V Spodnji Šleziji je Vesna Fabjan prišla do šestih zmagovalnih stopničk, tretjih za 3. mesto svetovnega pokala. Foto: EPA
Vesna Fabjan se je petič v karieri povzpela na zmagovalni oder.
Vesna Fabjan je bila nazadnje na zmagovalnem odru februarja 2011 v Ribinsku, kjer je tudi slavila svoji edini dve zmagi v svetovnem pokalu. Foto: EPA
Fabjanova na stopničkah prvič po skoraj treh letih
Razglastitev zmagovalk šprinta na Poljskem

dla tretje mesto. Zmagala je Američanka Kikkan Randall.

28-letna Fabjanova se je šestič povzpela na stopničke, predvsem pa je slab mesec pred Sočijem dokazala, da se še lahko prebije med najboljše šprinterke v smučarskem teku.

Za šprinterske medalje v Sočiju v prostem slogu
V izredno izenačenem finalu je bila Randallova najmočnejša in drugouvrščeno Nemko Denise Herrmann ugnala za vsega četrt sekunde. Fabjanova je zaostala le za 1,10 sekunde, v boju za najnižjo stopničko pa je za 32 stotink prehitela Poljakinjo Sylwio Jaskowiec.

V Sočiju na olimpijskih igrah bosta posamični in ekipni šprint potekala prav v prosti tehniki, ki je daleč najmočnejše orožje Fabjanove. Prva favoritinja za zlato bo nedvomno Randallova, ki je na zadnjih devetih šprintih v prosti tehniki vselej zasedla mesto na zmagovalnem odru.

"V kvalifikacijah je bila proga polna vode, v izločilnih bojih pa se je shladilo, naredil se je beton. V finalu sem imela malce sreče, upam, da sem si z današnjim tretjim mestom tudi pritekla nastop na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju," je po uspešnem teku dejala Fabjanova, ki je tretjič v karieri osvojila tretje mesto.

Mlada Razingerjeva tretjič pri točkah
Nika Razinger
je po 11. času v kvalifikacijah startala v prvi četrtfinalni skupini in se kmalu zapletla s sotekmovalko in padla ter izgubila upanje za preboj naprej, vseeno pa je pri 20 letih še tretjič osvojila točke za svetovni pokal. Katja Višnar je v drugi četrtfinalni skupini za las zgrešila uvrstitev v polfinale, kar ji je na koncu prineslo 14. mesto.

Harvey dopolnil severnoameriško slavje
Med moškimi je v podobno izenačenem šprintu slavil Kanadčan Alex Harvey, ki je drugega Nemca Josefa Wenzla prehitel za pol sekunde. Za tretje mesto sta se udarila dva Francoza: Baptiste Gros je za 11 stotink prehitel Cyrila Gaillarda. Na zadnjih osmih šprintih v prosti tehniki je bilo tako kar osem različnih tekmovalcev.

Severnjaki raje na državnih prvenstvih
Konkurenca na tekmi v Szlarski Porebi v južni Šleziji je bila močno okrnjena, saj na štartu tako v ženski kot moški konkurenci ni bilo nordijcev: tako Norveška, Švedska kot Finska imajo ta konec tedna državna prvenstva, na katerih bodo izbirali smučarske tekače za olimpijske igre.