seštevku. Na vrhu je spet Domen Prevc, ki je tekmo v Bischofshofnu končal tik pod zmagovalnim odrom. Po prvi seriji je bil peti, v finalu pa je po skoku 139,5 metra pridobil eno mesto. Pred Tandejem ima v boju za veliki kristalni globus devet točk prednosti. Najmlajši od bratov Prevc je blestel v poskusni seriji, ko je pri 144,5 metra izenačil rekord skakalnice.

Tepeš ni zdržal pritiska
Domen Prevc je tudi najboljši Slovenec v seštevku turneje (9.). Jurij Tepeš bi lahko ukradel del šova Kamilu Stochu, a je v finalu s prvega nazadoval na sedmo mesto. V prvi seriji je Tepeš izkoristil ugodne razmere in uspel mu je izjemen skok (141 metrov), v finalu pa je pristal pri 124,5 metra in s tretjo zmago kariere ni bilo nič. Sedmo mesto je vseeno njegov najboljši dosežek na tekmah novoletne turneje.

Sproščen tudi pred finalnim skokom
"Zelo vesel sem z obema skokoma. Če je veter od zadaj, še ne morem biti povsem na vrhu. A v prvi seriji se je pokazalo, da mi gre dobro, če je malo vzgonskega vetra. Pred drugim skokom sem bil sproščen, s trenerji smo se šalili, da me ne bo nihče več gledal, ker bo pozornost usmerjena v Tandeja in Stocha," je povedal Tepeš. Točke sta osvojila še Jernej Damjan za 19. mesto in Peter Prevc za 23. mesto. Lanski dobitnik zlatega orla je imel v prvi seriji (21. mesto) nekaj smole in je skočil z dve mesti nižjega zaletišča kot Tepeš, ki je prestrašil žirijo.

Stoch nasledil Malysza
Kamil Stoch je osvojil še zadnjo manjkajočo lovoriko in vstopil v prestižni klub skakalcev, ki so osvojili vse, kar je v skokih mogoče: zlato olimpijsko medaljo, naslov svetovnega prvaka, veliki kristalni globus in novoletno turnejo. S tem je ponovil dosežek Adama Malysza, ki je turnejo dobil leta 2001. V skupnem seštevku turneje prvič po enajstih letih med prvimi tremi ni nobenega Avstrijca. Stefan Kraft je bil v nemškem delu turneje sicer odličen, a je nato (tudi zaradi viroze) popustil in je bil na zadnji tekmi le 25., v seštevku turneje pa je s tretjega zdrsnil na šesto mesto.

Na tekmo vseh šest Slovenk
Svetovni pokal smučark skakalk se po skoraj mesecu dni premora nadaljuje Oberstdorfu, kjer se bodo dekleta prvič letos merila za točke na veliki skakalnici. V kvalifikacijah so bile uspešne vse Slovenke. Ema Klinec je imela s 119,5 metra šesto daljavo. Nastopile bodo še Maja Vtič, Eva Logar, Urša Bogataj, Špela Rogelj in Nika Križnar.