Federica Brignone se je tretjič v karieri veselila zmage na tekmah svetovnega pokala (Sölden 2015 veleslalom, Soldeu 2016 superveleslalom). Na prvi progi je bila najhitrejša, v finalu pa je imela osmi čas in je bila enajst stotink počasnejša od Mete Hrovat. Foto: EPA
Ana Drev
Ana Drev je končala na 27. mestu. Kazalo ji je zelo dobro, vendar je malo pred ciljem finalne vožnje naredila večjo napako. Foto: EPA
Ana Drev: Obrnilo me je na ledeni plošči
Zaključek veleslaloma na Kronplatzu
Finalni nastopi Hrovatove, Robnikove in Bucikove
Nastopa Robnikove in Lavtarjeve v prvi vožnji
Prva veleslalomska vožnja Ane Drev

Kronplatz je prvič gostil tekmo svetovnega pokala. Za domače slavje je poskrbela Federica Brignone. Italijanka je bila najhitrejša že na prvi progi, ko je Tesso Worley prehitela za 15 stotink. V finalu je najprej s četrtega mesta napadla Lara Gut. Za njo je vodstvo prevzel Marta Bassino, ki je bila od Švicarke hitrejša 19 stotink. Worleyjeva je začela zelo hitro, nato pa imela nekaj težav, a vseeno zadržala dve stotinki naskoka pred Italijanko.

Preblisk po ne najboljši sezoni
Brignonejeva je v finalu zgoraj zapravila že vso prednost, vendar pa je v drugem odseku pridobila kar pol sekunde. Ritem je stopnjevala tudi v spodnjem delu in v cilj prišla s 55 stotinkami naskoka. "Neverjetno. V tej sezoni mi ni šlo dobro, na tekmah kot da sem imela blokado, danes pa sm si rekla, da moram končno smučati tako, kot znam," je povedala 26-letna Milančanka, ki je slavila tretjič v karieri. Po Söldnu oktobra 2015 je bila drugič najboljša v veleslalomu. V tej sezoni je bil do danes njen najboljši rezultat 7. mesto na superveleslalomu v Garmischu.

Napaka Drevove v spodnjem delu
V finalu so nastopile kar štiri Slovenke. Ana Drev je imela po prvi vožnji odlično izhodišče. V zgornjem delu je sicer potrebovala nekaj časa, da je ujela pravi ritem, v srednjem pa ji je smučka stekla. Zavoji so bili tekoči in v drugem ter tretjem odseku je bila celo do tedaj najhitrejša. Za najboljšo je zaostala 56 stotink, za stopničkami pa 30. Najboljši slovenski veleslalomistki se finalni napad ni posrečil. V zgornjem delu je sicer nekaj časa izgubila, a v srednjem tehnično zahtevnem delu je bila hitra, vendar pa je napravila napako tik pred ciljem, ko se je skoraj povsem ustavila in končala pri repu uvrščenih, na 27. mestu. Prehitela je le Michaelo Kirchgasser.

Izid kariere Mete Hrovat
Izkazala se je najmlajša v slovenski ekipi Meta Hrovat. 18-letna Kranjskogorčanka se je s številko 47 prebila na 22. mesto, tudi v finalu pa je z dobrim nastopom precej pridobila. V cilju sicer ni prevzela vodstva, kajti tedaj je bila na vrhu v finalu izjemna Sara Hector, ki je z daleč najboljšim časom druge postavitve pridobila kar 20 mest in se zavihtela na šesto mesto. Hrovatova je imela osmi čas finala, kar je zadostovalo za končno 15. mesto. Prvič je osvojila veleslalomske točke, konkretno pa je popravila najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu, ki je bila do zdaj 28. mesto.

V cilju sprva razočarana
"V prvi vožnji sem se lotila proge tako, kot se jo moraš lotiti z visoko startno številko, moraš napadati. Proga je bila zelo zahtevna, kar mi zelo odgovarja. Proga je bila zahtevna, a pripravljena super, tako da se je dalo tudi z visokimi startnimi številkami priti v drugo vožnjo. Ko sem prišla v finalu v cilj, sem bila v bistvu malo razočarana, saj nisem imela občutka, da bom napredovala. Potem pa sem videla, da postaja proga res težka in da tudi ostale punce ne morejo smučati, kot bi si želele, takšne linije, kot smo si jo zamislile na ogledu," je povedala Hrovatova, ki jo je pohvalil tudi trener Denis Šteharnik: "Res je pokazala svoj pravi značaj na tej zelo selektivni, težki progi."

Ilka Štuhec odpovedala nastop
Prvič je točke v veleslalomu osvojila tudi Ana Bucik. Slalomska specialistka je bila finalistka z najvišjo številko (52). Odprla je drugo vožnjo, na koncu pa je bila 26. Tik pred njo je končala Tina Robnik, ki je v drugi vožnji izgubila eno mesto. Katarini Lavtar pa se znova nastop ni posrečil. Na Kronplatzu je smučala zaradi odpovedi nastopa Ilke Štuhec, ki ima nekaj težav z gležnjem in se pripravlja na konec tedna hitrih disciplin v Cortini d'Ampezzo. Na progi je imela Lavtarjeva precej težav in je nato tudi odstopila.

Naslednji veleslalom bo v St. Moritzu
Worleyjeva je povečala prednost v veleslalomskem seštevku. Pred Mikaelo Shiffrin ima 120 točk naskoka. Američanka še naprej vodi v skupni razvrstitvi, Lara Gut pa se ji je približala na 130 točk. Worleyjeva je zdaj tretja, saj je prehitela Ilko Štuhec, pred najboljšo Slovenko pa je zdaj tudi Sofia Goggia. To je bil zadnji veleslalom pred svetovnim prvenstvom, dva bosta še v marcu, oba v ZDA.