Lanova navija za nogometni klub Manchester United, med njenimi hobiji pa je učenje saksofona. Foto: Reuters
Lanova navija za nogometni klub Manchester United, med njenimi hobiji pa je učenje saksofona. Foto: Reuters

Pred tem so Anglikansko cerkev stoletja vodili izključno moški, pred 20 leti pa so se spremembe na tem področju začele s posvetitvami duhovnic. "To je izjemen dan zame in zgodovinski dan za Cerkev. Sem počaščena in hvaležna, da sem bila poklicana za služenje kot naslednja škofinja Stockporta, ter vznemirjena, pa tudi nekoliko prestrašena, da mi je zaupana tovrstna služba," je dejala Lanova.

Sinoda Anglikanske cerkve je načrte glede možnosti imenovanja žensk za škofinje po letih razgrete razprave in razprtij podprla julija, novembra pa je bila zgodovinska odločitev tudi uradno potrjena.

Cerkev v Angliji, ki velja za "mater cerkva" anglikanske skupnosti, se je tako pridružila preostalim Anglikanskim cerkvam po svetu - na primer v Avstraliji, Kanadi, Indiji, Južni Afriki in ZDA - ki že imajo škofinje.

Duhovnice so lahko že od leta 1994
Tudi cerkve na Škotskem, v Walesu in na Severnem Irskem dovoljujejo imenovanje žensk za škofinje, a ni do zdaj tega položaja zasedla še nobena.

V Angliji ženske za duhovnice posvečujejo od leta 1994. Danes predstavljajo že tretjino v duhovniškem poklicu.

Britanski premier David Cameron je sporočil, da je imenovanje Lanove potrdila tudi kraljica Elizabeta II., ki je uradno na čelu Angleške cerkve. Tudi Cameron je v čestitki poudaril zgodovinskost dogodka kot korak naprej v smeri proti večji enakosti na vodilnih cerkvenih položajih.

Tudi soprog prve angleške škofinje je duhovnik in deluje kot kaplan na letališču v Manchestru.